ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله تعادل بانکداری غیرآزاد یعنی مجادله تا ابد

سرمقاله تعادل/ بانکداری غیرآزاد یعنی مجادله تا ابد

تعادل/ «بانکداری غیرآزاد یعنی مجادله تا ابد» عنوان یادداشت روز روزنامه تعادل به قلم محمدصادق جنان‌صفت است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

روزی بود که منتقدان اقتصاد رقابتی ادعا می‌کردند اگر قیمت گوشت، مرغ و تخم‌مرغ آزاد شود نمی‌توان جامعه را مهار کرد و ناامنی اجتماعی پدیدار می‌شود. اما این اتفاق افتاد و قیمت این دو محصول از زیر یوغ قیمت‌گذاری دولتی آزاد شد و به همه تولیدکنندگان مرغ و تخم‌مرغ در هر جای دنیا اجازه داده شد که اگر دیدند بازار ایران سودآور است به این بازار بیایند تا قیمت‌ها در انحصار هیچ‌کس باقی نماند. روزهایی بود که منتقدان اقتصاد رقابتی می‌گفتند مگر می‌شود بانک‌های خصوصی تاسیس کرد و مگر می‌شود که بانک‌های دولتی شده در اواخر دهه 1370 را از تملک دولت خارج کرد. در دهه 1380 اما بانک‌های خصوصی تاسیس شدند و سهام قابل اعتنایی از بانک‌های دولتی به بخش غیردولتی فروخته شد و آب از آب تکان نخورد و شرایط فعالیت بانکداری به نفع شهروندان تهیدست ایرانی شد. روزهایی بود که دولت فرمان می‌داد که نرخ سود تسهیلات باید این مقدار باشد و نرخ سود سپرده‌گذاران نیز براساس آن تعیین می‌شد و عموما نیز سپرده‌گذاران متضرر می‌شدند. دولت ایران اما در همه سال‌های پس از پایان جنگ و در فضایی که بازار کالا و بازار خدمات را تا اندازه زیادی رقابتی کرد اما جرات نکرده است بازار پول را از سد انحصار و اراده خود رها کند، زیرا سود سرشاری نصیب دولت و شرکت‌های دولتی می‌شود که هزاران میلیارد تومان به شبکه بانکی بدهکارند. بازار پول که البته بازاری شیرین به‌ویژه در ایران برای استفاده شگفت‌آور از پس‌انداز میلیون‌ها سپرده است به سدی برای تداوم اقتصاد رقابتی و خصوصی‌سازی واقعی تبدیل شده است. تجربه ایران و کشورهای دیگری که اقتصاد دولتی در آنها جریان دارد نشان می‌دهد تا وقتی بازار پول خصوصی و رقابتی نشود خصوصی‌سازی‌های دیگر را نیز می‌بلعد. چرا کاری که می‌شود در یک دوره تعریف شده انجام داد و به 35سال مجادله میان بانک‌ها و متقاضیان اعتبارات بانکی پایان ندهیم. کار آسان‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. نرخ سود بانکی را آزاد بگذاریم و اجازه دهیم که این بازار رقابتی شده و چشم به افق‌های دور بدوزیم و شرایط را برای ورود بانکداران خارجی فراهم کنیم. این اتفاق اگر بیفتد دیگر کسانی تحت عنوان دولتمردان از بانک‌های ایرانی نمی‌خواهند که امسال باید 1500میلیارد تومان برای صنعت کنار بگذارند. اگر این آزادی عینیت پیدا کند دیگر افرادی دنبال این نخواهند بود که هر طور شده از منابع بانک‌ها که ارزان است یا دست‌کم وجود دارد استفاده کنند. دژی که در بازار پول برای سد کردن مسیر اقتصاد رقابتی ساخته شده است، باید فرو ریزد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X