ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزیده‌ای از اخبار مطبوعات ایران زیر پوست توافق لوزان

گزیده‌ای از اخبار مطبوعات ایران/ زیر پوست توافق لوزان

آخرین خبر/ گزیده ای از مهمترین رویدادها و اخبار مطبوعات روز پنج شنبه به شرح زیر می باشد:

کیهان – حسین شریعتمداری در یادداشت این روزنامه باعنوان « زیر پوست توافق لوزان! » نوشت : پروتکل الحاقی که در توافق لوزان آمده است به بازرسان آژانس اجازه می‌دهد از همه تأسیسات مورد نظر خود در هر زمان و در هر مکان و بدون اطلاع قبلی «NO-NOTICE INSPECTION» بازرسی به عمل آورند. بدیهی است که پذیرش این پروتکل نه فقط امنیت هسته‌ای بلکه امنیت نظامی ایران را با خطر جدی روبرو می‌کند. اعضای محترم تیم هسته‌ای کشورمان در پاسخ به این سؤال که چرا پروتکل الحاقی را، آنهم به صورت «فراپروتکل»! پذیرفته‌اید؟ اعلام می‌کنند که پذیرش پروتکل الحاقی داوطلبانه است!نویسنده در بخش دیگری با تاکید براینکه مسئولان نظامی هرگز به حریف اجازه بازرسی از مراکز نظامی را نخواهند داد نوشت :ولی باید گفت؛ این مجوز با پذیرش اجرای پروتکل الحاقی داده شده ا آنجا که لاوروف وزیر خارجه روسیه در مصاحبه‌ای اعلام کرد با اجرای این توافق، ایران به کنترل‌شده‌ترین کشور جهان تبدیل خواهد شد.
ابتکار – این روزنامه در مطلبی با تیتر « آیا مالک ایران، دلواپس‌ها هستند؟» نوشت: حدود یک سال از ورود اصطلاح «دلواپسی» به گفتمان سیاسی ایران می‌گذرد؛ اصطلاحی که اگرچه ذاتا حامل معنای سیاسی و حزبی نیست اما با رویکرد تندروانه‌ای که یک گروه سیاسی خاص با محوریت این اصطلاح، اتخاذ کرده، به یک ترم سیاسی و جناحی تبدیل شده است.این رویکرد به خوبی توانسته نشان دهد که دلواپسی یک اصطلاح عمومی قابل اطلاق به عموم مردم در فضای سیاسی نیست و دلواپسان صرفا نسبت به موضوع‌هایی که برای گروه، جناح و طیف فکری آنها منفعتی نداشته باشد، اظهار دلواپسی می‌کنند...دلواپسان به خود حق می‌دهند که بدون اجازه قانونی تجمع برگزار کنند، تفاسیر خود از وقایع سیاسی را تفسیر عمومی ملت جلوه بدهند، برگزیدگان و منتخبان ملت را آماج حمله با آجر و سنگ و... قرار بدهند و.... در ‌‌نهایت طوری رفتار کنند که خود را صاحبان واقعی کشور جلوه بدهند و قضاوت و تفسیرشان از همه شئون مملکت را به عنوان قضاوت و تفسیر ارجح ملت جا بزنند.

رسالت – این روزنامه در شروع مطلبی با تیتر «اردوغان چگونه ادعای خود را اثبات می کند» به وعده‌های اردوغان در سفر به تهران پرداخته و نوشت: «سؤال اصلی اینجاست که اردوغان در عمل برای مهار داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه مانند النصره چه اقدامی صورت داده است؟ چندی پیش اردوغان با یک افشاگری البته هدفمند از سوی معاون رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مواجه شد. «جو بایدن» در سخنرانی خود در دانشگاه هاروارد در ایالت ماساچوست آمریکا گفت: بزرگ‌ترین مشکل در جنگ سوریه هم پیمان‌های منطقه‌ای ما هستند. مثلا ترک‌ها، سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوستان خوبی بودند اما آن‌ها کاری از پیش نبردند چون تنها هدفشان سرنگونی بشار اسد بود.

جوان – این روزنامه که تیتر و تصویر اصلی صفحه اول خود را به ترتیب به «جنگ فکت‌شیت‌ها» و پیروزی پرسپولیس بر حریف عربستانی اختصاص داده است، در مطلبی با تیتر « ملاحظات اقتصاد منطقه‌ای در توافق هسته‌ای» نوشت: امریکایی‌ها حاضر نیستند بدون اخذ تضمین از ایران، سازمان هم پیمانان خود در منطقه را نابود کنند. یک توافق هسته‌ای که تمامی تحریم‌های ایران را لغو نماید ... اسرائیلی‌ها می‌گویند اگر ایران با تحریم توانسته‌ جایگاه و اقتدار منطقه‌ای خود را تا این مرحله برساند، زمانی که این تحریم‌ها برداشته شود و از کنترل امریکا هم خارج باشد، نظام استعماری و صهیونیستی و ارتجاعی منطقه، فروپاشی خواهد کرد. با این نگاه، راهبرد اوباما در مذاکره با ایران، ظرفیت‌سازی جدید در محیط سیاسی داخل کشورمان است و بعید است با بلاهت به لغو تحریم‌ها بپردازد، البته یک مثل عامیانه معتقد است که امریکا زیر بار زور نمی‌رود ولی اگر پر زور باشد آن را می‌پذیرد.

وطن امروز - تصویر صفحه اول این روزنامه و متن مربوط به آن نشان می‌دهد که مسابقه بین دو تیم ایرانی و عربستانی تا چه حد تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار داشته است. وطن امروز نوشت: دیدار ارتش سرخ پایتخت ایران با تیمی که در رتبه اول لیگ عربستان سعودی قرار دارد، فقط یک بازی ساده نبود بلکه یک جنگ حیثیتی تمام‌عیار بود. سرخ‌های ایران مقابل تیمی صف‌آرایی می‌کردند که این جنگ را خارج از زمین شروع کرده ‌بودند؛ انتخاب لباس نظامی توسط النصری‌ها بهانه خوبی است برای اینکه این بازی را جنگی تمام عیار بدانیم اما این رقابت نه در تهران بلکه در فرودگاه جده آغاز شده بود.

شهروند – این روزنامه که در روزهای گذشته از سکوت «جامعه مدنی» در برابر حادثه فرودگاه جده شاکی بود، بخش زیادی از مطالب صفحات اول و دوم خود را به این موضوع اختصاص داده است.

قانون- این روزنامه که تصویر صفحه اول خود را به سفر ظریف به عمان اختصاص داده، در شروع مطلبی با تیتر «یارکشی درخاورمیانه» نوشت: سفر ظریف به پاکستان و عمان در حالی روی می داد که این روزها خاورمیانه شاهد جنگ تازه ای در یمن است و برخی از کارشناسان، این جنگ را که عربستان آغاز کننده آن بود، نبرد علیه ایران، در خاک یمن می دانند... عمان همواره در طول ادوار مختلف تاریخ نشان داده که هم‌پیمان قابل اطمینانی برای ایران است و همیشه در لحظات حساس به کمک ایران آمده است و این بار هم انتخاب عمان همراهی با ایران بود. از سوی دیگر عربستان که فکر می کرد در حملات خود می توانند از نیروهای پاکستان هم استفاده کند با واکنش درخوری از سوی مقامات پاکستان رو‌به‌رو نشد. پس از اظهار نظرهای اولیه پاکستان، گویا مسئولان این کشور با کمی تامل به این نتیجه رسیدند که منافع ملی آن ها در کنار کشیدن از ائتلاف حمله به یمن است.

اعتماد –این روزنامه در صفحه اول خود به موضوع حمله به مطهری در شیراز پرداخته است، درخواست‌های پیشین اصلاح‌طلبان برای برکناری استاندار فارس را در مطلبی با تیتر «استاندار و مسئولان اجرایی هم در مقام متهم هستند» با لحنی دیگر تکرار کرده و نوشت: اعلام شد که رییس و قائم مقام دانشگاه شیراز و دبیر انجمن دعوت کننده از مطهری نیز به دادگاه احضار شده و آنان نیز همچون متهمان اصلی پرونده، با قید کفالت آزاد شدند. اتهام مسوولان دانشگاه شیراز، عمل نکردن به نامه شورای تامین استان مبنی بر لغو مراسم سخنرانی مطهری عنوان شده است.

اعتماد-این روزنامه در گزارش خود از سفر منطقه یی وزیر امور خارجه از «دیپلماسی علیه جنگ» سخن گفت و نوشت: دیپلماسی منطقه ای ایران در سال ٩٤ با تلاش برای یافتن راهکاری دیپلماتیک در پرونده یمن کلید خورده است. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دو محور موازی عزم خود را برای پایان دادن دیپلماتیک به بحران امنیتی و سیاسی در صنعا جزم کرده است. ظریف، وزیر امور خارجه از یک سو و ، قائم مقام وزارت امور خارجه در مجموع به هفت کشور رفتند تا هم موضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران در یمن را تبیین کنند و هم نظر کشورهای متفاوت منطقه ای برای حل این پازل امنیتی را جویا شوند.
سیاست روز- این روزنامه با اشاره به تاکید نمایندگان و مراجع بر محکومیت رفتار غیر انسانی با زائران ایرانی در عربستان خواستار لغو حج عمره شد.

آرمان- تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده موضوعی نبود که بتوان به آسانی از کنار آن عبور کرد. حرکت شنیعی که در هیچ مسلک و مرامی پذیرفته نیست؛ عربستان با توجه به حضور خانه خدا در این کشور از اهمیت خاصی برای مسلمانان جهان برخوردار است و به طور قطع به تبع همین موقعیت ویژه باید شرایط امنی برای زائران فراهم کند.

آفتاب یزد- البته چند سالی است که در ایام عمره مفرده و تمتع شاهد برخوردهای توهین آمیز و سخیف ماموران عربستان با حجاج ایرانی هستیم و اگرچه مسئولان سازمان حج و زیارت پیگیری هایی را در این زمینه داشته اند اما متاسفانه این رفتارهای وقیحانه ادامه دارد. نکته قابل تامل در این میان این است که ماجرای برخوردهای زننده و توهین آمیز عربستان با مردم ایران مسبوق به سابقه است.
تجارت- بحث حضور شرکت های خارجی و عطش آن ها برای حضور در ایران همچنان مطرح بود و هر چند وقت خبری مبنی بر بازدید هیئت های تجاری از ایران مطرح منتشر می شد اما تمام این ها در حد ارزیابی بازار بود و همچنان شرکت های خارجی چشم به مذاکرات داشتند به طوریکه طولانی شدن مذاکرات هسته ای از عطش آن ها تا حدودی کاست.به تحلیل این روزنامه، با انتشار خبر تفاهم سیاسی بین ایران و قدرتهای جهانی موجی از امیدواری برای اقتصاد ایران به راه افتاد به طوریکه شبکه العربیه در برنامه میزگرد اقتصادی خود این طور پیش بینی کرد که در صورت امضای توافق نامه هسته ای اقتصاد ایران علاوه بر خروج از رکود اقتصادی به شدت سیر صعودی به خود خواهد گرفت.
صبح اقتصاد-علاقه جهانی به صنعت و معدن ایران از زمان تفاهم هسته ای هفته ی گذشته ی لوزان که راه برای توافق جامعه و برداشته شدن تحریم ها را هموار کرده است، افزایش یافته است.این روزنامه به نقل از «مهدی کرباسیان» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشت: سرمایه گذاران بسیاری با من تماس گرفته اند و برای ورود به این بخش اعلام آمادگی کرده اند.
کیهان - مصطفی پورمحمدی گفت: اینکه گفته می‌شود در ممنوع‌البیانی و ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات حکم شورای عالی امنیت ملی مؤثر است به این معنی نیست که دولت در شورای عالی امنیت ملی همه تصمیمات را می‌گیرد. درباره اظهارات پورمحمدی قابل ذکر است که خاتمی به خاطر صفت رئیس دولت اصلاحات بودن مورد اعتراض یا ممنوعیت نیست بلکه به اعتبار ایفای نقش عالمانه در آشوب آمریکایی- صهیونیستی سال 88 مورد مؤاخذه و سرزنش است

دنیای اقتصاد- این روزنامه تیتر یک را به موضوع آمار شوک آور از تورم مقررات، اختصاص داد و نوشت: فعالان حوزه کسب و کار معتقدند مداخله دولت در اقتصاد باید به گونه ای باشد که فعالیت آنها از حرکت باز نماند؛ این در حالی است که انباشتگی مقررات یا به تعبیری تورم مقررات مانعی در مسیر توسعه در اقتصاد ایران در سال های اخیر بوده است. بار تحمیلی این چالش به حدی است که بر اساس گزارش سالانه بانک جهانی، ایران از میان 189 کشور مورد بررسی رتبه 130 را در فضای کسب و کار به خود اختصاص داده که در اخذ مجوزها به عنوان یکی از 10 شاخص مورد بررسی، بدترین وضعیت را داشته است. در این شرایط، معاونت امور اقتصادی وزارت اقتصاد با هماهنگی دستگاه های اجرایی در حال تکمیل بانک اطلاعاتی مجوزهای کسب و کار و تعیین چارچوب عملیاتی برای ساماندهی مجوزها از طریق هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار است.
ابتکار - این روزنامه عنوان وحدت ان شا ء الله ی اصولگرایان را بازتاب داد و نوشت: اصولگرایان اغلب حرف های کلی و به امید آینده می زنند. حجت الاسلام محمود رجبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعتقاد دارد: اگر این بزرگواران درباره مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نظری را ابراز کنند با توجه به اینکه از شخصیت های برجسته روحانیت در عرصه علمی، فرهنگی و انقلابی محسوب می شوند، نظرات و منویاتشان مدنظر اصولگرایان قرار می گیرد. وی با بیان اینکه این جلسه سه جانبه «ان شاءالله» منجر به همگرایی اصولگرایان می شود و این از آثار مبارک این نشست است افزود: باید در ادامه ببینیم این بزرگواران چه رهنمودهایی دارند و اصولگرایان نیز با توجه به ضرورت وحدت، «ان شاءالله» همگرایی بیشتری خواهند داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده