ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تناسب اندام نکاتی در مورد محاسبه وزن ایده آل

تناسب اندام/ نکاتی در مورد محاسبه وزن ایده آل

تناسب اندام/ تا این اواخر ملاک سنجش وزن دلخواه و ایده‌آل را با استفاده از جداول شرکت های بیمه عمر آمریکایی تعیین می‌کردند، ولی امروزه معلوم شده که منابع مورد استناد جهت تعیین وزن مطلوب، مربوط به ملتی که مجموعه‌ای از نژادهای مختلف می‌باشند قابل تعمیم برای همه نیست . لذا پژوهش‌گران تغذیه در جهت دست‌یابی به نزدیک‌ترین وزن ایده‌آل نسبت به قد، فرمول‌های مختلف و روش‌های محاسبه‌ای متعددی ارایه کرده‌اند که ساده‌ترین و آسان‌ترین آنها فرمول بروکا است .
این روش برای هر فرد به راحتی قابل استفاده و محاسبه است. بر مبنای چنین محاسبه‌ای کافی است که قد هر فردی را به سانتی‌متر اندازه‌گیری و از عدد بدست آمده مقدار صد سانتی‌متر کسر شود. به طور مثال شخصی که ۱۷۵ سانتی‌متر قد دارد، عدد صد را از ۱۷۵ کسر کرده که عدد ۷۵ حاصل می‌شود. این عدد را وزن خام یا پایه می‌گویند. جهت رسیدن به وزن ایده‌آل کافی است برای افرادی که جثه متوسط دارند، برای خانم‌ها ۱۵ درصد و برای آقایان ده درصد از وزن خام کاسته شود .

روش دیگری که امروز کاربرد وسیعی پیدا کرده تعیین وزن ایده‌آل بر مبنای شاخص توده بدن است. در این روش شاخص توده بدن را با BMI نشان می‌دهند و آن عددی است که از تقسیم کردن وزن (کیلو گرم) به قد (متر) به توان ۲ به دست می‌آید.
مجذور قد برحسب متر/ وزن برحسب کیلوگرم= BMI
تقسیم بندی شاخص توده بدن و نوع چاقی
BMI = ۲۰ - ۲۴/۹
وزن متعارف (درجه چاقی = صفر )

BMI = ۲۵ - ۲۹/۹
اضافه وزن (درجه چاقی = یک )

BMI = ۳۰ - ۳۹/۹
چاقی (درجه چاقی = دو )

BMI >= ۴۰
چاقی مفرط (درجه چاقی = سه )

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X