ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فاطمه راکعی: با سهمیه بندی زنان در لیست های انتخاباتی مخالفم

فاطمه راکعی: با سهمیه بندی زنان در لیست های انتخاباتی مخالفم

ندای ایرانیان/ «آگاهی سیاسی جامعه ما بطور کلی و بطور خاص در حوزه زنان قابل مقایسه با خیلی از کشور‌ها نیست، ما کمتر کشوری را می‌بینیم که اینقدر آگاهی سیاسی ملی و بین المللی در سطوح مختلف آن موج بزند. البته از این آگاهی‌ها و ظرفیت‌ها در خصوص زنان در حدی که شایسته آنان در امور سیاسی کشور است استفاده لازم نشده است» روز زن بهانه‌ای شد تا با فاطمه راکعی نماینده سابق مجلس گفت‌و‌گویی داشته باشیم در خصوص حضور زنان در سیاست، مشروح گفت‌و‌گوی فاطمه راکعی دبیر کل زنان نو اندیش با سایت خبری و تحلیلی ندای ایرانیان در ذیل آمده است:

چرا در کشور ما زنان به شکل کم رنگی در فعالیت‌های سیاسی حضور دارد و این عدم حضور زنان در فعالیت سیاسی نشانگر چیست؟

آگاهی سیاسی جامعه ما بطور کلی و بطور خاص در حوزه زنان قابل مقایسه با خیلی از کشور‌ها نیست، ما کمتر کشوری را می‌بینیم که اینقدر آگاهی سیاسی ملی و بین المللی در سطوح مختلف آن موج بزند. البته از این آگاهی‌ها و ظرفیت‌ها در خصوص زنان در حدی که شایسته آنان در امور سیاسی کشور است استفاده لازم نشده است.

پس چرا وجود زنان در پست‌های دولتی و حتی سیاسی بستگی زیادی به سهم آن‌ها پیدا کرده است. مثلا سهم زنان در لیست‌های انتخاباتی؟!

از اولین کابینه انقلاب ما زنانی را داشتیم که این ظرفیت را داشتند تا در کنار مردان عضو کابینه باشند که این اتفاق نیفتاد تا همین چند دوره اخیر که خانم‌ها توانستند به عنوان مشاور رئیس جمهور حضور داشته باشند حتی دیدیم که خانمی در سمت وزارت در دولتی معرفی شدند که برنتافتند و دیدیم که چه برخوردی در دولت قبل رخ داد. نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند، هیچ دلیلی وجود ندارد که نیمی از اعضای مجلس زنان نباشند. دقت نظر، دلسوزی، خیر خواهی و تعهد و مسوولیت پذیری که در زنان شایسته مملکت وجود دارد، به آن میزان است که نیمی از کرسی‌های مجلس به زنان اختصاص یابد. بخاطر فراز و نشیب‌های سیاسی که وجود دارد و بداخلاقی‌های سیاسی که اتفاق می‌افتد که بزرگان کشور افراد را همیشه از آن پرهیز داده‌اند، زنان ترجیح می‌دهند وارد سیاست نشوند یا به دلیل اینکه در طول قرن‌ها زنان نقش پررنگ اجتماعی نداشته‌اند هنوز بعضی‌ها شاید آن اعتماد به نفس کامل را نداشته باشند.

کسی منکر شایستگی زنان نیست، اما حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی و... این گونه توجیه می‌شود که زنان باید سهمیه‌ای داشته باشند تا حقشان پایمال نشود؟

من با نگاه سهمیه‌ای برای حضور زنان در سیاست مخالفم. وظیفه آن زنانی که حضور فعال سیاسی و اجتماعی در جامعه داشته‌اند و در هر مسوولیتی که قرار گرفته‌اند درخشیده‌اند و در قسمت‌های مختلف ایفای نقش کردند آن است که برنامه ریزی فرهنگی مشخصی کنند تا زنان متخصص و لایق بتوانند با اعتماد به نفس کامل وارد عرصه سیاست شوند تا جایی که اگر قرار است هزینه‌ای نیز بدهیم آن هزینه را خواهیم پرداخت چاره‌ای غیر از این نداریم. البته فرهیختگان باید کمک کنند تا این هزینه لازم نباشد، کسانی که از خود می‌گذرند کسانی که شاید برایشان اولویت اصلی در زندگیشان نقش آفرینی اجتماعی است و حاضرند به خاطر جامعه فداکاری کنند، این‌ها نباید هزینه بدهند بلکه باید از طرف دولت و سیاست گذاران و ملت تشویق شوند و همه این‌ها زمان می‌برد، ولی مساله است که این اتفاق باید بیافتد که نیفتاده است. با سهمیه بندی زنان در لیست های انتخاباتی مخالف ام

با وجود حضور چشمگیر زنان در لیست‌های انتخاباتی چرا تعداد زنان در مجلس کم است؟

آنچنان که امام (ره) زنان را تشویق به حضور در عرصه سیاسی و اجتماعی می‌کردند این اتفاق نیافتاد و ادامه پیدا نکرد آقای روحانی و بسیاری از وزرا و سیاست گذاران که از مدیران لایق و کارکشته هستند و در دولت حضور دارند می‌دانند جایگاه زنان چیست و حضرت امام (ره) چقدر به مساله اهمیت می‌دادند ولی گروه‌های که اندیشه‌های غیر از این دارند از دیرباز سنگ اندازی می‌کنند. متاسفانه اکثر یت موجود در مجلس حتی زنان نماینده در این عرصه نقش منفی ایجاد می‌کنند و آنان باید به زودی خود را با جامعه زنان پویای ایران همراه کنند. ما از مدت‌ها پیش برای حضور در مجلس زمینه‌ها را مهیا کرده‌ایم، فعالان حقوق زنان در این زمینه برای فرهنگ سازی در عرصه سیاسی اهتمام به خرج داده‌اند تا زنان متخصص و لایق به عرصه سیاسی ورود کنند و برای مجلس ثبت نام کرده و کناره گیری نکنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده