راغفر: برخورد گزینشی با فساد نتیجه معکوس خواهد داشت

راغفر: برخورد گزینشی با فساد نتیجه معکوس خواهد داشت

ایلنا/ یک استاد اقتصاد دانشگاه گفت: امروز دولت باید بداند راه اصلی مبارز با مفاسد اقتصادی٬ اصلاح ساختار و نهاد است وگرنه برخورد موردی٬ گاهی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

حسین راغفر درباره عملکرد دولت در پیگیری مبارزه با فساد اقتصادی در راستای شعار‌های انتخاباتی گفت: در آن شرایط و فضایی که دولت یازدهم سکان قوه مجریه را در دست گرفت٬ طرح موضوع مبارزه با فساد٬ خود گام بسیار بزرگی بود.

وی ادامه داد: طرح مبارزه با فساد٬ در فضایی که بسیاری از نیروهای دولت قبل در آن حضور داشتند٬ گام بسیار بزرگی بود٬ زیرا در این موضوع٬ ادعاها و تردیدهای بسیار زیادی وجود داشت.

این اقتصاد‌دان در ادامه تصریح کرد: دولت در این مسیر با موانعی روبرو شد. زیرا کسانی که خود در قدرت حضور داشته و امروز حاضر هستند٬ نقش‌های گوناگونی در بسترسازی اینگونه مفاسد ایفا کرده‌اند.

راغفر اضافه کرد: در این راستا جوسازی‌هایی علیه دولت در سال ۹۳ ایجاد شد و کسانی تلاش کردند دولت را با اتهام سیاسی کاری از پیگیری این امر دور کنند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: امروز دولت باید بداند راه اصلی مبارز با مفاسد اقتصادی اصلاحات ساختار و نهادی است وگرنه برخورد موردی٬ گاهی ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد.

وی بیان کرد: ما مشکل عدم نهاد نظارتی نداریم٬ بلکه آن چیزی که باعث شده نتوانیم تا به امروز در راه این مبارزه گام مهمی برداریم٬ کارکرد شفاف و صحیح این گونه نهاد‌ها بوده است.

این اقتصاد‌دان گفت: دولت در تعامل با دیگر قوا باید بتواند عزم ملی و بسیج عمومی را برای مبارزه با فساد ایجاد کند که این عملکرد٬ زیربنای بسیار سازندهای خواهد بود.

راغفر درباره کارکرد دستگاه قضا در این موضوع اظهار کرد: در پیگیری ها حتماً برخورد جدی دستگاه قضایی نسبت به این موضوع می‌تواند موثر باشد. در جایی که نهادهای رسمی و عمومی در کار خود در برخورد با فساد کوتاهی می‌کنند٬ بسیار لازم است که احزاب مستقل و غیر دولتی و رسانه‌های آزاد٬ این وظیفه را تا حدودی درجهت آگاه سازی عمومی و اطلاع‌رسانی به عهده بگیرند.

این عضو هئیت علمی دانشگاه به نقش رسانه‌ها و احزاب تاکید کرد و گفت: باید بدانیم در این نوع آگاه سازی و اطلاع رسانی اگر برخورد جناحی، سیاسی و گزینشی با مورد فساد صورت بگیرد٬ حتما نتیجه معکوس خواهد داشت. بنابراین جا دارد به این امر بسیار توجه شود و رسانه‌ها واحزاب مستقل با لحاظ کردن منافع ملی وارد شوند.

راغفر در پایان تصریح کرد: شفاف‌سازی در فعالیت‌ها و روشنگری افکار عمومی در کاهش و مبارزه با فساد٬ می‌تواند بسیار موثر باشد٬ و حتماً جا دارد دولت در سال جدید به این مسئله توجه خاص نشان دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «راغفر: برخورد گزینشی با فساد نتیجه معکوس خواهد داشت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

تبلیغات
X