ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لبخند اروپایی به آسمان ایران

لبخند اروپایی به آسمان ایران

ایسنا/ روزهای خوش آسمان ایران در آینده‌ای نزدیک وارد دورانی تازه می‌شود تا آمار پروازهای عبوری که در سال1393 به رشدی قابل توجه رسیده بود در ماه‌های آینده پا را از هزار پرواز در شبانه روز فراتر بگذارد.

بحران‌های سیاسی به وجود آمده در کشور عراق و حمله موشکی به هواپیمای مسافربری در فضای آسمان اوکراین بسیاری از ایرلاین‌های اروپایی و بین المللی را مجبور کرد به جای حریم هوایی آنها به فکر جانشینی امن بیفتند.

در این بین ایران هرچند در طول سال‌های گذشته با فشار تحریم‌های گسترده جهانی روبه رو بود توانست امن‌ترین آسمان منطقه را در طول چند سال متوالی به نام خود بزند و به این ترتیب به تنها گزینه موجود در منطقه برای مدیریت پروازهای عبوری بدل شود.

با تغییر مسیر هواپیماها در منطقه به سمت آسمان ایران، میانگین پروازهای عبوری از کشور در طول شبانه روز از حدود 400 پرواز به بیش از 900 رسید و در بعضی روزها رکورد هزار پرواز را نیز طی کرد. پروازهایی که هرکدام از آنها برای کشور درآمد به همراه داشته و می‌تواند به حداکثر استفاده از ظرفیت‌ها منجر شود.

استقبال ایرلاین‌های بین المللی از آسمان ایران به حدی است که شرکت فرودگاه‌های کشور را مجبور کرده چند مسیر هوایی جدید در کشور به خصوص در نزدیکی کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد کند و بحث‌ها برای افزایش این مسیرها نیز ادامه دارد.

در شرایطی که به نظر می‌رسید این افزایش 80 درصدی پروازهای عبوری برای مدتی امکنات کشور را به خود مشغول کند اما حالا مسوولان شرکت فرودگاه‌ها از برنامه ریزی برای استفاده از پروازهای آسمان افغانستان آوردن آنها به سمت ایران خبر می‌دهند.

بر مبنای اطلاعات ارائه شده در حال حاضر دو مسیر از سه مسیر فعال بین کشورهای اروپایی و آسیایی شرقی از ایران عبور می‌کنند و در صورتی که ایران بتواند مسیر باقی مانده را نیز به سمت ایران بیاورد و به جای عبور پروازها از شمال پاکستان به سمت افغانستان و ترکمنستان، ایران را جایگزین کند می‌توان به ورود سیصد پرواز عبوری جدید در آسمان کشور امید داشت.

البته هنوز برای اظهار نظر قطعی در این زمینه بسیار زود است و ابتدا باید قرارداد ایساف در افغانستان به پایان رسیده و سپس مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی آسیایی در اردیبهشت ماه سال جاری کلید بخورد اما سابقه کاملا مثبت ایران در طول سال‌های گذشته و عملکرد قابل دفاع شرکت فرودگاه‌ها در مدیریت پروازهای جدیدی که در ماه‌های گذشته به آسمان ایران سرازیر شده‌اند می‌تواند این امید را برای افزایش اقبال جهانی به حریم هوایی ایران افزایش دهد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده