ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ساخت حسگر شناسایی گاز سولفید هیدروژن

ساخت حسگر شناسایی گاز سولفید هیدروژن

باشگاه خبرنگاران/ سولفید هیدروژن در بسیاری از فرایندهای صنعتی، بویژه فرایند تولید گاز طبیعی و یا بازیافت و تصفیه نفت تولید می شود.

سولفید هیدروژن، گاز خطرناکی است که با توجه به غلظت و مدت زمان انتشار آن، ممکن است مرگ افراد را در پی داشته باشد.

دانشگاه شیراز اعلام کرد؛ پیش تر دانش ساخت این حسگر که قابلیت تشخیص گازهای سولفید هیدروژن را در حفاری های نفتی، پالایشگاه ها، معادن زغال سنگ و چاه های شامل مواد آلی دارد در اختیار کشورهای چین، آمریکا و انگلیس بود.

سرپرست تیم سازنده نانو حسگر دانشگاه شیراز گفت: با توجه به اهمیت گاز سولفید هیدروژن و صدمات جبران ناپذیر آن، این حسگر را می توان به طور مستقیم در صنایع نفت و گاز به کار برد و با استفاده از آن می توان در تشخیص به هنگام نشتی گاز سولفید هیدروژن، اقدام مؤثر و سریعی داشت. این حسگر مبتنی بر نانولوله های کربنی پوشانده شده با نانوذرات مس است و در ساخت آن از بستر قابل انعطاف پلی اتیلن تترافتالات (PET) استفاده شده است.

وی گفت: حسگر شناسایی گاز سولفید هیدروژن قادر است غلظت این گاز ها را در حدود پنج ppm تشخیص دهد همچنین زمان پاسخ دهی آن در این غلظت ۱۰ ثانیه و زمان بازگشت آن ۱۵ ثانیه گزارش شده است.

سرپرست تیم سازنده نانو حسگر گفت: حسگر شناسایی سولفید هیدرو‍‍‍‍ژن را با تغییر ماده حساس، برای کاربردهای زیستی و شناسایی عوامل بیماری و کنترل عوامل حیاتی بیمار نیز می توان به کار برد. همچنین استفاده از آن در صنایع هواپیمایی و آتش نشانی نیز امکان پذیر است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده