ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

الهه کولایی: زنان هیچگاه سهم قابل قبولی از قدرت به دست نیاورده اند

الهه کولایی: زنان هیچگاه سهم قابل قبولی از قدرت به دست نیاورده اند

برنا/ الهه کولایی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و عضو شورای هماهنگی مجمع زنان اصلاح طلب در خصوص جایگاه زنان در سپهر سیاسی کشور گفت: زنان با وجود نقشی که در شکل دادن قدرت در سال های گذشته داشته اند هیچگاه سهم قابل قبولی از آن را به دست نیاورده اند.

نماینده دوره ششم مجلس در خصوص نقش زنان در حوزه سیاسی در دهه چهارم انقلاب نیز تاکید کرد:در چهارمین دهه پس از انقلاب اسلامی زنان همچنان در شکل دادن به قدرت سیاسی و تحولات سیاسی نقشی بسیار تعیین کننده ای ایفا می کنند، در واقع مسئله زنان در کشور ما همواره یکی از سیاسی ترین مسائل بوده و آنان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون در همه فراز و فرودها نقشی بسیار تاثیرگذار ایفا کردند و همچنان ما شاهد تداوم ایفای این نقش هستیم اما زنان همواره به قدرت شکل دادند اما سهمی از قدرت سیاسی نداشتند و سهم قابل قبولی از قدرت سیاسی به آن ها داده نشده است، در چهارمین دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان با غیبت چشمگیر زنان در حوزه های تصمیم گیری عالی کشور در سطوح بالای تصمیم گیری در بخش های مختلف روبرو هستیم، چه در بالاترین نهاد انتخابی کشور یعنی در مجلس شورای اسلامی چه در دستگاه دولت و چه در دستگاه قضایی و حتی در نهادهای فراتر از این سه قوه در واقع ما غیبت چشمگیر زنان را شاهدیم و در واقع وضعیت زنان در ایران مصداق کامل این جمله معروف است که آنجا که قدرت است زنان حضور ندارند.

بنابراین به نظر می رسد زنان با وجود نقشی که در شکل دادن قدرت در سال های گذشته داشته اند هیچگاه سهم قابل قبولی از آن را به دست نیاورده اند.

کولایی در خصوص نگاه دولت یازدهم به مقوله حضور زنان در عرصه سیاسی و بستر سازی در این زمینه، تاکید می کند: همانگونه که اشاره کردم در دستگاه های اجرایی از هیأت دولت تا سطوح پایین تر ما همچنان شاهد غیبت آشکار زنان هستیم، با اینکه در طی سال های گذشته به مدد تلاش و پشتکار زنان و به مدد فضاها و فرصت هایی که ایجاد شد زنان توانمند و شایسته و با تجربه بسیاری تربیت شدند ولی متاسفانه از این ظرفیت ها استفاده مناسب نشده و ما همچنان در دستگاه های اجرایی از بالاترین سطح تا سطوح پایین یعنی در سطح مدیریت بالا تا پایین جامعه تعداد اندکی از زنان را در حوزه های تصمیم گیری مشاهده می کنیم. در واقع همانگونه که زنان وزیر نشدند معاون وزیر هم نشدند، استاندار هم نشدند، فرماندار هم نشدند، بخشدار هم نشدند البته استثناهایی در همه این سطوح به چشم می خورد اما به هر حال با توجه به فهم و تاثیر سازنده زنان در حوزه قدرت این بخش از حوزه زنان همچنان بدون استفاده باقی مانده در واقع به دلایل تاریخی و فرهنگی و البته تحت تاثیر عوامل اقتصادی تاثیر مناسب و قابل قبولی در مورد حضور زنان در قدرت تصمیم گیری کشور در سطوح مختلف به وجود نیامده است. در دوره انتخابات اخیر در دوره دکتر روحانی با وجود شعارهایی که داده شد متاسفانه ایشان و همکارانشان از تحقق بخشیدن به این شعارها به طور چشمگیر باز ماندند، در واقع موانع تاریخی، فرهنگی و نگرشی امکان تحول در این زمینه را بسیار دشوار ساخت.

کولایی در پایان در خصوص پیش بینی اش پیرامون آینده فعالیت سیاسی زنان و جایگاه آنان در چشم انداز پیش رو، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه یک اراده رو به گسترش و افزایش جهانی برای بالا بردن سهم زنان در قدرت وجود دارد و این برآورد وجود دارد که حضور زنان در عرصه های تصمیم گیری مزایای گوناگونی را با خود به همراه می آورد از جمله کاهش فساد، کاهش رانت خواری، کاهش زد و بندهای غیراصولی و غیرقانونی، به نظر می رسد در کشور ما نیز این مهم باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. با بالا رفتن تعداد زنان در مجلس قانون گذاری می توان به تلطیف فضای سیاسی در جامعه کمک کرد و در واقع حضور قابل قبول زنان در این عرصه ها به خصوص در مجلس شورای اسلامی می تواند امکان توجه بیشتر به مسائل رفاهی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را افزایش دهد و سهم بیشتری از فضای عمومی و مباحث عمومی را به این حوزه ها متوجه سازد. من خوش بین هستم و امیدوارم بر خلاف دهه های گذشته که هیچگاه تعداد زنان در مجالس قانونگذاری ما بالای 5درصد نرفت این بار شاهد رشد چشمگیر حوزه زنان در مجلس شورای اسلامی در دوره آینده باشیم چرا که به نظر می رسد این نقیصه و عواقب منفی آن مورد توجه بسیاری از فعالان سیاسی به ویژه در میان اصلاح طلبان و تحول خواهان در کشور ما قرار گرفته باشد، سهم 30 درصدی در انتخابات مجلس به طور جدی مورد بررسی و توجه این نیروها قرار گرفته که می توان انتظار داشت آثار و پیامدهای عملی و قابل قبولی به همراه داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده