ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشف نوسانات فصلی در خورشید

کشف نوسانات فصلی در خورشید

ایسنا/ محققان مرکز تحقیقات جوی آمریکا یک چرخه ناشناخته از الگوی آب‌وهوایی را در خورشید شناسایی کرده‌اند که نشان می‌دهد این ستاره نیز مانند زمین از نوسانات فصلی برخوردار است.
دانشمندان با استفاده از داده‌های بدست آمده توسط چندین ماهواره ناسا و رصدخانه‌های زمینی، یک چرخه دو ساله آب‌وهوای خورشیدی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به عنوان یک پیشگوی زودهنگام برای جرقه‌های خورشیدی و تخلیه تاج خورشیدی مورد استفاده قرار بگیرد.

این داده‌ها به نمایش نوساناتی در تراکم نوارهای مغناطیسی پرداختند که از درون خورشید و از لایه گذار tachocline به سمت سطح صعود می‌کنند؛ هنگامی که این اختلالات مغناطیسی در سطح خورشید ظاهر می‌شوند، ارتباط با جرقه‌های خورشیدی و تخلیه تاجی را نشان می‌دهند.

این انفجارهای مغناطیسی از دوره دو ساله برخوردارند که با دوره 11 ساله خورشیدی موازی بوده و بر آن تاثیر می‌گذارند. آشکارسازی چرخه دو ساله جدید یک پدیده اسرارآمیز موسوم به «شکاف چبیشف» (Gnevyshev Gap) را روشن می‌سازد که نام خود را از دانشمندان اتحاد جماهیر شوروی که آن را در دهه 1940 کشف کرده بودند، گرفته است.

این شکاف به توصیف زمان پس‌افت - حدود یک سال یا بیشتر - بین تعداد اوج لکه‌های خورشیدی و اوج فعالیت جرقه‌ها می‌پردازد.

توفان‌های ژئومغناطیسی خورشیدی می‌توانند در شبکه‌های برق زمین، ماهواره‌ها و شبکه‌های ارتباطی اختلال وارد کنند. اگرچه توانایی پیش‌بینی چنین رویدادهایی لزوما نمی‌تواند از آسیب جلوگیری کند، اما می‌تواند در آماده‌سازی‌های لازم به کارشناسان کمک کند.

نوسانات فصلی دو ساله کشف شده توسط محققان، جرقه‌های خورشیدی نیرومند را پس از رسیدن دوره 11 ساله لکه خورشیدی با حداکثر خود هدایت می‌کنند.

نتایج این تحقیقات در مجله Nature Communications منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X