ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اطلاعات منافع ملی

سرمقاله اطلاعات/ منافع ملی

اطلاعات/ «منافع ملی» عنوان یادداشت روز روزنامه اطلاعات به قلم علیرضا خانی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

معمولاً عید که می‌شود و برخی مردم و خبرنگاران و مسئولان به شمال کشور سفر می‌کنند، اندکی به آسیب‌های زیادی که به جنگل‌ها و تالاب‌ها رسیده می‌اندیشند و گاهی سخنی هم می‌گویند و البته چون مطبوعات تعطیل است، چندان مطلبی منتشر نمی‌شود و اگر هم بشود یکی دو روز است و بعد تقریباً همه چیز به فراموشی سپرده می‌شود. مثل قبل. موضوع منابع طبیعی ـ که رهبری نیز در سخنان اسفندماه با قاطعیت درباره آن سخن گفت و هشدار داد ـ موضوع فوق‌العاده عظیمی است و مانند جنجال سیب زمینی شب انتخابات نیست که مصرف یک روزه داشته باشد. اگر به آمارهایی که توسط منابع مسئول تهیه و منتشر می‌شود، نگاه کنیم اهمیت نگرانی رهبری و همه دلسوزان کشور بیشتر می‌شود.

در سال ۱۳۴۳ دفتر فنی مهندسی منابع طبیعی ایران مساحت جنگل‌های کل کشور را ۱۸ میلیون هکتار محاسبه و اعلام کرده است. این میزان هم اکنون به حدود ۱۲ میلیون هکتار رسیده است. مقایسه این دو عدد نشان می‌دهد فقط طی ۵۰ سال اخیر ۳۵ درصد از جنگل‌های کشور نابود شده است. هرچند عوامل متعددی از جمله آتش‌سوزی، آفت و چرای دام به نابودی جنگل می‌انجامد اما سهم عامل انسانی در این رخداد وحشتناک است.

در طول دهه‌های اخیر ویلاسازی و به عبارتی «شخصی‌سازی» جنگل‌ها و منابع طبیعی در ایران بیش از همه دوره‌ها رشد کرده است. در نخستین نگاه علت این رخداد منفعت طلبی و لذت‌جویی شخصی به نظر می‌رسد اما عمیق‌تر که بنگریم، علت این اتفاقات دامنه‌دار در لایه عمیق‌تری خفته است.

آدم‌ها وقتی در یک سرزمین با مرزبندی تعریف شده زندگی می‌کنند همچنانکه زیستگاهشان مشترک است، احساسات و علاقه‌های مشترکی می‌یابند و این احساسات و علاقه‌های مشترک، اهداف مشترکی برای آنان نمودار می‌کند و مجموعه این اشتراکات ملیت آنها را شکل می‌دهد. بنابراین، مجموعه‌ای از آدم‌هایی که در یک قلمرو ملی زندگی می‌کنند، «» دارند.

این منافع‌ ملی، هم از سوی یک‌یک مردمان و هم از سوی دولت‌ها، مدام نیاز به «بازتولید» دارد تا مستهلک، کمرنگ یا فراموش نشود. وقتی مردمان به دولت‌ها اعتماد دارند، بازتولید توسط دولت‌ها آسان می‌شود بنابراین به همه قوانین و مقررات و حتی مجازات‌هایی که دولت‌ها برای جلوگیری از خدشه‌ناک شدن وضع می‌کنند، احترام می‌گذارند.

اما اگر دولت‌ها، رفتاری نشان دهند که گواه بی‌توجهی و حتی بی‌اعتقادی به منافع عمومی باشد، دیگر از مردم انتظاری نیست.

اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی
برآورند غلامان او درخت از بیخ

در همین مثالِ کشتار جنگل‌های شمال، وقتی مردم به چشم ببینند که بخش مهمی از طرح‌های سلاخی جنگل‌ها برای ویلاسازی و پروژه‌‌سازی توسط نهادها،‌سازمان‌ها،‌وزارتخانه‌های دولتی و بنیاد‌ها انجام می‌شود،‌طبیعی است که در چشمشان رنگ ببازد و آنها نیز وارد این رقابت شوم شوند برای نابودی منابع طبیعی و ملی با هدف بهره‌برداری شخصی.

در همین حال، جامعه وقتی از مفهوم فاصله می‌گیرد پیوندهایش سست می‌شود چون همچون تار و پودی است که‌ تک‌تک مردم را در بافت منسجم به هم می‌پیوندد، اما اگر بی‌اعتبار شد،‌ جامعه به سمت ذره‌ای شدن حرکت می‌کند و آن‌گاه هر ذره فقط منافع و لذائذ خودش را می‌بیند. نه به دیگران احترام می‌گذارد، نه به طبیعت، نه به گذشتگان و نه به آیندگان کما این‌که فرزندان خودش هم که از نسل آینده‌اند، برایش چندان اهمیتی نمی‌یابد و اصلاً فرصتی نیست که به آینده‌ اندیشه کند… جنگل را که باید زیستگاه جانوران طبیعت باشد، به تیغ جهل و خودخواهی می‌تراشد تا برای خودش قصری بسازد،‌به قیمت آواره‌شدن حیوانات و نابودی طبیعت زیبای خداوندی و محروم ماندن نسل‌های بعد از حق زیستن و بهره‌بردن …

در بسیاری از حوزه‌ها شواهد نشان می‌دهد، پیشتاز زیرپاگذاشتن دولت‌ها بوده‌اند. بارها اعلام شده است بخش دولتی بزرگترین مصرف‌کننده و بزرگترین اسراف‌گر انرژی است. این آمار، آمار دولتی است.

سخن این است که حرمت امامزاده با متولی است. دولت‌ها که متولی امور کشورند، باید پیشتاز حفظ باشند نه قافله سالار نابودگران آن. دولتی می‌تواند و غرور ملی و عزت ملی را تضمین کند که ابتدا در برابر وسوسه خود و بدنه خود به زیرپا گذاشتن ، بی‌محابا و بی‌ملاحظه بایستد و مبارزه با هجوم‌آوران به را از بدنه خود آغاز کند. آنگاه، مردم نیز با اعتماد به دولت و به تأسی از دولت، ‌شان را در می‌یابند. همدلی دولت و ملت یعنی این.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده