ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

میراث سنگ نگاره «کول فرح» پر از رمز و راز تاریخی

میراث / سنگ نگاره «کول فرح» پر از رمز و راز تاریخی

همگردی/ کول فرح در ۷ کیلومتری شمال شرقی ایذه قرار گرفته. کول در لغت به معنی دره و فرح به معنی شادمانیه، چون این دره بر خلاف همه دره ها که تنگ و خفه هستند سرسبز و دلبازه و دلیل نام‌گذاریش هم همینه. شش نقش برجسته مربوط به دوره عیلامی ها در این منطقه وجود داره که یکیش سنگ‌نگاره کول فرحه. در کنار رشته کوهی، دو قطعه سنگ عظیم و نامنظم دیده می‌شه که بر بدنه آنها، نقوش ظریف و زیبایی از صورت انسان و شمایل جانوران در حالت‌های نیایش و احترام دیده می‌شه. در تصویر سنگی این نیایش‌گاه بیش از ۴۰۰ نفر در حال نیایش دیده می‌شه و بنا به گفته کارشناسان در این تصاویر نخستین نگاه بشر به مذهب و آئین شکل گرفته و حمل خدایان، قربانی کردن و اجرای موسیقی از دیگر صحنه‌های بکر این سنگ نگاره هاست.

نشانی: خوزستان - ایذه ۷ کیلومتری شمال شرقی ایذه

میراث / سنگ نگاره «کول فرح» پر از رمز و راز تاریخی

میراث / سنگ نگاره «کول فرح» پر از رمز و راز تاریخی

میراث / سنگ نگاره «کول فرح» پر از رمز و راز تاریخی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده