ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موسویان: معیارهای نوین بیانیه سوئیس می تواند راه ساخت بمب هسته ای در جهان را برای ابد ببندد

موسویان: معیارهای نوین بیانیه سوئیس می تواند راه ساخت بمب هسته ای در جهان را برای ابد ببندد

ایرنا/ عضو پیشین تیم مذاکره کننده هسته ای ایران گفت: بیانیه سوئیس یک سری معیارهای نوین برای اطمینان از عدم انحراف به سمت بمب هسته ای را معرفی خواهد کرد که اگر قدرتهای جهان این معیارها را جهانی کنند، راه ساخت بمب هسته ای در جهان برای ابد بسته خواهد شد.

حسین موسویان این سخنان را روز چهارشنبه به وقت محلی در یک سخنرانی عمومی که به دعوت شورای روابط اعراب و آمریکا و با حضور شماری از کارشناسان سیاسی کنگره، نمایندگانی از کشورهای عربی، کارشناسان هسته ای آمریکا و نمایندگان رسانه های ایالات متحده در یکی از سالن های اجتماعات کنگره در واشنگتن برگزار شد، ایراد کرد.

به باور موسویان، چارچوب توافق هسته ای سوئیس از نظر ایران برد- برد است؛ زیرا پنج خواسته ایران به قرار زیر تأمین شده است:

١- ایران مجاز خواهد بود فناوری غنی سازی و آب سنگین و آب سبک را در خاک خود داشته باشد.
٢- تحریمها برداشته خواهند شد.
٣- نهایتاً پرونده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی عادی خواهد شد.
٤- نهایتاً پرونده هسته ای ایران از دستور کار شورای امنیت خارج خواهد شد.
٥- قدرتهای بزرگ نیز همکاری های تکنولوژیک هسته ای با ایران خواهند داشت.

وی در عین حال اظهار داشت که این چارچوب از نظر قدرتهای جهانی نیز برد- برد است؛ زیرا پنج خواسته اصلی آنها نیز به شرح زیر تأمین شده است:

١- ایران حداکثر تعهدات راستی آزمایی در چارچوب معاهده ان.پی.تی و آژانس را پذیرفته است.
٢- ایران پذیرفته که در مورد رفع ابهامات فعالیتهای احتمالی نظامی در گذشته با آژانس همکاری و دسترسی های لازم را بدهد.
٣- ایران اقدامات اعتماد ساز در مورد عدم انحراف به سمت ساخت بمب را پذیرفته است.
٤- ایران اقدامات مربوط به دوره زمانی 'یکسال عدم گریز' را پذیرفته است.
٥- ایران یک دوره زمانی ده الی بیست ساله برای اقدامات اعتماد ساز در برنامه هسته ایش را پذیرفته است.

موسویان در ادامه سخنان خود اظهار داشت: با این وجود من معتقدم که که این اگر توافق هسته ای نهایی شود، پنج دستاورد بزرگ متقابل با تأثیرات جهانی خواهد داشت:

١- از بروز یک جنگ خانمان سوز در منطقه پیشگیری می شود.
٢- نخستین موفقیت عملی در زمینه سیاست رییس جمهوری آمریکا در مورد 'تعامل با ایران' به دست خواهد آمد.
٣- توافق با ایران یک سیستم جدید راستی آزمایی برای رژیم عدم اشاعه خواهد بود که اگر قدرتهای جهانی صادق باشند، می توانند این سیستم را به استانداردهای جهانی عدم اشاعه تبدیل کنند.
٤- این توافق یک سری معیارهای نوین برای اطمینان از عدم انحراف به سمت بمب هسته ای را معرفی خواهد کرد که اگر قدرتهای جهانی این معیارها را جهانی کنند، برای ابد راه ساخت بمب هسته ای در جهان بسته خواهد شد.
٥- موفقیت در مذاکرات هسته ای درها را به روی همکاریهای ایران و قدرتهای جهانی در حل بحرانهای منطقه و محورهای منافع مشترک باز خواهد کرد.

موسویان در عین حال گفت: هنوز کارهای زیادی تا توافق نهایی مانده است؛ اعراب متحد آمریکا و اسرائیل نگران هستند که ایران و ایالات متحده با توافق هسته ای به ماه عسل خواهند رفت؛ من به آنها می گویم خیالتان راحت باشد؛ خصومت ها و عدم اعتماد متقابل ایران و آمریکا با یک توافق هسته ای مرتفع نخواهد شد.

موسویان خطاب به کنگره آمریکا نیز اظهار داشت: شما یک درک اشتباه در مورد ایران دارید که هنوز هم فکر می کنید با فشار و تهدید، ایران را به زانو در خواهید آورد؛ اگر توافق هسته ای هم صورت نگیرد، نه ایران و نه آمریکا از پا در نخواهند آمد و در تهران یا واشنگتن هم تغییر رژیم نخواهیم داشت.

به گفته وی، در ٣٥ سال گذشته همه راههای نظامی و تحریم و فشار در بالاترین سطح ممکن علیه ایران استفاده شده و امروز اعراب متحد آمریکا و اسرائیل و تندروهای کنگره ناله می کنند که ایران از همیشه قدرتمندتر و با نفوذتر شده است؛ لذا باید درک کنید که فشار و تحریم هرچه علیه ایران بیشتر شود، ایران تهاجمی تر عمل خواهد کرد؛ اگر با ایران مثل این مذاکرات هسته ای با احترام و تعامل رفتار کنید، ایران را منعطف خواهید یافت.

موسویان در مورد اعتراضات رژیم تل آویو به تفاهم هسته ای نیز گفت: ایران و اسرائیل در سیاست هسته ای در پنج مورد به شرح زیر اختلاف اساسی دارند:

١- ایران معاهده ان.پی.تی را پذیرفته و اسرائیل نمی پذیرد.
٢- ایران بمب هسته ای ندارد و اسرائیل ٤٠٠ بمب هسته ای دارد.
٣- ایران در ١٠ سال گذشته از تمام اعضای آژانس بیشتر اجازه بازرسی داده و اسرائیل یک مورد هم نداده است.
٤- ایران بانی خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای است و اسرائیل مانع آن.
٥- ایران حامی عاری سازی خاورمیانه از کل سلاح های کشتار جمعی است و اسرائیل مخالف آن.

وی در انتقاد از سیاست های دوگانه کنگره آمریکا گفت: با این حال، کنگره مدعی مخالف بمب هسته ای، از سیاست هسته ای اسرائیل دفاع می کند و همه تحریمها و فشارها را روی ایران می گذارد.
به باور وی، کنگره باید به این سیاست های دوگانه خاتمه دهد؛ اگر اسرائیل و اعراب همین چارچوب توافق هسته ای را بپذیرند، خاورمیانه برای همیشه منطقه عاری از سلاح هسته ای باقی خواهد ماند.
گفتنی است؛ شماری شبکه های تلویزیونی آمریکا و چند کشور دیگر به پوشش این نشست پرداختند؛ به طوری که شبکه C-SPAN آمریکا به طور کامل و مستقیم این نشست دو ساعته را پخش کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X