ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله راه مردم قصه ها و غصه ها!

سرمقاله راه مردم/ قصه ها و غصه ها!

راه مردم/ «قصه ها و غصه ها!» عنوان یادداشت روز روزنامه راه مردم به قلم محسن قائمی نسب است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

قصه ها همیشه برای خواب کودکان نیست! برخی داستان ها گرچه به ظاهر ساده می آیند، اما عبرت آموز و پند آمیز است، بیش از آن که کودکان را خواب ببرد، باید برای بزرگترها درس و تجربه باشد! درست مثل نجار پیری که می‌خواست بازنشسته شود؛ او به کارفرمایش گفت که می‌خواهد ساختن خانه را رها کند و از زندگی بی دغدغه در کنار همسر و خانواده‌اش لذت ببرد.کارفرما از این که دید کارگرش می‌خواهد کار را ترک کند ناراحت شد. اما چاره ای نداشت، او از نجار پیر خواست که به عنوان آخرین کار، تنها یک خانه ی دیگر بسازد. نجار پیر قبول کرد، اما کاملاً مشخص بود که دلش به این کار راضی نیست. او برای ساختن این خانه، از مصالح بسیار نامرغوبی استفاده کرد و با بی‌حوصلگی، به ساختن خانه ادامه داد.وقتی کار ساختن خانه به پایان رسید، کارفرما برای وارسی خانه آمد. او کلید خانه را به نجار داد و گفت : «این خانه متعلق به توست. این هدیه‌ای است از طرف من برای تو». نجار شوکه شده بود. مایه تأسف بود! اگر می‌دانست که دارد خانه‌ای برای خودش می‌سازد، مسلماً به گونه‌ای دیگر کارش را انجام می‌داد! از مواد مرغوب استفاده می کرد و در طراحی و اجرا، دقت بیشتری می کرد! نجار قصه ما یک اصل انسانی و اسلامی را فراموش کرده بود که آنچه برای خود می پسندد برای دیگران هم بپسندد و آنچه برای خود خوش نمی دارد برای دیگران هم خوش ندارد! حال این قصه، قصه پرغصه ی جامعه ی امروز ماست! محکم کاری، دقت در کار و توجه به کیفیت، از آموزه های دینی و علم مدیریت است و امروز نیز برای داشتن یک جامعه خوب بر آن تاکید بسیارشده است . طبیعی است که دنیا،دنیای داد و ستد است و هیچ کس نمی تواند به تنهایی همه نیازمندی های خود را فراهم کند. رسول اکرم(ص) می فرمایند:
«إِن َّاللهَ تَعَالَی یُحِبُّ إِذَا عَمِل َأحَدُکُم عَمَلاً اَن ْیُتِقنَهُ؛
خداوندتعالی دوست دارد که هرگاه فردی ازشما کاری کند آنرا محکم [وبی عیب] انجام دهد.»
(کنزل العمال ، جلد 3 ص 366)
کارشناسان اقتصادی و متخصصان امور اجتماعی در کنار دلایل متعدد گرایش و میل مردم به خرید و استفاده از کالای خارجی، مهمترین دلیل را کیفیت نامطلوب محصولات داخلی عنوان  کنند و مصرف کنندگان کالای خارجی اغلب در مواجهه با این پرسش، علت رغبت به کالای خارجی را کیفیت بالا، تنوع و توجه به مشتری مداری و ... اعلام می کنند! نتیجه عدم رغبت به تولیدات داخلی؛ افزایش واردات و قاچاق! وافزایش قاچاق یعنی تعطیلی صنایع تولیدی! وبه تبع آن تعطیلی صنایع تولیدی یعنی، افزایش بیکاری! و متعاقبا افزایش بیکاری یعنی هزار و هزار ناهنجاری اجتماعی! در حالی که اساس اسلام و آموزه های دینی ما تاکید بسیاری بر استحکام و اتقان در کار داشته و ارزیابی و کنترل کیفیت را به عنوان یک وظیفه ی دینی تلقی نموده است. با کمال تاسف باید گفت وجدان کاری کم و احساس مسولیت کم رنگ شده، گویی تولید کننده محترم، خود نه دراین جامعه زندگی می کند و نه به این نکته مهم اجتماعی توجه دارد که از هر دست بدهی از همان دست خواهی گرفت!
قصه ی پر غصه ای نیست که خودرو بدون دنده عقب تحویل مشتری می دهیم! قصه ی پر غصه ای نیست، تن پوشی پس ازیک بار شستشو به تن فرزندانمان هم کوتاه باشد! قصه پر غصه ای نیست پلی بسازیم و قبل از افتتاح تخریب شود! قصه پرغصه نیست که تانکری به جای گازوییل، آب در مخزن نیروگاه تخلیه کند! اگر هر کدام از فرد فرد جامعه درهر کار و صنعتی که مشغول به کار هستند احساس مسئولیت کرده و کارها را با دقت و استحکام انجام دهند قطعا مشتری به سمت مصرف کالای داخلی راغب تر خواهد بود! خدا نکند حرف سید جمال الدین اسدآبادی درست باشد که گفت: رفتم به غرب اسلام را دیدم ولی مسلمان ندیدم، برگشتم به شرق مسلمان دیدم اما اسلام ندیدم!!! چقدر خوب می شد اگر هرکس در هر صنفی کار می کرد کمی! فقط کمی فکر می کرد این محصول در خیابان بعد، در دست برادر و خوا هر و دوست همنوع من، و شاید در چرخه ی تولید به دست خودم برسد! یادش بخیر شعرهای دوران کودکی!
دست دردست هم دهیم به مهر / میهن خویش را کنیم آباد!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده