ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آملی‌لاریجانی: فلسفه علم اصول به خارج از مرزها عرضه شود

رئیس قوه قضائیه گفت: علم اصول از مهمترین دروس در حوزه است که وظیفه آن بیان اصول و استنباط احکام است. آفتاب :  آیت‎الله صادق آملی‌لاریجانی در آئین رونمایی از کتاب فلسفه علم اصول در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم گفت: علم اصول به دلیل اهمیت و گستردگی که به حسب عقلی بودن آن ایجاد شده است در واقع نیازمند پالایش و توجه بیشتر به شناخت مبانی است، علم اصول فعالی نیازمند پالایش در مبانی و شاخ و برگ‎هاست.
رئیس قوه قضائیه بیان کرد: برخی به اشتباه سخنانی در خصوص این علم بیان می‎کنند ولی آنچه باید در این زمینه بیان کنیم آن است که علم اصول ما علم زنده‎ای است و در واقع یک نعمت به شمار می‎رود.
وی گفت: این علمی که امروز در قالب علم اصول به ما رسیده است در واقع نشات گرفته از تلاش وافر علمی بزرگانی است که در گذشته برای توسعه این علم تلاش کرده‎اند؛ باید قدردان این تلاش‎های عظیم باشیم زیرا اگر امروز شاهد این گستردگی هستیم به حسب همان تلاش‎هاست.
به گزارش ایسنا،لاریجانی بیان کرد: در هیچ جایی به اندازه علم اصول ما در خصوص الزام و رابطه الزام‎ها بحث علمی صورت نگرفته است؛ در این عرصه باید با استفاده از بسترهایی که برای کار و تحقیق آماده است، تلاش کنیم.
وی گفت: اگر از این ذخیره علمی عظیم چشم پوشی کنیم و در این عرصه غفلت کنیم در واقع کفران نعمت کرده‏‌ایم. یکی از مسایل بسیار مهمی که در خصوص علم اصول مطرح است، مساله فلسفه علم اصول است که از گذشته روی آن کار کرده‏‌ایم.
رئیس قوه قضائیه با ذکر این مطلب که تاکنون 78 تا 88 مجموعه‏‌ای از مباحث علم اصول تنظیم شده است، تصریح کرد: پس از برگزاری این جلسات علمی و تدوین این مجموعه‏‌ها همکاران علمی بنده زحمات بسیاری در این زمینه انجام دادند که این تلاش‎های علمی بارها اصلاح و تصحیح شد.
وی گفت: با توجه به اهمیت این بحث و اهمیت ایجاد شاکله دقیق علم اصول تلاش علمی فوق‎العاده‏‌ای برای پیشبرد این مباحث انجام شده است که باید به دنیا عرضه شود و نباید در این مباحث عقلی از دنیا عقب بمانیم.
رئیس قوه قضائیه گفت: در حقیقت در این عرصه باید فعالیت محققانه صورت گیرد و پس از نقد و تنظیم و تصحیح به دنیا عرضه شود.
آملی‌لاریجانی با ذکر این مطلب که باید بسان علما فعالیت‌هایی انجام دهیم که قابل عرضه به دنیا باشد، تصریح کرد: این مسیر باید توسط گروهی دیگر پی گرفته شود و زوایای دیگر علوم تحقیق و بسط پیدا کند.
به گزارش ایسنا، وی اظهارکرد: اصول ما اصول پر فایده‎ای است زیرا کمتر موردی است که فایده نداشته باشد و کسانی که قواعد اصولی را بی‌فایده می‎دانند در واقع شناخت صحیحی روی این اصول ندارند.
وی گفت: به همین خاطر است که باید به مساله فلسفه علم اصول بپردازیم زیرا آن عرضه دانش به عالم بیرون حوزه است و کسانی که در عرصه زبان شناسی و فلسفه زبان فعالیت دارند می‎توانند از این اصول استفاده کنند.

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-پربیننده ها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده