ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بنادر هرمزگان جایگزین تورهای خارجی شود؛ ظرفیت پنهان گردشگری دریایی

بنادر هرمزگان جایگزین تورهای خارجی شود؛ ظرفیت پنهان گردشگری دریایی

مهر/ تعطیلات نوروزی فرصت طلایی بهره گیری از ظرفیت مهمانان نوروزی برای معرفی و رونق صنعت گردشگری در حوزه دریا بود، اما طرح آمارهای مبهم از جابجایی مسافران عملکردی بود که متولیان ارائه دادند.
امروزه بحث ایجاد درآمد و اقتصادسازی از فعالیت های توریسم و خدمات وابسته به عنوان یکی از پررونق ترین فعالیت های درآمدزایی در کشورهای در حال توسعه و سایر کشورها به خوبی به چشم می خورد. کشورهایی نظیر مالدیو، تایلند، لبنان و اکراین به خوبی از صنعت توریسم و ظرفیت گردشگری دریایی خود درآمدزایی ایجاد می کنند.
تجزیه و تحلیل آماری بیانگر آن است از ابتدای اجرای طرح نوروزی ساماندهی سفرهای دریایی هرمزگان تا پایان پانزدهمین روز از فروردین ماه ۹۴، در مجموع ۵میلیون و ۱۱۳ هزار و ۷۰۱ نفر سفر از طریق بنادر هرمزگان به مقصد جزایر این استان و بالعکس صورت گرفت.
بر همین اساس، در سیزدهمین روز از فروردین جابجایی ۹۴ هزار و ۴۰۹ نفر سفر، در روز چهاردهم ۱۰۹ هزار و ۳۸۳ نفر سفر و در روز پانزدهم نیز ۷۸ هزار نفر سفر از طریق بنادر ۱۰ گانه مسافری این استان به انجام رسید.

جزایر ۱۴ گانه هرمزگان ظرفیت پنهان برای جذب گردشگران

طی ۲۰روز زمان اجرای طرح نوروزی امسال، عملیات جابجایی ۵۱۷ هزار و۸۹۲ دستگاه خودرو از طریق مسیرهای دریایی بین بنادر لنگه، کیش، آفتاب، چارک، پهل و لافت به ثبت رسیده است.
بنادر مسافری این استان بیش از ۹۵ درصد از کل حمل و نقل مسافران دریایی کشور و ۱۰۰ درصد حمل خودرو به مقصد جزایر خلیج فارس را پشتیبانی می کنند.
همچنین برخورداری هرمزگان از ۱۴ جزیره کوچک و بزرگ، آب و هوایی معتدل در ایام تعطیلات نوروزی و نیمه دوم سال همچنین بهره مندی از زیرساخت های مناسب بندری در سواحل خلیج فارس و همچنین بزرگترین ناوگان مسافری دریایی کشور باعث شده تا هرمزگان طی سالیان اخیر همواره در بین استان های کشور به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی شناخته شود.

فرصت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دریایی فراهم شد

اگر نگاهی گذار به تبلیغات تورهای خارجی بیاندازیم شهرهای ساحلی کشورهای همسایه بیشترین سهم تبلیغاتی را به خود اختصاص داده اند در حالی که شهرهای ساحلی ایران در شمال و جنوب کشور دارای بهترین چشم انداز و زیبایی هستند. جزایر ۱۴ گانه و سواحل بکر و دست نخورده غرب و شرق هرمزگان ظرفیت های پنهان برای جذب گردشگران خواهد بود.
محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در مورد ظرفیتهای گردشگری دریایی در استان هرمزگان بیان داشت: طولی بودن استان هرمزگان و قرار گرفتن در کنار خلیج فارس فرصت مناسبی را برای استفاده و بهره گیری از ظرفیت دریا را برای هرمزگان به وجود آورده است.

حمایت سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه گذاری در حوزه دریایی

وی عنوان کرد: سازمان بنادر کشور طی سالهای اخیر اقدامات خوبی را در راستای ارتقای بنادر مسافری در استان هرمزگان انجام داده است، بسیاری از جزایر دارای اسکله های مناسب پهلوگیری شناورهای مسافری هستند از این رو فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری دریایی فراهم شده است.
سعیدنژاد افزود: اسکله جزیره هرمز طی سه سال گذشته از شرایط بهتری برخوردار شده و به عنوان یک جزیره گردشگری می تواندپذیرای تورهای گردشگری و شناورهای استاندارد مسافری باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی از هرگونه سرمایه گذاری در حوزه دریایی هم گردشگری و هم مسافری حمایت خواهد کرد و تسهیلات مناسبی در اختیار گردشگران قرار خواهد گرفت.

ارتقاء ناوگان جستجو و نجات دریایی در شرق هرمزگان

از سوی دیگر معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان از ارتقاء ناوگان جستجو و نجات دریایی در شرق استان به مرکزیت جاسک خبر داد و بر لزوم ساماندهی گردشگری و تفریحات دریایی در محدوده سواحل مکران تأکید کرد.
مهدی نوفرستی اظهارداشت: با توجه به گسترش تفریحات ساحلی در این منطقه، این گونه فعالیت ها باید ساماندهی شوند. بر همین اساس، ایمن سازی این تفریحات را با همکاری ادارات مرتبط استانی طی سال جاری در برنامه داریم.

مخاطرات مربوط به تردد شناورهای سنتی در مسیرهای دریای عمان

وی در عین حال ضمن اشاره به مخاطرات مربوط به تردد شناورهای سنتی در مسیرهای دریای عمان، افزود: استاندارد کردن شناورها، تجهیزات و ثبت آنها برای انجام سفرهای دریایی ایمن بسیار مهم است.
معاون دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان گفت: شناورهای نیمه سنگین باری و ماهیگیری که در آبهای دریای عمان تردد داخلی و بین المللی دارند، باید به شرایط جوی توجه ویژه ای داشته باشند.
نوفرستی خاطرنشان کرد: دریانوردان و تعاونی ها باید از طریق کانال های رادیویی و یا نمابر به اخطارهای اعلام شده توسط سازمان هواشناسی توجه کنند و تعاونی هایی که این اطلاعات را در اختیار ندارند، باید برای تکمیل اطلاعات با مرکز هماهنگی و جستجو نجات دریایی ارتباط و تعامل داشته باشند.
این مقام مسئول همچنین گفت: ارتقاء ناوگان جستجو و نجات دریایی در شرق استان به مرکزیت جاسک در دستور کار قرار دارد و علاوه بر این خدمات، تعداد کلوب های مردمی همیار ناجی نیز در این منطقه افزایش می یابد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده