ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشست بدون نتیجه رهبران میانمار و مخالفان

نشست بدون نتیجه رهبران میانمار و مخالفان

ایرنا/ دومین دور از مذاکرات رهبران میانمار و مخالفان دولت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت و چگونگی حضور رهبر مخالفان در انتخابات همچنان در ابهام قرار دارد.

شبکه خبر آسیا اعلام کرد که در این مذاکرات که روز جمعه برگزار شد، آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان دولت میانمار، تین سین، رییس جمهوری این کشور، شئومان، رییس پارلمان، آئونگ هلاینگ فرمانده ارتش و نمایندگانی از اقلیت های نژادی شرکت داشتند.
میانمار آبان ماه سال گذشته و پیش از سفر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به این کشور برای نخستین بار شاهد نشستی بی سابقه بین رییس جمهور، افسران ارشد نظامی و رقبای سیاسی از جمله آنگ سان سوچی رهبر مخالفان دولت بود.
این نشست ها در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری میانمار، کشوری فقیر در جنوب شرق آسیا است که چند دهه تحت حاکمیت نظامیان اداره شده و همچنان سایه ژنرال ها بر آن دیده می شود و اقلیت مسلمان آن به وسیله بوداییان تندرو تحت فشار قرار گرفته و به رسمیت شناخته نمی شوند.
یی هتوت، وزیر اطلاعات میانمار دومین نشست میان رهبران میانمار را موفقیت آمیز خواند و گفت که طرف های شرکت کننده توافق کردند مذاکرات بیشتری انجام دهند، اما تاریخ بعدی نشست آنها اعلام نشده است.
اگرچه در نشست روز گذشته در مورد موضوعاتی از قبیل انتخابات سراسری، موانع قانونی برای کسب پست ریاست جمهوری توسط آنگ سان سوچی و توافق آتش بس بین اقلیت ها بحت و گفتگو شد، اما وزیر اطلاعات میانمار به جزئیات گفتگوها اشاره ای نکرد.
حزب جبهه ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی خواستار اصلاح ماده ای از قانون اساسی این کشور است که براساس آن مسیر انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور هموار می شود.
براساس قانون اساسی میانمار، افرادی که فرزندان و یا همسر آنها شهروند یک کشور خارجی باشند، نمی توانند به پست ریاست جمهوری این کشور دست یابند. این در حالی است که شوهر و دو پسر آنگ سان سوچی شهروند انگلستان هستند.
حزب سان سوچی که قرار است پس از 25 سال برای نخستین بار در یک انتخابات سراسری شرکت کند، براساس پیش بینی خود در انتخابات ماه نوامبر (آبان – آذر) امسال می تواند به پیروزی قابل توجهی دست یابد.
با وجود این پیش بینی، آنگ سان سوچی روز پنجشنبه در مورد شرکت قطعی این حزب در انتخابات سخنی نگفت. وی اعلام کرد که باید با توجه به اتفاقاتی که تا پیش از انتخابات رخ می دهد، برنامه های خود را مشخص کند.
رهبر مخالفان دولت میانمار تصریح کرد که انتخابات ماه نوامبر (آبان – اذر) آزمایشی است که مسیر گذار این کشور به سوی دموکراسی را نشان می دهد.
اگر چه دولت میانمار از سال 2011 در رویه ای بر خلاف 50 سال گذشته دست به اصلاحاتی در بخش سیاسی و اقتصادی این کشور زده است، اما مردم میانمار همچنان معتقدند قدرت زیاد ارتش در نظام حاکمیتی این کشور مانعی برای پیشرفت اصلاحات است.
وی پیش از این در مصاحبه ای عنوان کرده بود، در صورتی که اصلاحاتی در قانون اساسی این کشور انجام نشود، تحریم انتخابات از گزینه هایی است که احتمال انتخاب آن وجود دارد.
شئو مان، رییس مجلس میانمار پیش از این اعلام کرده بود ماه آینده رفراندومی برای انجام اصلاحات در قانون اساسی برگزار می شود، اما تصویب هرگونه تغییر اساسی در قانون تا پیش از انتخابات ماه نوامبر را رد کرده بود.
شئو مان از مقامات ارشد ارتش میانمار سال 2011 با کنار گذاشتن لباس نظامی وارد عرصه سیاست شد و از آن سال تاکنون ریاست مجلس نمایندگان این کشور را در اختیار دارد و گفته می شود رقیب احتمالی رهبر مخالفان در انتخابات ریاست جمهوری است.
میانمار مدعی است آزادترین انتخابات را در تاریخ این کشور پس از آن که طی سه سال گذشته نظامیان اختیارات را به دولت غیرنظامی واگذار کردند، برگزار می کند.
آخرین انتخابات ریاست جمهوری میانمار سال 2010 میلادی با اتهامات گسترده تقلب در نتایج همراه بود. آنگ سان سوچی تا چند روز پس از انتخابات در حصر بود.
تین سین رییس جمهور میانمار از آن زمان مدعی است در حال انجام اصلاحاتی در این کشور برای جلب افکار جهانیان است و موفق شد تحریم های بین المللی را از میانمار بردارد.
آنگ سان سوچی پس از برخی اصلاحات وارد پارلمان شد و مذاکرات صلح آغاز شد، اما همچنان اقلیت مسلمان روهینگیا در این کشور تحت فشار دولت قرار دارند و مورد آزار قرار می گیرند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده