ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا پوشیدن لباس زنانه برای مرد و لباس مردانه برای زن حرام است؟

آیا پوشیدن لباس زنانه برای مرد و لباس مردانه برای زن حرام است؟

ویستا/ به گزارش خبرنگار مهر، همواره سؤالهای زیادی وجود دارد که ذهن افراد را به خود مشغول می کند، گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر برخی از پرتعدادترین سؤالاتی که توسط مردم از مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی پرسیده می شود را برای آگاهی مخاطبان، ارائه می کند.
پرسش: آیا پوشیدن لباس زنانه برای مرد و لباس مردانه برای زن حرام است؟ آیا نماز با آن باطل است؟
پاسخ: به نظر آیت الله خامنه ای پوشیدن لباس مختص مرد برای زن و برعکس(در خارج از منزل) بنابراحتیاط واجب حرام است، ولی نماز با آن اشکال ندارد(1).
آیت الله مکارم: احتیاط آن است که مرد لباس مخصوص زنان و زن لباس مخصوص مردان را نپوشد، ولى نماز با آن اشکال ندارد.(2)
آیت الله سیستانی: پوشیدن لباس زنانه بر مردان و پوشیدن لباس مردانه بر زنان حرام نیست و نماز خواندن با آن باطل نیست، ولی بنابر احتیاط واجب جایز نیست مرد خود را به هیئت و زیّ (همانند) زن در آورد و هم چنین برعکس.(3)
آیت الله شبیری زنجانی: اگر مرد لباس زنانه، و زن لباس مردانه را لباس عادی خود قرار دهد، بنابر احتیاط واجب حرام است، ولی نماز خواندن در آن صحیح است. احتیاط مستحب آن است که اصلا مرد لباس زنانه، و زن لباس مردانه نپوشد، خصوصا درهنگام نماز خواندن(4).
آیت الله وحید خراسانی: اگر مرد لباس زنانه و زن لباس مردانه بپوشد، در صورتی که زیّ (پوشش) خود قرار دهد، بنابر احتیاط واجب حرام است. ستر عورت با آن در نماز بنا براحتیاط واجب موجب بطلان است.(5)
پی نوشتها:
1. آیت الله خامنه ای، استفتائات، واحد پاسخ به سؤالات جامعة الزهرا، احکام پوشش و نگاه، ص 5.
2. آیت الله مکارم رساله توضیح المسائل، مسأله 772.
3. آیت الله سیستانی، توضیح المسائل، مسأله 833.
4. آیت الله شبیری زنجانی، توضیح المسائل، مسأله 854.
5. آیت الله وحید خراسانی، توضیح المسائل، مسأله852.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده