ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

در قلب خوشه کهکشانی سنبله چه اجرامی می‌تپند؟

در قلب خوشه کهکشانی سنبله چه اجرامی می‌تپند؟

منجمان آماتور/ خوشه‌ی کهکشانی سنبله٬‌نزدیک‌ترین خوشه‌ی کهکشانی به کهکشان راه شیری ماست. این خوشه آ‌ن‌قدر نزدیک است که از دید ناظر زمینی حدود ۵ درجه‌ی آسمان را می‌پوشاند؛ این اندازه‌ی تقریباً ۱۰ برابر اندازه‌ی ظاهری ماه کامل در آسمان است. قلب خوشه‌ی کهکشانی سنبله در فاصله‌ی ۷۰ میلیون سال نوری ما قرار دارد و شامل بیش از ۲ هزار کهشکان است. این خوشه٬ کشش گرانشی به‌سزایی روی خوشه‌ی کهکشانی محلی دارد که کهکشان راه‌شیری هم در آن عضو است. خوشه‌ی سنبله نه تنها شامل‌ کهکشان‌های پرستاره است بلکه میزبان گازهای داغ فراوانی است که در طول موج پرتو-ایکس می‌تابند. حرکت کهکشان‌ها به داخل و پیرامون خوشه‌ها نشان می‌دهد که مقدار فراوانی ماده‌ی تاریک در آن‌ها وجود دارد که از مقدار مواد رویت‌پذیر بیشتر است. تصویر بالا قلب خوشه‌ی سنبله را نشان می‌دهد که شامل کهشکان‌های مسیه می‌شود که از جمله‌ی آن می‌توان به «چشم‌های مارکاریان» در بالا سمت چپ٬ M86 اندکی بالاتر از مرکز در سمت راست٬ M84 کمی دورتر در سمت راست تصویر و کهشکان مارپیچی NGC 4388 در پایین تصویر اشاره کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده