ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران مظهر تنوع فرهنگی است

در روز جهانی تنوع فرهنگی هدف نخست کنوانسیون یونسکو اینست که از تنش ها و جنگ جلوگیری کرده و به تفکرهای مختلف احترام گذاشته شود.

"معاون میراث فرهنگی کشور"

به گزارش روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مراسم و بزرگداشت روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت و گو و توسعه به مناسبت هفته میراث فرهنگی و با حضور محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور، استرکیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران و نمایندگان و سفرای کشورهای مختلف از جمله بنگلادش، مکزیک در مجموعه فرهنگی کاخ نیاوران برگزار شد.

«محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی کشور همزمانی اعیاد شعبانیه، روز جهانی موزه، صدمین سال موزه ملی و هفتادمین سال تاسیس ایکوم جهانی در آغاز هفته میراث فرهنگی را اتفاقی خوشایند دانست و بر فعالیتهای مرتبط با شعار امسال ایکوم جهانی مبنی بر موزه ها و چشم اندازهای فرهنگی تاکید کرد.

به گفته وی انتخاب شعار امسال ایکوم جهانی بیانگر میزان وابستگی موضوعات مختلف در حوزه میراث فرهنگی به فرهنگ است به گونه ایکه دستیابی جوامع به توسعه پایدار مستلزم توجه به جامعه ازدریچه فرهنگ است.

به گفته معاون میراث فرهنگی کشور، منظر فرهنگی به معنای آن است که تمامی جنبه های تاثیرگذار بر فرهنگ و یکپارچگی در فرهنگ حفظ شود. در این میان تنوع فرهنگی هم بر این موضوع تاکید می کند که تمامی فرهنگ و خرده فرهنگ ها دارای اهمیت بوده و لازم است که فرهنگ ها، ادیان و خرده فرهنگ ها وارد تعامل و گفت و گو شوند.

طالبیان تاکید کرد: هدف نخست کنوانسیون یونسکو اینست که از تنش ها و جنگ ها جلوگیری کند و به تفکرهای مختلف احترام بگذارد.

او همچنین سرزمین ایران را مظهر تنوع فرهنگی دانست و افزود: ایران کشوری با تنوع فرهنگی است. اگر فقط بخواهیم از تنوع زبانی این کشور یاد کنیم بیش از 50 زبان در این کشور وجود دارد که به لحاظ داشتن بسترهای فرهنگی بسیار با اهمیت است. در استان سمنان جدای از گویش ها تنها 6 زبان رسمی که متشکل از سمنانی، سرخه ای، لاس گردی، سنگسری، شهمیرزادی و افتری وجود دارد.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: با مقایسه و مطالعه علمی روی زبان ها متوجه خواهیم شد که ریشه بسیاری از واژه ها به یکدیگر نزدیک هستند و این امر بیانگر آنست که زیربنای فکری فرهنگ ها بسیار به یکدیگر نزدیک است و فرهنگ ها در گذشته با یکدیگر تعامل و گفت و گو داشته اند.

طالبیان افزود: در ایران به وضوح شاهد وحدت در عین کثرت هستیم با اینکه جامعه در یک وحدت قرار دارد ولی از تنوع فرهنگی بسیاری برخوردار است و این تنوع فرهنگی ظرفیتی مناسب برای توسعه پایدار و رشد گردشگری است. هم اکنون نیز 250 برنامه فرهنگی و 100 نمایشگاه در سطح کشور به مناسبت هفته میراث فرهنگی درحال برگزاری است.

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت دنیای سفر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده