ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش احتمال کارشکنی در اتاق مذاکرات

سرمقاله آفرینش/ احتمال کارشکنی در اتاق مذاکرات

آفرینش/ «احتمال کارشکنی در اتاق مذاکرات» عنوان یادداشت روز روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

همواره اعتماد به قدرت‌های بزرگ دنیا مایه دردسر و ضرر‌های بسیاری برای کشورمان گردیده است که آثاروعواقب آن پس از ده‌ها سال هنوز قابل مشاهده است. اگرچه رویه امروزی روابط بین الملل معنا و مفهوم دیگری پیدا کرده است، اما هنوز نیات و منفعت گرایی کشورهایی که در گذشته نام استعمارگر را یدک می‌کشیدند، به قوه خود باقی است.

درچند روز گذشته بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی به تفسیر زوایای بیانیه لوزان سرگرم بودند و عده‌ای هم در داخل علی رغم اینکه قریب به اتفاق مسولان کشور از روند مذاکرات حمایت کردند، ساز مخالفت کوک کردند و با شلوغ کاری‌های سیاسی، برخی نکات اصلی را از مرتبه اهمیت خارج ساخته و فراموش کردند که باید تمام زوایا و حرکات کشورهای مذاکره کننده را رصد کرد و صرفاً به قرائت یک بیانیه خرده و ایراد نگرفت!.

درآخرین مراحل مذاکرات سوییس مشاهده کردیم که وزرای خارجه چین و روسیه از جمع مذاکره کنندگان خارج شدند و حتی پس از ترک مذاکرات با درخواست وزیر خارجه آمریکا برای بازگشت به لوزان نیز مخالفت کردند و معاونین خود را به عنوان سرپرست تیم مذاکره کننده معرفی کردند. این مسئله اگرچه ممکن است خیلی مهم نبوده‌ باشد، اما باتوجه به سابقه و عملکرد نا مطمئن این کشورها می‌تواند زنگ خطری برای ما باشد.

اگر منتفعین سیاسی و اقتصادی تحریم‌های هسته‌ای ایران را در کنار هم قرار دهیم، مشاهده می‌کنیم که روسیه و چین در رأس هرم تحریم‌های اقتصادی قرار دارند و سودکلانی از تنش‌های هسته ای ایران نصیبشان شده است. حال ترک مذاکرات از سوی این دو کشور، در واپسین زمان باقی مانده تا انتشار بیانیه مشترک میان ایران و غرب، می‌تواند بهانه‌ای برای نگرانی نسبت به حسن نیت بلوک شرق و به خصوص روس‌ها باشد.

روس‌ها جدای از اینکه در این سال‌ها بیشترین سودمالی را از قبل پرونده‌ هسته‌ای ایران و تکمیل پرفراز و نشیب نیروگاه بوشهر بردند، امروز توافق هسته‌ای ایران و آمریکا برایشان نامیمون خواهد بود. شاید ظاهرا خود را حامی مذاکرات و حقوق هسته‌ای ایران نشان دهند، اما در باطن و در لایه‌های زیرین مذاکرات می‌توان دید که خواسته‌ها و گفته‌های روس‌ها و چینی‌ها با سیاست‌های کلان آنها همخوانی ندارد. چه بسا اگر آمریکایی‌ها(بنابر نیات داخلی و خارجی) ، از این مذاکرات حمایت نمی‌کردند، امروز شاهد بیانیه‌ها و راه‌حل‌های توافقی به این شکل نبودیم. نیت خوانی سیاسی روسیه و چینی‌ها کار خیلی سختی نیست و به راحتی می‌توان نگرانی درونی‌ها آنها در بعد سیاست خارجی، روابط بین الملل و بازار انرژی و اقتصاد، را دریافت و بر آن مهرتایید زد. هرعقل سلیمی می‌تواند درک کند که اگر آمریکا از پرونده هسته‌ای ایران با موفقیت خارج شود، پتانسیل فوق العاده عظیمی را کسب می کند و از این جهت می‌تواند درمناقشات دیگری همچون درگیری‌های خاورمیانه و به ویژه مسئله اوکراین، باقدرت و حدت بیشتری وارد میدان رقابت با روس‌ها شود.

درمورد چین نیز همین موضوع صدق می‌کند، همانطور که وزیر دفاع آمریکا اخیراً اعلام کرد که واشنگتن از برخی اقدامات چین نگران و گلایه‌مند است، می‌توان تصورش را کرد آمریکا با فارغ شدن از مسئله هسته‌ای ایران و رفع تحریم‌ها، فشارهای خود را بر اقتصاد وبازار چین وارد کند و مانع از فعالیت‌های غیرهمسوی چینی‌ها گردد. درحیطه روابط بین الملل نیز روس‌ها با حل شدن مناقشه ایران، عملاً برگه بازی قابل ملاحظه‌ای در مقابل غرب نخواهد داشت، آیا می‌توان باور کرد که روس‌ها با نیت خیرخواهانه عملا اهرم فشار خود در مقابل آمریکا را به راحتی از دست بدهد؟! لذا باید پذیرفت که جنگ قدرت میان آمریکا و روسیه و چین، این اجازه را به دولت‌های آنها نخواهد داد تا صرفاً برای منافع ایران و اطمینان از صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان، به دنبال حل شدن پرونده هسته‌ای باشند!

تنها کافی است از بعد اقتصادی به قضیه نگاه شود، مشاهده می‌کنیم با رفع تحریم‌ها میلیاردها دلار از پول‌های بلوکه شده ایران باید از سوی کشورهایی همچون چین و هند آزاد شود. آیا برای آنها بهتر است که پول‌های ما بلوکه بماند یا رقم کلانی را به ایران پرداخت کنند!. آیا برای روس‌ها بهتر است که درعرصه انرژی و انتقال گاز به اروپا، رقیبی احتمالی همچون ایران را درکنار خود داشته باشند یا همچنان از ابزار انرژی برای کنترل همسایگان اروپایی بهره گیرند!.

این دست مواردی که اثبات می‌کند حل شدن مناقشه هسته‌ای ایران به نفع بسیاری کشورها ازجمله روسیه و چین نخواهد بود، فراوان است. اما آنچه گفته شد به منزله منفی نگری به روند مذاکرات هسته‌ای نیست، بلکه هدف تنها توجه دادن به وضعیت همه جانبه مذاکرات هسته‌ای است که بعضاً عده‌ای را سرمست کرده و عده‌ای را دلواپس!. لذا فارغ از این نوع نگرش‌های سیاسی، باید توجه داشت که کنترل رفتار کشورهای 1+5 از ضروریات مذاکرات هسته‌ای می‌باشد، چرا که احتمال کارشکنی در اتاق مذاکرات بسیار است...

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X