ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله ایران 4 دستاورد داخلی مذاکره هسته‌ای

سرمقاله ایران/ 4 دستاورد داخلی مذاکره هسته‌ای

ایران/ «4 دستاورد داخلی مذاکره هسته‌ای» عنوان یادداشت روز روزنامه ایران به قلم محمد نوری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

هر گاه سخن از نتایج و اثرات مذاکرات هسته‌ای به میان می‌آید نگاه ناظران داخلی به برچیدن تحریم و توجه ناظران خارجی به بهبود روابط ایران و امریکا جلب می‌شود. اما شواهد این روزها نشان از آن دارد که پروژه مذاکرات هسته‌ای اثراتی فراتر از این در فضای داخل کشور دارد. به گونه‌ای که می‌توان ردپای آثار آن را در رفتار فعالان سیاسی و ادبیات سیاستمداران جامعه پیدا کرد. به عبارت دیگر نتیجه سیاستی که دولت روحانی تحت عنوان اعتدال و تعامل در صحنه دیپلماسی طی 18 ماه اخیر دنبال کرد اکنون خواسته یا ناخواسته طیف زیادی از چهره‌های منتقد و مخالف دولت را به اتخاذ مواضع جدید واداشته است. اینجا پاره‌ای از تغییر و تأثیرات را از نگاه می‌گذرانیم:

1- پایان غربت منافع ملی: سخنگویان جریان منتقد دولت در نوشته‌ها و گفته‌هایشان برای نقد مذاکرات لوزان سعی کردند به اصولی مثل پادمان‌ها یا ضوابط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یا اصل منافع ملی استناد کنند. در حالی که دست‌کم اهل رسانه به خاطر دارند که این طیف در گذشته علاوه بر مخالفت با اصل مذاکره، برای قوانین و موازین هسته‌ای آژانس(اعم از ان پی تی یا پادمان‌ها) هیچ مشروعیتی قائل نبودند. آنها علاوه بر این نظریه «مرجع بودن و ارجح بودن منافع ملی» را تقلیدی از تفکر لیبرال‌ها می‌خواندند. به زعم آنها این گزاره که «در سیاست خارجی کشور همه تصمیم‌ها باید بر اساس منافع ملی اتخاذ شود» حرکتی توطئه‌آمیز برای کمرنگ کردن تفکر انقلابی‌گری و ارزش گرایی در سیاست خارجی بوده است. در همین راستا در دوران مدیریت گذشته دائم در رسانه‌های عمومی تبلیغ می‌شد که دولت ایدئولوژی خود را پای منافع و مصالح قربانی نخواهد کرد.

2- شفافیت برای خارج و داخل: وقایع بعد از اجلاس لوزان در داخل کشور نشان از آن دارد که تیم مدیران سیاست خارجی در کنار شفاف‌سازی مسائل هسته‌ای برای جهان خارج بر آن است تا حداکثر شفافیت را درباره پروژه‌ای که تا دیروز محرمانه‌ترین بخش مسائل کشور بود بکار بندد. در این باره گفت و شنود تلویزیونی چند ساعته 2 مقام ارشد روحانی (محمد جواد ظریف و علی اکبر صالحی) قابل ذکر است. در این نشست‌ها دکتر صالحی دولت کوشید هیچ نکته ابهامی درباره وضعیت حال و آینده مراکز هسته‌ای کشور(فردو، نطنز، اراک و اصفهان) بی‌پاسخ نماند همچنان که رئیس تیم مذاکره کننده ایرانی تا پاسی از شب پاسخگوی سؤالات صریحی بود که سرسخت‌ترین مخالفان دولت پیش کشیده بودند.
تصور کنید دیپلماسی و امور هسته‌ای که سال‌های گذشته دورترین حوزه در میان علایق مردم بود اکنون به جذاب ترین موضوع برای عامه مردم تبدیل شده است که شهروندان برای فهم جزئیات آن عطش دارند. دولت روحانی به این جمعبندی رسیده که شرط اول شفافیت و اعتماد‌سازی در خارج این است که ابتدا اعتماد و توجه افکار عمومی در داخل را به قضیه هسته‌ای جلب کند بالطبع جناح مخالف دولت نیز که بخوبی تغییر نگاه مردم به مسأله هسته‌ای را از انتخابات 24 خرداد حس کرده سعی دارد حداقل در ظاهر خود را موافق خواست عمومی مردم نشان دهد.


3- پایان دوگانگی و شنیدن صدای واحد:
تصمیم‌گیری درباره موضوع هسته‌ای در گذشته همواره از معضلی به‌نام دوگانگی در رفتار دستگاه‌های ذیربط رنج می‌برد. در حافظه خبرنگاران موارد بسیاری از این تناقض‌ها ثبت است. نیمه دوم دولت گذشته نقطه اوج این دوگانگی‌ها بود که تصمیم یا موضعی که یک مقام دیپلماسی یا هسته‌ای اتخاذ می‌کرد به فاصله‌اندکی از سوی مقام ارشد، خلاف آن اعلام می‌شد. البته اختلاف نظر کارشناسان و مدیران متخصص در موضوع مهمی مثل هسته‌ای، امری طبیعی است اما مشکل آنجا است که هنگام مذاکره با طرف‌های خارجی این اختلاف بروز و ظهور پیدا کند. برای اولین بار مشاور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب در ایام انتخابات از این دوگانگی گلایه سرداد و عمق این معضل را آشکار کرد که چگونه یک مقام ارشد دولت با تصمیم‌های فرستادگان کشور در مذاکره با طرف‌های خارجی مخالفت کرده بود.
به نظر می‌آید یکی از دستاوردهای دیپلماسی دولت روحانی که از نگاه‌ها دور مانده همین است که به دوگانگی میان گفتار و رفتار مسئولان از یک سو و میان نهاد‌های ذیربط (اعم از دستگاه دیپلماسی، سازمان هسته‌ای و شورای عالی امنیت) پایان بخشید. این مسأله در جلب اعتماد طرف‌های غربی تأثیر بسزا داشت. برای اولین بار آنها اذعان دارند که از تهران صدای واحد می‌شنوند و ذهنیت پنهانکاری و یا تناقض در باره رفتار طرف ایرانی ندارند.


4- خارج شدن موضوع هسته‌ای از رقابت‌های شخصی و جناحی: رفتار دیپلماسی ما در عرصه‌های مختلف بویژه موضوع هسته‌ای همیشه به آفت‌هایی دچار بوده که بارزترین آن زبان اغراق برخی از مدیران گذشته و نیز مصادره به مطلوب جناحی این میراث علمی بوده است. به نظر می‌آید که تیم مدیران فعلی از این تجارب تلخ بخوبی بهره گرفته است.
در هجدهمین ماه از مذاکره هسته‌ای و با آنکه موجی از حمایت مردمی متوجه شخص روحانی به عنوان مسئول پرونده هسته‌ای و دیپلمات ارشد او (محمد جواد ظریف) است اما او بارها با زبان تأکید موفقیت‌ها در این عرصه را مرهون انتخاب و اراده خود مردم در انتخابات 24 خرداد و نیز هدایت رهبری نظام دانسته است.

به همین سیاق تیم دیپلمات‌های او در مقابل دوربین‌های رسانه‌ها از انجام رفتارهای تبلیغاتی که بوی بهره برداری شخصی یا گروهی از آن به مشام برسد پرهیز دارند. این تحفظ در زمینه برخورد ظریف و دوستانش با اشتباهات تیم هسته‌ای گذشته نیز به وضوح دیده می‌شود. به رغم آنکه افکار عمومی می‌داند که آنها وارث اشتباهات بزرگ و تندروی دولت پیشین هستند اما روحانی و دیپلمات هایش این راز را سر به مهر نگه داشته‌اند که امروز در مذاکره با 6 قدرت جهانی عملکرد پرخطای مدیران گذشته را اصلاح و جبران می‌کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده