ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حسین راغفر: اتحادیه اروپا به زودی فرو می‌پاشد

حسین راغفر: اتحادیه اروپا به زودی فرو می‌پاشد

شفقنا/ گفت و گو پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
دکتر حسین راغفر در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد درباره اینکه غرب و آمریکا چطور حاضر به مذاکره با ایران شدند، بیان کرد: در ابتدا نیاز است بدانیم چه کسانی این بحران ها را به وجود آورده اند؛ می توان گفت که دولت های نهم و دهم نقش مهمی در این امر ایفا کردند. نشانه آن هم هزینه ای است که آمریکایی ها 200 میلیارد دلار برآورد کرده اند، حتی اگر مسایل 1+5 حل شود، همچنان بحران های اجتماعی و اقتصادی تحریم ها تا ده ها سال بر جامعه ایران باقی خواهد ماند.
این استاد دانشگاه دلایل مذاکره آمریکا با ایران را اقتدار نظامی ایران دانست و افزود: تمام کشورهایی که پرونده آنها به شورای امنیت منتقل شده بوده است، با غرب وارد جنگ شدند، اما ایران به دلایل متعدد از این فرآیند عبور کرده است. یکی از دلایلی که غرب و آمریکا حاضر به گفت وگو با ایران شد، اقتدار نظامی ایران است.
او تصریح کرد: قبل از حمله به سوریه، کلینتون در مصاحبه ای اظهار کرد که رژیم اسد تا 3 روز دیگر مهلت دارد و همان روز نیز اردوغان با موضع گیری پر از تکبر گفت که سرنوشت سوریه در دستان ترکیه است و ما تا چند روز آینده این سرنوشت را رقم می زنیم. در حالی که امروز چهارسال از این مساله می گذرد و می توان گفت عزم سیاسی ایران بوده که مانع تحقق این هدف شده است.

اقتدار ایران راه را بر پیشروی داعش بست
این اقتصاددان با بیان اینکه اقتدار ایران راه را بر پیشروی داعش در عراق بست، تصریح کرد: ما می دانیم داعش را چه کسانی شکل داده اند و چه کسی حمایت می کند تا بتواند به عراق و سوریه نفوذ پیدا کند. نباید فراموش کرد که داعش در چند کیلومتری مرزهای ایران بود و نیروهای عراقی به شدت روحیه خود را از دست داده بودند. مشاهده می شد که شهرهای آنها به سرعت به نیروهای داعشی واگذار می شود، اما امروزه خوشبختانه در یک موقعیت کاملا متفاوت قرار داریم و تغییر این روند با کمک ایران بوده است.
راغفر ادامه داد: عراقی ها باور کرده اند که می توانند با اتکا به خویش سرنوشت خود را تعیین کنند. کمک های ایران در بازسازی روحیه نیروهای نظامی عراقی و اینکه بدون حمایت غرب مسایل خود را حل کنند، تاثیر بسیاری داشته است.
این استاد دانشگاه درخصوص خروج داعش از عراق گفت: یکی از اهداف غرب برای نفوذ داعش به عراق، محاصره ایران بود و از زمانی که القاعده در افغانستان حضور پیدا کرد، این مساله هدف آمریکا بوده است. ایجاد بحران و تنش و مشغول کردن ایران به مرزهای خود در این راستاست.
او افزود: باید مرزهای امن ما فراتر از مرزهای جغرافیایی شود. یمن هم قرار بوده است به عنوان یکی از کانون های قدرت های غربی باشد، اما امروز به دلیل وضعیت آن امنیت مرزهای عربستان هم دچار تهدید شده است؛ یکی از نگرانی های عربستان و غرب دومینوی سقوط کشورهای وابسته به غرب در حاشیه خلیج فارس است که با فروریزی یمن ادامه پیدا می کند و طبیعتا نوبت بحرین و کشورهای دیگر خلیج فارس می رسد. مرز امنیت اقتصادی انگلستان و بخش قابل توجهی از آمریکا از همین حاشیه خلیج فارس شروع می شود.

افول قدرت نظامی و اقتصادی به غرب اجازه لشکر کشی به مناطق مختلف را نمی دهد
راغفر افول قدرت نظامی و اقتصادی غرب را بخشی از علت مذاکره غرب با ایران دانست و توضیح داد: نکته دیگر اینکه افول قدرت اقتصادی و نظامی غرب، پایان عصر لشکر کشی غربی ها است. خوشبختانه نه ظرفیت های اقتصادی و نه ظرفیت نظامی آنها اجاز نمی دهند که بتوانند نیرو به نقطه دیگری از جهان ارسال کنند. نمونه آن هم شکست آنها در افغانستان و عراق است. شاهد بودیم که مبالغ هنگفتی در این مناطق صرف کردند، اما به جایی نرسیدند.
این اقتصاددان اقتدار نظامی را عامل مهم امنیت ایران دانست و اظهار کرد: عنصر اولی که غرب را واداشت که در مقابل ایران کوتاه بیاید، مذاکره کند و احتمالا نظرات ایران را هم در نظر بگیرد، اقتدار نظامی ایران است. این سیاست نیست که حرف اول را می زند، بلکه اقتدار از سر لوله تفنگ بیرون می آید. اقتدار نظامی ایران تنها دلیل امنیتی است که امروز ما در ایران از آن بهره مند هستیم.

به زودی شاهد فروپاشی اتحادیه اروپا خواهیم بود
این کارشناس اقتصاد در خصوص انگیزه اقتصادی غرب برای مذاکره با ایران گفت: بعد از عنصر نظامی، انگیزه دیگر غرب برای مذاکره با ایران انگیزه اقتصادی است. سقوط آزاد اقتصاد آمریکا و سقوط اقتصاد اتحادیه اروپا آغاز شده است و به زودی شاهد فروپاشی اتحادیه اروپا خواهیم بود که یکی از کانون های توطئه علیه کشورهای جهان سوم است. یونان در اثر پایمردی خود مردم این کشور، زمینه ای برای خروج آنها از اتحادیه اروپا فراهم کرد و بعد هم نوبت پرتغال است که گرفتار مشکلات اقتصادی است و البته اسپانیا و ایتالیا نیز دچار آشفتگی اقتصادی هستند. به دنبال بحران اقتصادی در یونان باید انتظار داشت که به زودی اشکال مشابهی در پرتغال، ایتالیا و اسپانیا را شاهد باشیم.
او در خصوص قدرت های جهانی اظهار کرد: امروز دشمن اصلی آمریکا چین است، بنابراین ظهور اقتصاد چین به عنوان ابرقدرت آتی نگرانی اصلی دولت آمریکا است. آمریکا برای کند کردن این روند و خرابکاری در این مسیر از هیچ تلاشی فرو گذاری نمی کند. نکته قابل توجهی که در اقتصاد چین وجود دارد این است که امپریالیسم جدیدی در حال ظهور است. برخلاف دیگر امپریالیسم های جهانی نفوذ آن بر اثر حضور نظامی نیست، بلکه برای رشد و توسعه اقتصادی است که توانسته دنیا را ببلعد. این یک پدیده کاملا جدید در تاریخ شکل گیری قدرت های جهانی است. اگر دسته بندی کنیم می تواند به عنوان عامل دوم قرار گیرد که غرب به ایران نیاز دارد و بر سر میز مذاکره با ایران می نشیند.
این استاد دانشگاه درباره انگیزه سیاسی غرب و آمریکا برای مذاکره با ایران تصریح کرد: عامل سوم هم می تواند انگیزه های سیاسی باشد. این موضوع به رقابت های داخلی خود آمریکا بر می گردد که اگر دولت کنونی آمریکا بتواند با ایران رابطه برقرار کند، بزرگترین میراث سیاسی اوباما خواهد بود و بعد هم تضمین کننده پیروزی دموکرات ها در انتخابات آتی آمریکا است. تاکنون در تاریخ آمریکا سابقه نداشته است که دموکرات ها دو دوره ریاست جمهوری را گرفته باشند. بر این اساس چنین موضوعی می تواند یک تحول عظیم سیاسی در آمریکا باشد و البته رابطه با ایران برای دموکرات ها دارای اهمیت بسیار بالایی است. سیاست خارجی آمریکا توانسته است گامی در مورد کوبا بردارد. از طرف دیگر هم گفت وگو با ایران را صورت داده است که نقطه عطفی در سیاست خارجی آمریکا شکل گرفته است.

غرب نمی تواند در بلند مدت ایران را منزوی کند
راغفر با بیان اینکه ظرفیت های اقتصادی، سیاسی، نظامی و جمعیتی ایران با هیچ یک از کشورهای منطقه قابل مقایسه نیست، گفت: این ظرفیت ها قطعا در صورت شکل گیری فضای جدید در مناسبات ایران با دنیای غرب فزونی خواهد یافت. صد هزار ایرانی در خارج از کشور وجود دارند که ارتش ذخیره نیروی انسانی بسیار ارزشمند و علاوه بر آن صاحبان سرمایه های مالی هم هستند، بنابراین اگر فضایی برای حضور آنها در ایران فراهم شود، ما به سرعت می توانیم به یک ابر قدرت تبدیل شویم پس غرب نمی تواند در یک نگاه بلند مدت ایران را منزوی کند.
این اقتصاددان با تاکید بر اینکه انگیزه های سیاسی و فرهنگی غرب نیز انگیزه ای برای مذاکره با ایران است، ادامه داد: انگیزه های سیاسی است که غرب را وا می دارد تا ایران را جدی تر از آن چیزی که تا به حال بوده در نظر بگیرد. انگیزه های بعدی هم انگیزه های فرهنگی است. همه ما می دانیم که سلطه فرهنگی، مهمترین شکل سلطه بر سایر اشکال سلطه سیاسی، اقتصادی و نظامی است. در ایران نیز گاهی تصور بر این است که ما باید با آمریکا رابطه داشته باشیم و گاهی مردم فکر می کنند که نفس رابطه با آمریکا و غرب تضمین کننده امنیت و توسعه برای ایران است. این یک خطای فرهنگی است که ناشی از سلطه فرهنگی غرب بر کشورهایی مانند ایران است، حتی گاهی میان مسوولان هم چنین تصوری وجود دارد که انگیزه فرهنگی این ارتباطات حفظ هژمونی آمریکا و غرب است.
او افزود: ده ها نشریه و رسانه وجود دارد که پنج باور را به اشکال مختلف ترویج می کنند و نوعی از خود بیگانگی را رواج می دهند که گویی همه چیز در غرب رقم می خورد. اینکه ایران می تواند با همکاری غرب به حیات خود ادامه دهد، یکی از دلایل این مذاکرات است. بر این اساس اگر ایران توفیقی حاصل کرد، برای همکاری با غرب است و اگر هم نتوانست بدون همکاری با غرب به حیات خود ادامه دهد، این سلطه هژمونی فرهنگی را آمریکا و انگلستان برای خود حفظ کردند و اغلب کشورهای جهان سوم هم فکر می کنند بدون آنها زندگی امکان پذیر نیست.
راغفر توضیح داد: ایران تحت فشار و تحریم است که می تواند راه خود را برای توسعه صنعتی پیدا کند. در دوره جنگ، صنایع متعددی در ایران شکل گرفت و بلافاصله بعد از جنگ و تغییر سیاست های اقتصادی، ورود سرمایه ها و افزایش در آمدهای نفتی با واردات، همه این صنایع نابود شدند. این واردات بی رویه شکل گرفت و تمام این موارد وابستگی ما به غرب را افزایش داد. امروز ما شاهد هستیم که حتی در مجلس بحث زندگی بدون نفت مطرح می شود که این موضوع فقط در سایه تحریم و فشار شکل می گیرد. به دلیل بافت فاسد، اقتصاد سیاسی اجازه نمی دهد اصلاحات در ایران صورت بگیرد. ایران فقط بدون در آمدهای نفتی است که می تواند مسیر درست فرصت توسعه صنعتی را پیدا کند.

عربستان هزینه های بسیاری صرف کرد تا قرارداد لوزان به نتیجه نرسد
این استاد اقتصاد درباره عوارض و پیامدهای مذاکره با غرب گفت: این پنج عامل راه را برای مذاکره غربی ها با ایران باز کرده است، اما باید دید که عوارض و پیامدهای این همکاری و قرار داد احتمالی چه خواهد بود. البته من همچنان نگران توطئه های اسراییل، هند، عربستان، روسیه، چین، کره جنوبی و ترکیه هستم که اصلی ترین مخالفان این قرارداد هستند و استفاده فراوانی از تحریم های ایران کردند. چرا که منابع بسیاری از ایران در کشورهای آنها قفل شده بود که آنها با این منابع کار می کنند و جنس های دست چندم آنها همه بازار ما را پر کرده است.
او درباره احتمال توطئه عربستان تصریح کرد: در شرایط کنونی به ویژه بعد از حمله عربستان به یمن مهمترین مساله، عربستان است. این کشورها پول های فراوانی صرف کرده اند، تا این قرارداد به نتیجه نرسد و این نگرانی وجود دارد. البته اوباما از ما بیشتر نگران است چون آنها می خواهند که این قرارداد به نتیجه برسد، بنابراین ایران می تواند از این فرصت استفاده کند تا نظرات خود را دیکته کند. ما یک فرصت تاریخی را به دست آوردیم و امیدوارم بتوانیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.
نگرانی اقتصادی و اجتماعی از قرارداد هسته ای فقدان یک استراتژی توسعه در ایران است
او در خصوص نگرانی های اقتصادی و اجتماعی قرداد هسته ای اظهار کرد: نگرانی ها و پیامدهای اقتصادی و اجتماعی قراردادی که منعقد خواهد شد، باقی است. دلیل این نگرانی فقدان یک استراتژی توسعه در ایران است. یک مساله تاریخی در ایران وجود داشته است که دولت کنونی هم هنوز هیچ تصویری از سیاست های اقتصادی بعد از دو سال ارایه نکرده است. احتمال دارد که سیاست های دولت همین باشد.
این اقتصاددان ادامه داد: سهم تشکیل سرمایه ناخالص که می تواند اصلی ترین عامل توسعه صنعتی و اقتصادی باشد، بسیار بسیار پایین تر از سهم تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش خدمات بوده است. در خدمات هم سهم واردات بیشتر است. البته ما با تجارت مشکلی نداریم، اما نکته این است که صادرات و واردات نیست، بلکه تنها واردات صورت می گیرد؛ عوامل این مساله هم در آمدهای نفتی است که در اختیار گروهی قرار دارد.
این کارشناس اقتصادی مورد بعدی را ساختار اقتصاد سیاسی فاسد خواند و افزود: اقتصاد کشور ما در شرایط کنونی گرفتار دو شبکه فاسد قدرت-ثروت است. یک اقتصاد رقابتی در ایران شکل گرفته است. تنها در دوره های کوتاهی در تاریخ معاصر ایران، اقتصاد چنین کارکردی را نداشته است. دوره ملی شدن صنعت نفت و دوره بعدی هم دوران جنگ تحمیلی است که منابع ما محدود بوده و در آمدهای ارزی نداشتیم و فساد کاهش پیدا کرده بود.
راغفر بیان کرد: در موارد دیگر هم آنچه شکل گرفته است، آمیزه ای از ثروت و قدرت است. به تعبیری قدرت و ثروت از اصلی ترین عوامل سقوط اقتصاد آمریکا بوده است. بحران جهانی در آمریکا به این دلیل بود که صاحبان سرمایه به قدرت وارد شدند و تمام کسانی که صاحبان بانک های خصوصی بودند، از هیات مدیره ها استعفا دادند، به قدرت وارد شدند و بعد هم به تنظیم مقررات برای حفظ منافع مشغول شدند. بر این اساس نباید هدف را گم کنیم؛ این دلیل قطبی شدن اقتصاد آمریکا است که 1 درصد جمعیت و حتی کمتر، حجم عظیمی از ثروت این کشور را اداره می کنند و باید شاهد بحران های عجیب که ناشی از نابرابری است، باشیم.

نابرابری منشا همه بدبختی های بشر است
او با بیان اینکه نابرابری منشا همه بدبختی های بشر است، گفت: متاسفانه در جامعه ما هم این نابرابری ها مشاهده می شود. نابرابری در جامعه ما و آمریکا شکل یکسان اما فرآیند متفاوتی دارد. مشکل هر دو کشور حضور اصحاب قدرت در ثروت است و آمیزه ای از قدرت-ثروت را به وجود آورده اند. عوارض این نابرابری برای جامعه فاجعه بار بوده است و امروز هیچ جایی از این شهر را نمی بینید که خالی از حضور ویترین های اعتیاد باشد. این ناشی از یأس و سرخوردگی نسل جوان است. به این علت که با منابعی که قرار بوده شرکت های تولیدی را راه اندازی کنند، از بانک وام گرفته شده اما برج ساخته اند یا مجتمع های تجاری که عامل ایجاد تورم و فساد اخلاقی است. متاسفانه این نابرابری ها آسیب های فرهنگی عمیقی به کشور زده است. این نابرابری هایی که در ایران شکل گرفته در صد سال اخیر بی سابقه است.
این استاد اقتصاد افزود: بعد از شکل گیری انتظارات مردم در بازار نسبت به پیامدهای بعد از بیانیه در بازار ، روز شنبه 15 فروردین ارز 200 تومان کاهش پیدا می کند، اما رییس بانک مرکزی به نمایندگی از گروه های نخبه انتظارات بازار و جریان را تغییر می دهد و می گوید که قیمت ارز از سقفی نمی تواند پایین تر باشد و فردای آن روز قیمت ارز بالا می رود. کسی که زد و بند و منافع شخصی داشته و به عنوان بزرگترین تاجر ایران است می گوید، ارز 3 هزار و سیصد تومان کمتر برای صادرات مقرون به صرف نیست و این سقف ارز است. معنای دیگر موضوع این است که باید 75 میلیون ایرانی یارانه بدهند به چند هزار نفر به اسم صادر کننده که سنگ معدن، پسته و ... را صادر کنند تا در آمدهای بزرگی کسب کنند. معنای دیگر ارز 3هزار و سیصد تومانی این است که چند میلیون خانواده ایرانی که در خانه هایشان سالمند دارند، بایستی در ماه چند صد هزار تومان هزینه دارو پرداخت کنند و هرچه ارز بالاتر می رود، هزینه های این 75 میلیون نفر هم بالاتر می رود اما بانک مرکزی حامی حفظ منافع ملی نیست بلکه مسوول منافع گروه های نخبه است که در اقتصاد رانتی و فاسد ایران فعالیت می کنند. امروز اقتصاد ما به شدت درگیر نظام بانکی فاسد است.
او تصریح کرد: آنچه در چشم انداز اقتصاد ایران مشاهده می شود، متاسفانه بسیار مایوس کننده است. در سال 94 اتفاق خاصی رخ نمی دهد اما بهتر از سال 93 خواهد بود.
در این نشست همچنین دکتر فرشاد مومنی درباره فرصت هایی که بیانیه لوزان در اختیار ما قرار می دهد، اظهار کرد: در شروع سال جدید جلسات ما هم با عنوان چشم انداز اقتصاد ایران در سال نو برگزار می شد، اما با توجه به بیانیه لوزان و با عطف به این فرصت جدید اقتصاد ایران مورد بررسی قرار می گیرد. متاسفانه گذشته تاریخی ما در زمینه استفاده فرصت ها چندان امیدوار کننده نیست بلکه ما به لحاظ تاریخی تبحر خاصی در سوزاندن و از دست دادن فرصت ها داریم.
او افزود: به اعتبار هزینه هایی که کشور در دوره رونق سیاست های تنش آفرین پرداخت و نشانه بلوغی که در اثر این پرداخت هزینه ها، حاصل شد و البته در کنار این موارد ظرفیت قابل اعتنای انسانی موجود، امیدوارم که بتوانیم به نظام تصمیم گیری و تخصیص منابع ملی کمک کنیم و آنها نیز از تجربه های گذشته درس بگیرند و بایسته های استفاده از این فرصت جدید را به نحو شایسته ای مورد توجه قرار بدهند.
این کارشناس اقتصاد توضیح داد: در این زمینه مجموعه ای از سوء تفاهم ها و سوءبرداشت ها نیز وجود دارد که باید همه با هم کمک کنیم که این موارد نیز به حداقل برسد. فرصت هایی که در اختیار ایران بوده است و در حال حاضر هم یک نمونه در اختیار ما است، حکم شمشیر دو لبه را دارد که اگر در مقابل آن خرد ورزانه برخورد نکنیم می تواند به ضد خود تبدیل شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده