ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان امروز تحریم مجدد ایران؟!

سرمقاله آرمان امروز/ تحریم مجدد ایران؟!

آرمان/ «تحریم مجدد» عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان امروز به قلم یوسف مولایی (استاد حقوق بین‌الملل) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بعد از گذشت چند روز از تفاهم لوزان، چهارشنبه هفته گذشته خبری به نقل از رویترز مبنی بر اینکه تحریم‌های 32 شرکت ایرانی و همین‌طور بانک تجارت بار دیگر بازگردانده شد، خبر ساز شد. این در حالی است که از نظر حقوقی بعد از تفاهم لوزان هیچ تصمیم خاصی درباره تحریم‌ها گرفته نشده است. داستان تحریم‌ها هنوز به منوال قبل باقی است و جریان دارد بنابراین اتحادیه اروپا حق خود می‌داند که رویه قبلی خود درباره وضع تحریم‌ها علیه ایران را پیش بگیرد اما تعابیر و تفاسیری که از خلف وعده اتحادیه اروپا یا فشارهای آمریکایی به این اتحادیه مبنی بر اینکه تحریم‌های ایران را شدت بخشد شاید تفاسیر و تعابیری باشد که از روی عدم آگاهی بیان می‌شود. مدتی پیش که تحریم‌های بانک تجارت و شرکت‌های کشتیرانی ایرانی لغو شد، به خاطر رایزنی‌های وکلای ایرانی بود. یعنی از طرف ایران تیمی اعزام شد که در دادگاه‌های اتحادیه اروپا حاضر شدند و بازبینی در پرونده این شرکت‌ها را خواستند. دادگاه‌های عالی اتحادیه اروپا نیز درخواست طرف ایرانی را ترتیب اثر داد و از اتحادیه اروپا به عنوان یکی از طرفین پرونده خواستار مدارک شد. اتحادیه اروپا به بهانه اینکه شرکت‌های کشتیرانی و بانک تجارت فعالیت‌هایی در راستای قوت بخشیدن به فعالیت‌های هسته‌ای انجام می‌دهند آنها را تحریم کرده بود. اما درپی درخواست دادگاه عالی اروپا مدارک بیشتری که بتواند ادعاها را اثبات کند ارائه نشد. اتحادیه اروپا مدعی بود که نمی‌خواهد مدارک محرمانه خود را در اختیار دادگاه قرار دهد. دادگاه نیز در حالی که به مدارک دسترسی نداشت تحریم‌ها را مطابق انتظار لغو کرد. این‌بار اتحادیه اروپا در غیاب طرف ایرانی ادعای خود را از طریق دیگری مطرح کرد و از دادگاه حکم تحریم گرفت. مسلما فرایند حضور وکلای ایرانی در دادگاه‌های اتحادیه اروپا فرایندی هزینه‌بر است و ایران نمی‌تواند هر از گاهی تیمی را برای این کار به اروپا بفرستد. بنابراین به نظر می‌رسد که این کار اتحادیه اروپا از نظر حقوقی خلف وعده و کارشکنی نیست. چرا که طرف اروپایی هنوز توافقنامه‌ای امضا نکرده که داستان تحریم‌ها را معلق کند و همچنین تیمی که از طرف اتحادیه اروپا کارهای رسیدگی به تحریم‌ها را انجام می‌دهند هنوز به رویه گذشته خود پایبند هستند. نباید از این واقعیت رو گرداند که اغراض سیاسی در تصمیم‌گیری‌های غربی‌ها موثر است هر چند این تاثیر رویکرد‌های سیاسی در عملکرد غرب بسیار طبیعی است. تصمیم اخیر اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم مجدد شرکتهای کشتیرانی و بانک تجارت نیز از همان اصول سیاسی تبعیت می‌کند. هر چند باید اقرار کرد که این تاثیر را ظاهری کاملا حقوقی داده‌‌اند که چه بسا اگر طرف ایرانی تلاش‌های دیگری انجام دهد، می‌تواند علیه اتحادیه از دادگاه رای بگیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده