ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفتاب یزد اقدام پلیس عربستان مصداق جنایت جنگی

سرمقاله آفتاب یزد/ اقدام پلیس عربستان مصداق جنایت جنگی

آفتاب یزد/ «اقدام پلیس عربستان مصداق جنایت جنگی» عنوان یادداشت روز روزنامه آفتاب یزد به قلم روح‌الله مدبر (کارشناس روابط بین‌الملل) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

تعرض به دو نوجوان ایرانی از ناحیه ماموران پلیس عربستان سعودی در محل خدمت در حین ماموریت علیه اتباع خارجی که به منظور سفر با روادید رسمی صورت گرفته تکان دهنده و نابخشودنی است . لکن مسئله از نظر حقوق بین‌الملل دارای دو وجه می‌باشد. نخست آنکه طبق ماده هفت اساس نامه دیوان کیفری بین‌المللی، اقدام پلیس عربستان مصداق جنایت علیه بشریت می باشد،در بند 7 ماده 7 اساسنامه صریحاً هر نوع تجاوز جنسی، بردگی جنسی یا هر شکل دیگر خشونت جنسی را با این عنوان تعریف نموده. همچنین طبق ماده هشت اساسنامه دیوان می توان از آنجا که پلیس سعودی مسلح بوده و افسر خاطی با تهدید سلاح به کودکی که از اتباع خارجی توریست به آن کشور بوده مرتکب عمل شده در مصداق جنایت جنگی تعریف نمود و طبق بند ب ماده 21 و 22 که ذکر می کند :تجاوز به کرامت، شخص، به ویژه رفتار موهن و تحقیر آمیز و ارتکاب تجاوز جنسی... در ضمن از آنجا که اکنون عربستان سعودی در حال تجاوز و جنگ علیه کشور مستقل یمن می باشد و شرایط داخلی این کشور جنگی است می توان تخلفات بشردوستانه این کشور را به صورت تخلفات جنایات جنگی هم پیگیری نمود. اما آنچه بیش از همه در این اقدام پلیس مسلح سعودی قابلیت اقامه دعوا در مجامع بین‌المللی را دارد اقدام آنان علیه دو کودک است، طبق کنوانسیون حقوق کودک، افراد تا سن 18 سال کودک محسوب شده و هر گونه اقدام خلاف عرف علیه آنان قابلیت پیگیری در کمیته حقوق کودک، که زیر نظر کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد و مطابق ماده 44 و45 صلاحیت بررسی رعایت حقوق کودکان در همه کشورها را عهده‌دار است، دارد. این هتک حرمت برخوردی قاطع و البته فارغ از هرگونه احساسی را می طلبد . در شرایط فعلی که ایران در سطح جهانی در نقطه بسیار حساسی قرار دارد،NGO های فعال در کشور هم می توانند نقش پررنگی در واکنش و اعتراض به این واقعه داشته باشند، این مسئله باید در مجامع حقوق بشری طرح و از ناحیه جامعه جهانی محکوم شود و NGO ها بالاخص فعال در زمینه حوزه کودک و نوجوان در راستای پیمان نامه جهانی حقوق کودک می توانند نقش قابل توجهی در تحقق این امر داشته باشند .از آنجا که طبق ماده 71، منشور ملل متحد به شورای اقتصادی و اجتماعی این اجازه داده شده تا از NGO به عنوان رکن مشورتی استفاده شود و با توجه به قطعنامه استراسبورگ این سازمان ها می توانند در شکل شخصیت حقوقی بین المللی وارد شوند، می توانند علیه این حرکت دو پلیس مسلح سعودی اقدام نمایند. همچنین با توجه به ورود مناسب و قاطع رییس محترم قوه قضاییه، از مرجع حقوق کودک نیز انتظار می رود در این خصوص اقدام نموده و تا احقاق حق تضییع شده این دو کودک ایرانی آن را با جدیت پیگیری نماید .شایان ذکر است اقدام به موقع دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، در واکنش قاطع به این موضوع موجب شد دو پلیس خاطی بازداشت شوند، لذا با انجام سایر موارد مشابه و حفظ آرامش و ممانعت از پخش شایعات نادرست و سوءاستفاده برخی فرصت طلبان برای فشار به دولت محترم تدبیر و امید ، ان‌شاءالله شاهد محاکمه این افراد خواهیم بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده