ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حفظ سنتها خط قرمز حوزه است مطالبات و دغدغه‌های مراجع از حوزه

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری روز پنجشنبه در هجدهمین اجلاسیه اساتید سطح عالی و خارج حوزه علمیه با عنوان «انتظارات مراجع عظام تقلید و رهبر معظم انقلاب از حوزه های علمیه» كه در سالن همایش های مركز فقهی ائمه اطهار (ع) برگزار شد، اظهار داشت: اساتید، طلاب، متن و محتوا اركان حوزه های علمیه هستند و فقدان هر كدام از این ها سبب می شود كه دیگر حوزه علمیه، حوزه نباشد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر كشور با بیان اینكه حوزه علمیه ای كه در آن رونق درس و بحث  علمی نباشد حوزه نیست افزود: گاهی دغدغه ها و نگرانی هایی از سوی بزرگان بیان می شود كه باید این دغدغه ها مورد توجه باشد خاصه اینكه این دغدغه ها و انتظارات از سوی مراجع عظام و مقام معظم رهبری باشد.

خط قرمز حوزه ها

عضو مجلس خبرگان رهبری، حفظ اصالت ها و سنت های حوزه ها را از مهمترین دغدغه مراجع و رهبر معظم انقلاب دانست و تصریح كرد: به هیچ عنوان نباید از این سنت ها كه سالیان متمادی مجتهدپرور، تربیت كننده خدمتگزار دین و پرورش دهنده مدرس و محقق و فاضل است بگذریم. این دستاوردهای حوزه های علمیه طی سالیان متمادی به دست آمده است.

وی با تاكید براینكه حوزه های علمیه نباید رنگ و لعاب دانشگاه ها را به خود بگیرند عنوان كرد: این به معنی انكار تلاش دانشگاهیان نیست. آن ها كار خودشان را می كنند. اگر حوزه برای تنوع و بنا به هر دلیلی رنگ دانشگاه به خود بگیرد و دچار نوگرایی شوند از سنت ها و اصالت های خود فاصله می گیرد، از همین رو ما باید تلاشمان در حفظ سنت ها و اصالت های حوزه های علمیه باشد.

مدیر حوزه های علمیه خط قرمز حوزه های علمیه را حفظ سنت ها و اصالت ها دانست و تصریح كرد: باید همواره پیوستگی خود را با گذشته و اصالت های حوزوی حفظ كنیم. حوزه های علمیه باید به گذشته كه نسل عالمان و فقیهان است افتخار و در همین راستا استاد و طلبه مطلوب را تربیت كند.

به گفته وی، حوزه های علمیه باید طلابی را تربیت كنند كه علاوه بر پاسخ به نیازهای درون حوزه، پاسخگوی نیاز بیرون و جهان امروز باشد، نمی توان حوزه را محصور كرد و نسبت به بیرون جامعه بی تفاوت بود.

حوزه ها باید آینده نگر باشند

حسینی بوشهری با تاكید بر اینكه حوزه های علمیه نسبت به مسئله تبلیغ حساس هستند، عنوان كرد: امروزه جمعیت حوزه ها با گذشته قابل قیاس نیست به موازات آن نیاز جامعه نیز مثل گذشته نیست، از همین رو باید فضای دینی حوزه های علمیه به جامعه نیز منتقل شود.

مدیر حوزه های علمیه سراسر كشور با اشاره به اینكه اساتید پناهگاه حوزه های علمیه و جامعه هستند اظهار كرد: جوانان در دنیای امروز نیازمند اساتید برجسته دینی هستند.

وی با بیان اینكه باید با تاسی به نبی مكرم اسلام (ص) همیشه دغدغه مند جامعه باشیم تاكید كرد: ناهنجاری های زیادی در جامعه وجود دارد، امر به معروف و نهی از منكر وظیفه ما است، وظیفه ما را بخشنامه ها تعیین نمی كنند بلكه ما وظایف خود را از قرآن و سنت می گیریم و كسی نمی تواند مانع قرآن و سنت شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری فردانگری را از دیگر انتظارات مراجع و علما از حوزه های علمیه برشمرد و اظهار داشت: تمام موسسات بین المللی دنیا برای ۱۰۰ سال آینده خود در مسائل سیاسی، علمی، فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزی دارند ما نیز باید آینده دور را در نظر بگیریم و به فكر آینده باشیم.

مدیر حوزه های علمیه سراسر كشور با اشاره به پیام سید حسن نصرالله به جامعه مدرسین بیان كرد: این سید جلیل القدر خطاب به جامعه مدرسین گفت ما از نظر برخورد فیزیكی با داعش و امثالهم مشكلی نداریم اما مشكل عقبه فكری آنها است كه حوزه ها و جامعه مدرسین باید برای آن كاری كنند. این عقبه فكری بر نسل جوان اثر می گذارد از همین رو حوزه ها باید به فكر راه چاره باشند.

لزوم حفظ استقلال حوزه های علمیه

آیت الله حسینی بوشهری با بیان اینكه امروز نمی توان نسبت به مسائل جهانی بی تفاوت بود ادامه داد: در برهه كنونی با سیل بنیان كن هجمه ها علیه شیعه مواجهیم، آن ها با صدای رسا دشمنی خود را با تشیع و اهل بیت (ع) بیان می كنند در مقابل هم موج اسلام خواهی در دنیا كم نیست از همین رو لازم است اساتید حوزه علمیه در این راستا قلم بزنند و قدم بردارند.

وی مسئله استقلال حوزه های علمیه را مورد تاكید قرار داد و گفت: ما معتقد به حوزه ای نیستیم كه بی تفاوت به نظام جمهوری اسلامی باشد و آن را آماج انتقادات غیرمنصفانه قرار دهد، بلكه ما معتقد به حوزه ای در كنار نظام و انتقاد كننده از سر انصاف هستیم اما حوزه های علمیه باید چارچوب خود را داشته باشند.

آیت الله حسینی بوشهری افزود: حوزه نباید هضم شود تا نقش هدایتگری دینی و سیاسی خود را به درستی ایفا كند و خدمتگزار مردم و در كنار مردم باشد و این ها همه منوط به حفظ استقلال حوزه ها است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر كشور با تاكید بر اینكه قم و حوزه علمیه خاستگاه نظام بوده و در واقع انقلاب فرزند حوزه است عنوان كرد: حوزه های علمیه باید به عنوان دیده بان بیدار نظام را در تمام عرصه ها یاری كند.

راه تمام نشده و هنوز آغاز راه است

وی حوزه اخلاق محور، علم محور و تکلیف محور از دیگر مطالبات و دغدغه های مراجع و علما از حوزه های علمیه برشمرد و گفت: هیاتی برای آسیب شناسی حوزه ها تشكیل شد و براساس گزارش های آنها درسنامه ای تدوین شده تا در سال تحصیلی جدید اساتید زمانی را برای انتقال تحربیات خود به شاگردان اختصاص دهند.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح كرد: حوزه جامع از دیگر مسائل مورد تاكید مراجع عظام است اگرچه فقه و اصول ركن حوزه است اما سایر علوم نباید به عنوان مهمان در حوزه باشند، تفسیر و كلام نیاز امروز حوزه ها است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر كشور با بیان اینكه حوزه های علمیه باید تمام عرصه ها پاسخگو باشند عنوان كرد: رفتن به سمت شبهات مثل ورود به میدان جنگ است، حوزه های علمیه باید به امور مسلمانان اهتمام داشته باشند.

وی اعتقاد به گفتمان امام (ره) و رهبر معظم انقلاب را از ویژگی های حوزه علمیه مورد انتظار علما عنوان كرد و گفت: حوزه انقلابی حوزه دغدغه مند است، حوزه ای باید مردمی بوده و در غم و شادی مردم شریک باشند. حوزه علمیه مورد انتظار مراجع در برابر هجمه های فرهنگی بی تفاوت نیست، راه تمام نشده و هنوز آغاز راه است.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده