ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سراج: نباید دستاوردهای هسته ای کشور را به دشمن واگذار کنیم باید با مذاکره کنندگان همدل شویم

سراج: نباید دستاوردهای هسته ای کشور را به دشمن واگذار کنیم/ باید با مذاکره کنندگان همدل شویم

مهر/ کارشناس مسائل استراتژیک گفت: آمریکا می خواهد که ایران به قدرت برتر منطقه تبدیل نشود و در هندسه سیاسی منطقه بدون نقش باشد.

رضا سراج شامگاه پنجشنبه در جلسه ای با موضوع فرصت ها و تهدیدات پرونده هسته ای ایران بعد از بیانیه لوزان در حسینیه امام خمینی(ره) مشهد اظهار کرد: طبق متون منتشر شده دولت آمریکا گفته شده که این دولت برای تعامل با ایران چهار شرط دارد که یکی از مهمترین آن ها این است که ایران کشوری هسته ای نباشد.

سراج دیگر شرط آمریکا برای تعامل با ایران را عدم حمایت ایران در منطقه عنوان کرد و گفت: آمریکا می خواهد که ایران به قدرت برتر منطقه تبدیل نشود و در هندسه سیاسی منطقه بدون نقش باشد.

وی تأکید کرد: چگونه ممکن است کشوری که می خواهد بر اساس چنین دیدگاهی با ما وارد تعامل شود حاضر به پذیرش توسعه فناوری هسته ای در کشور ما شود.

آمریکا صداقت ندارد

وی رفتار آمریکا را رفتاری آمیخته با خدعه و نیرنگ توصیف کرد و افزود: سردمداران کاخ سفید صداقت ندارند و جز با خدعه و نیرنگ با ما مواجه نمی شوند.

وی از تیم هسته ای خواست تا با هوشمندی و محاسبه گری در برابر آمریکا رفتار کند و در این رابطه افزود: از کشوری که برای مواجهه با کشور ما چنین نقشه هایی کشیده است در توافق نهایی باید تمام تضمین های لازم در متن توافق به صورت آشکار مطرح شود.

سراج با اشاره به سخنان اوباما مبنی بر به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران گفت: این یک گفتگوی شفاهی بود و هیچ تضمینی برای صادقانه بودن آن وجود ندارد.

وی با بیان این که آمریکایی ها در مذاکرات ژنو خواستار توقف و باز کردن پیچ و مهره برنامه هسته ای ایران بودند ادامه داد: ما نباید به دشمنی اعتماد کنیم که تا کنون هیچ وقت برای ما قابل اعتماد نبوده و امروز نمی توان سرمایه خود را بدون یک مکانیزم تضمین شده به آمریکایی ها واگذار کنیم.

سراج یکی از نمونه های دروغ گویی آمریکایی ها در مذاکرات هسته ای را برشمرد و گفت: در مذاکرات اخیر وعده لغو همه تحریم ها را دادند و در تفاسیر بعدی گفتند ۶ ماه و بعد هم تا یک سال لغو تحریم ها را به عقب انداختند.

توافق خوب امنیت و عزت ملی را حفظ می کند

وی تصریح کرد: با توجه به بی اعتمادی اثبات شده آمریکایی ها باید گفت موافق توافق خوب هستیم ولی توافقی خوب است که امنیت و عزت ملی ما را حفظ کند.

سراج بر حمایت از تیم مذاکره کننده تأکید کرد و گفت: تیم هسته ای کشورمان باید مطالبات حقیقی و واقعی جامعه را در برابر خود ببینند و ما هم باید با مذاکره کنندگان هم دل شویم.

باید به منتقدان اجازه نقد داده شود

وی با بیان این که نباید زحمات تیم هسته ای را نادیده گرفت ادامه داد: باید به منتقدان اجازه نقد داده شود و از طرفی منتقدان باید با هوشیاری نقد منصفانه ارائه دهند.

سراج گفت: برای غلبه بر حریفی که عهد شکن است باید آن چنان در جزئیات و با دقت وارد شد که راه را بر خدعه گری دشمن بست.

وی با اشاره به این که برای جهاد دیپلماتیک در برابر خدعه گران باید همه جوانب کار سنجیده شود گفت: با الهام از سخنان رهبری می توان چارچوبی برای توافق خوب در نظر گرفت و مطابق آن در مذاکرات پیش رفت.

سراج اولین ضلع چارچوب یک توافق خوب را لغو یکباره همه تحریم ها عنوان کرد و گفت: لغو تحریم ها باید در متن مذاکرات دیده شود نه به عنوان نتیجه مذاکرات و اگر لغو تحریم ها به عنوان یک فرآیند مطرح شود در نهایت آمریکایی ها نه تحریم ها را لغو می کنند و نه به دیگر تعهدات خود در قبال ملت ایران وفادار خواهند ماند.

نظارت های بین المللی منجر به شهادت دانشمندان ایرانی شد

وی لغو یکباره تحریم ها را حق ملت دانست و گفت: عموم مردم باید توجه به این حق را از مذاکره کنندگان کشورمان مطالبه کنند تا به طور جدی این حق در مذاکرات احصا شود.

سراج توافقی را که منجر به لغو همه تحریم ها به صورت یکباره نباشد توافق بد دانست وادامه داد: دیگر شرط یک توافق خوب این است که نظارت های غیرمتعارف را به کشور ما تحمیل نکند و عزت ملی و استقلال سیاسی ما را حفظ کند.

وی بازرسی تجهیزات نظامی کشور را به معنی باز کردن مشت ما در مسئله امنیت عنوان کرد و افزود: مگر نظارت های بین المللی توسط جاسوسانی که در پوشش کارشناسان آژانس وارد کشور شدند منجر به شهادت دانشمندان هسته ای ما نشد.

سراج گفت: اطلاعات آمریکا و صهیونیست از توانمندی های دفاعی ما کم است و آن ها می خواهند به بهانه موضوعات هسته ای وارد حوزه های نظامی شده و دانشمندان ما را شناسایی و توانمندی های ما را محاسبه کنند.

نباید دستاوردهای هسته ای کشور را به دشمن واگذار کنیم

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر این که نباید دستاوردهای هسته ای کشور را به دشمن واگذار کنیم گفت: یکی از دغدغه های جدی منتقدان همین است که با محدود شدن فضای تحقیق و توسعه در حوزه فناوری هسته ای کشور تا ۱۰ یا ۱۵ سال باعث از دست دادن دانشمندان هسته ای می شود و فناوری ما فناوری کهنه ای خواهد شد.

سراج حمایت از محرومان و مستضعفان جهان و به ویژه مسلمانان را وظیفه دینی دانست و گفت: ما از حرکت های رهایی بخش باید حمایت کنیم چرا که این رسالتی دینی و از اهداف انقلاب اسلامی است.

وی با بیان این که توافقی برای ما خوب است که برای ملت ایران در خصوص فعالیت در منطقه تعیین تکلیف نکند گفت: دفاع از کشورهایی مانند عراق، سوریه، یمن و غیر آن ها در واقع گام برداشتن در جهت منافع ملی ما است چرا که اگر در عراق با داعش نمی جنگیدیم باید در پنج استان کشور با آن ها مقابله می کردیم.

هوشمندی تیم هسته ای از نیرنگ دشمن جلوگیری می‌کند

سراج با تأکید بر اهمیت دقت در مذاکرات به صورتی که راه خدعه گری را بر دشمن ببندد گفت: مطالبه دیگر ما از تیم هسته ای این است که همانطور که شما انتظار دارید ملت با شما همدل و همزبان باشند شما هم ابعاد مذاکرات را به اطلاع مردم برسانید.

وی بر مبهم بودن فرآیند لغو تحریم ها در بیانیه لوزان اشاره کرد و گفت: این ابهامات به ما می گوید که از تیم هسته ای باید مدام پرسشگری کرد و وظیفه اقشار فرهیخته و دانشجویان در این جا مهم تر از بقیه افراد جامعه است.

سراج ابراز داشت: باید یک نهضت مطالبه گری پیرامون توافق خوب ایجاد شود که اگر این پرسشگری و مطالبه را رها کنیم ممکن است منافع ملی ما به لطمه ببیند.

در برخورد با بیانیه لوزان افراط شد

وی با بیان اینکه افراط و تفریط در برخورد با بیانیه لوزان باعث نادیده گرفتن نقدهای کارشناسانه می شود اظهار کرد: موضوع مذاکره هسته ای و تبیین و تحلیل متن و و حواشی آن به گونه ای شده است که دامنه آن به محافل مردم حتی خانواده ها کشیده شده است.

وی دنبال کردن مسائل مرتبط با منافع ملی توسط مردم را نشانه خوبی دانست و گفت: هنگامی که خبر صدور بیانیه لوزان منتشر شد شاهد دو برداشت غلط یا تعمدا غلط از سوی برخی مخاطبان بودیم.

کارشناس مسائل استراتژیک ادامه داد: عده ای به دروغ یا به صورت کاملا نمایشی تلاش کردند انتشار بیانیه را پیروزی بزرگی القا کنند و برای این پیروزی خودساخته جشن بگیرند.

وی با بیان این که این گروه در شبکه های اجتماعی مردم به شادمانی کاذب فرا می خواندند گفت: این گروه می خواستند نقاط ضعف و اشکالات بیانیه و عدم توازنی که در این بیانیه میان داده ها و ستانده ها وجود داشت را به فضایی ایجاد کنند که کسی نتواند با ورود به بحث و بررسی بیانیه آن را نقد کند که این خط با بی اعتنایی افکار عمومی مواجه شد.

سراج ادامه داد: در مقابل عده ای بیانیه لوزان را جام زهر معرفی کردند و به ساختن اصطلاح لوزانچای آن را به قرارداد ترکمانچای مقایسه کرده و پرچم مخالفت با توافق را برافراشتند.

وی با اشاره به این که در این فضای دو قطبی نقدهای کارشناسانه نادیده گرفته شد گفت: این فضای دو قطبی راه را بر فضای عالمانه می بست که مردم با هوشیاری تحت تأثیر هیچ کدام قرار نگرفتند.

صدور بیانیه فرصتی برای بررسی مذاکرات است

سراج صدور بیانیه را فرصتی برای نقد و بررسی دانست و گفت: اعتقادی به پیروزی نداریم همچنان که بیانیه را نیز یک شکست نمی دانیم.

وی رهنمودهای رهبری را نقشه راه تیم مذاکره کننده و منتقدان معرفی کرد و افزود: تجربه تاریخی نشان می دهد که با وجود بی اعتمادی اثبات شده آمریکایی ها نمی شود با صدور بیانیه لوزان همه چیز را تمام شده حساب کرد.

سراج با بیان این که اولین گام در دستیابی به یک توافق خوب را هوشمندی و مراقبت است تأکید کرد: در پیشینه تاریخی برخی کشورهایی که در مذاکرات در مقابل ما هستند سابقه استعماری مشاهده می شود و توطئه های گوناگون و عهد شکنی آن ها را پیش از این مشاهده کرده ایم.

وی مطالبه یک توافق خوب از تیم هسته ای را وظیفه مردم عنوان کرد و ادامه داد: دلیل این بی اعتمادی ما از آمریکایی ها این است که می دانیم آن ها با یک نقشه حساب شده به میدان آمده و براساس فرآیندی پیچیده با ما رفتار می کند.

سراج با بیان این که گزینه های روی میز اوباما سه راهکار نظامی، سه راه حل داخلی، دو راه حل دیپلماتیک و یک گزینه محدود سازی است گفت: اوباما سیاست هسته ای در قبال ایران را بر اساس نقشه ای دنبال می کند که استراتژیست های خبره آن را طراحی کرده اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده