ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نابودی مراتع سرخس پیش چشم مسئولان

نابودی مراتع سرخس پیش چشم مسئولان

خراسان/ منابع طبیعی و جنگل ها سرمایه های طبیعی هستند که متأسفانه طی سالیان اخیر به دلایل مختلفی شاهد بی توجهی ها و تخریب منابع طبیعی، مراتع و جنگل ها هستیم. شرق کشور و از جمله محدوده شهرستان سرخس در خراسان رضوی روزگاری یکی از جنگل های منحصر به فرد و مراتع بکر کشور را داشت ولی امروز خبری از آن جنگل ها و آن سرسبزی نیست، فشار مضاعفی که به دلیل برداشت بی رویه و چرای دام در این محدوده مشاهده می شود یکی از مهم ترین دلایل تخریب این سرمایه های ملی است.

هفته گذشته پس از چاپ گزارشی درباره خروج دام از مراتع و جنگل های شمالی کشور شهروندی به روزنامه مراجعه و اعلام کرد مشابه این تخریب مراتع در خراسان رضوی نیز وجود دارد.

او گفت: مراتع و منابع طبیعی در محدوده شهرستان سرخس ممیزی شده است واگر چه درپروانه های "چرا" تعداد دام در هکتاربا توجه به پوشش گیاهی دام مشخص می شود اما در مراتع سرخس این موضوع رعایت نمی شود و بدون رعایت پوشش گیاهی و چرخه بازتولید پوشش گیاهی مراتع در حال نابودی است.

مهندس "م . ن" کارشناس دامداری و از خبرگان محلی برای تهیه گزار ش ازمراتع محدوده سرخس ما را همراهی می کند،او مدعی می شود: شرکت تعاونی ... که بهره برداری جنگل های مراتع آستان قدس رضوی را در اجاره دارد، استفاده ای بی رویه از مرتع دارد. او معتقد است: اگر چه مراتع و جنگل ها سرمایه ملی است ولی این شرکت آن را نوعی کسب و کار می داند و به قیمت نابودی مراتع از آن ها بهره برداری می کند.

این کارشناس ادعا می کند این شرکت حدود 4 هزار هکتار از اراضی ملی را در اختیار دارد که ممیزی نشده است به همین دلیل هم نظارتی بر آن وجود ندارد متأسفانه این شرکت ضوابط تعداد دام در هکتار را رعایت نمی کند و به ازای ورود هر گوسفند به مراتع نیز 10 هزار تومان از دامداران دریافت می کند که این موضوع منجر به نابودی مراتع منطقه شده است.

وی تاکید می کند: زمانی که گیاهان به مرحله گل دهی می رسند و بذرپاشی برای سال بعد آغاز می شود دیگر نباید چرای دام انجام شود اما در این مراتع تا زمانی که امکان چرای دام باشد گوسفندان از مراتع خارج نمی شوند.این کارشناس می گوید: به دلیل ممیزی نشدن بخشی از این مراتع، اداره منابع طبیعی نیز نظارتی بر چگونگی بهره برداری از آن ندارد و افراد به هر میزان که بخواهند می توانند بهره برداری کنند و به راحتی پیش چشم مسئولان مراتع نابود می شود.

نظارتی نیست
به روستای "چکودر" در نزدیکی مرتع "گرزمی"می رویم ، از چوپانی که گله اش در نزدیکی مرتع گرزمی قرار دارد تلفن "سرگله" را می گیریم ، محمد علی در تماس تلفنی می گوید: دامداران پروانه چرای دام در مراتع این منطقه را دارند و اگر بخواهند برای "چرا" وارد جنگل های پسته شوند به شرکتی که این جنگل ها را اجاره کرده است بایدبه ازای هر گله حدود 300 تا 400 هزار تومان پرداخت کنند و براساس قرارداد از مهرماه تا بیستم فروردین سال بعد گوسفندان می توانند وارد جنگل های پسته شوند.

او مدعی می شود: نظارتی برپروانه های چرای دام در این منطقه وجود ندارد و فردی که مجوز چرای 500 رأس دام را دارد با حدود 3 هزارگوسفند از مرتع بهره برداری می کند و این یعنی فشار مضاعف بر مرتع.

به مرتع گرزمی می رویم ، اگر چه زمان استفاده از این مراتع به پایان رسیده است و اکنون نباید گله ای در این مراتع باشد اما چندین گله دام در آن در حال چرا هستند با دامداران که از دیگر شهرستان ها به این منطقه آمده اند گفت و گو می کنم، احمد تعهد نامه پرداخت حق الاجاره تاسیسات گرزمی را نشان می دهد در این تعهد نامه به ازای چرای هر گوسفند 10 هزار تومان از این دامدار دریافت شده است.

نکته قابل تامل در این تعهد نامه که مجوز چرای دام در این مرتع نیز محسوب می شود این است که در بندی مربوط به مدت اجاره تاریخ آغاز آمده اما جای تاریخ پایان چرای دام خالی است!

گوسفند تقدیمی!
یکی از دامداران می گوید: علاوه بر پرداخت مبلغ 10 هزار تومان باید یک "گوسفند گوشتی" نیز به مسئول شرکت هدیه بدهیم در غیر این صورت با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود!

یکی دیگر از دامداران هم می گوید: حدود 10 سال قبل آستان قدس به ازای چرای چندماه گوسفندان در این مرتع حدود 150 تومان دریافت می کرد و اکنون نیز ما به ازای چرای هرگوسفنداز افراد بومی حدود 600 تومان دریافت می کند ولی شرکت از افراد غیر بومی به ازای هر گوسفند 10 هزار تومان دریافت می کند.

تمدید زمان بهره برداری
اگر چه به گفته خودشان زمان چرای دام آن ها در این مرتع به پایان رسیده است اما اگر" گوسفند گوشتی" [گوسفندی که به عنوان حق حساب به شرکت می دهند] را به نماینده شرکت بدهند می توانند چند روز دیگر نیز از مرتع استفاده کنند. او مدعی می شود نماینده شرکت اعلام کرده است برای استفاده از این مرتع بعد از بیستم فروردین می توانند مبلغی را پرداخت کنند تا هماهنگی لازم برای ماندن گوسفندان در این مرتع بعد از این تاریخ با منابع طبیعی را نیز انجام دهند.

دامداران آمارهای متفاوتی از تعداد گله های مستقر در این مرتع اعلام می کنند، یکی از آن ها می گوید: در این مرتع حدود 15" گاش" (محل نگهداری دام) وجود دارد اما بیش از 50 گله درحال بهره برداری هستند. یکی دیگر از دامداران نیز می گوید: این مرتع ظرفیت استفاده حدود 30 گله را دارد اما در حال حاضر 41 گله از این مرتع استفاده می کنند.گله هایی که در این مرتع حضور دارند فاصله چندانی از یکدیگر ندارند، فاصله برخی از آن ها به چند صد متر هم نمی رسد و برخی هم شاید یک کلیومتر از گله کناری فاصله دارند، اما این مراتع به سرعت در حال نابودی است.

نکته قابل توجه دیگر این بود که در تمام مدت که در مراتع این محدوده حضور داشتم تمام افراد اعم از بومی و غیر بومی به جای بکار بردن کلمه شرکت اجاره کننده مراتع و جنگل های پسته از "سپاه" نام می بردند، که در این گزارش با کلمه شرکت جایگزین کردیم ، پس از بررسی مشخص شد این شرکت هیچ گونه ارتباطی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ندارد.

تخریب مرتع برای تامین اجاره
"نامدار" سرپرست واحد مراتع آستان قدس رضوی در سرخس نیز می گوید: آستان قدس حدود 16 هکتار جنگل پسته در این این محدوده دارد که از قدیم بهره برداری می کرده و اجازه نمی داد که گوسفندان وارد جنگل شوند البته اکنون این جنگل ها به ازای دریافت سالانه 200 تن گندم( معادل حدود 300 میلیون تومان) به اجاره داده شده است.وی مدعی می شود: اداره منابع طبیعی با صدورپروانه های دائمی چرای دام باعث تخریب جنگل و مراتع شده است ، حتی پروانه ای برای چرای 3 هزار گوسفند در داخل جنگل های پسته صادر کرده است. او درباره ماهیت شرکت بهره برداری جنگل و مرتع می گوید: این شرکت متعلق به جمعی از بسیجیان و بازنشستگان سپاه است و ارتباطی با این نهاد ندارد.

نامدار درباره استفاده بی رویه از جنگل و مراتع اظهار می دارد: قبول دارم که استفاده بی رویه از مرتع می‌شود ولی تنها شرکت بهره برداری مقصر نیست ، یکی از دلایل بهره برداری بی رویه این است که شرکت نمی تواند به میزان اجاره پسته برداشت کند و درآمد کافی داشته باشد به همین دلیل حداکثر فشار را برای تامین اجاره به مرتع می آورد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X