ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشنهاد جدید گازی ایران به ترکیه تهران: گرانفروشی نمی‌کنیم

پیشنهاد جدید گازی ایران به ترکیه/ تهران: گرانفروشی نمی‌کنیم

مهر/ معاون وزیر نفت با تشریح پیشنهاد جدید گازی ایران به ترکیه در جریان سفر رجب طیب اردوغان به تهران، هرگونه گران فروشی گاز به ترکیه توسط ایران را رد کرد.

در جریان سفر هفته جاری رجب طیب اردوغان به تهران و دیدار وی با حسن روحانی رئیس جمهور، ایران پیشنهاد جدید گازی به ترکیه ارائه کرده است.

بر اساس این پیشنهاد، ایران خواستار افزایش حجم صادرات گاز در قالب امضای قرارداد جددی فروش گاز به ترکیه در قبال کاهش قیمت فروش گاز طبیعی به این کشور همسایه شده است.

حمیدرضا عراقی با بیان اینکه در شرایط فعلی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه مناسب بوده و این قیمت فرمولی از قیمت نفت است و با افزایش و کاهش آن تغییر می کند، گفت: به طور کلی هر فروشنده دوست دارد محصول خود را با گرانترین قیمت بفروشد و از طرف دیگر خریدار نیز تمایل دارد این محصول را با کمترین قیمت خریداری کند و در ادامه به یک نقطه تعادل می رسند که برای هر دو طرف رضایتمند است.

معاون وزیر نفت با بیان این که ترکیه بهترین مشتری گازی ایران است، تاکید کرد: ایران یک قرارداد بلند مدت صادرات گاز با ترکیه دارد و سال گذشته بدون وقفه تعهد خود را انجام و این کشور نیز بر اساس قرارداد هزینه این گاز را بدون فرصت سوزی تحویل داد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در باره ادعای این کشور در دیوان بین المللی داوری در خصوص قیمت بالا و نبود اطمینان از عرضه پایدار گاز ایران اظهار داشت: در باره تامین پایدار گاز با دفاع جانانه ای که شرکت ملی گاز ایران، امور بین الملل، وکیل بین‌المللی و استدلال های محکمی که این شرکت داشت رای دادگاه ١٠٠ درصد به نفع ایران صادر شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه درصورت محکومیت، ایران باید ١٥ تا ٢٠ میلیارد دلار خسارت پرداخت می کرد، تاکید کرد: ایران هیچ خسارتی نداد و از نظر بین المللی به عنوان یک شرکت قابل اعتماد مطرح شد.

عراقی با یادآوری اینکه ترکیه در ارتباط با ادعای دوم نیز قیمت بازار جهانی، خرید گاز از روسیه، بازار انرژی های غیر گاز در این کشور را جمع بندی کرده است، اظهارداشت: این کشور معتقد است که این گاز نسبت به انرژی‌های دیگر گران بوده و ایران باید آن را ارزان کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران یادآور شد: ترکیه همه استدل‌ها را در دادگاه ارائه کرده است و ما نیز همه دفاعیات را به دادگاه اعلام کرده ایم و باید منتظر رای دادگاه باشیم و هرچه گفتند عمل می کنیم.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه استدلال شرکت ملی گاز ایران همیشه این بوده است که شما حجم گاز بیشتری از ما بخرید تا در قرارداد قیمت کمتری را محاسبه کنیم، خاطرنشان کرد: قراداد ما با ترکیه ٢٥ ساله است و پارسال آمادگی صادرات ٣٠ میلیون مترمکعب را داشتیم که این کشور ٩٢ درصد از این مقدار را دریافت کرد.

عراقی با تاکید بر اینکه قرارداد صادرات گاز به ترکیه بین المللی است و امکان لغو آن وجود ندارد و اگر ترکیه گاز بیشتری از ایران وارد کند می تواند فرمول تازه ای داشته باشد، تاکید کرد: این شرکت درصورت تمایل طرف مقابل آمادگی دارد پیش از اعلام رای دادگاه نیز در این زمینه مذاکره کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده