ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته‌ای، NPT را با بحران اعتماد روبرو کرده است

نماینده دائم ایران در سازمان ملل: عدم پایبندی به تعهدات خلع سلاح هسته‌ای، NPT را با بحران اعتماد روبرو کرده است

باشگاه خبرنگاران/ معاون نماینده دائم ایران گفت: اگر ان پی تی بخواهد پایدار بماند، کشورهای هسته‌ای باید نسبت به امحاء زرادخانه هسته‌ای خود به نحو قابل راستی آزمایی اقدامات فوری و مستمری را اتخاذ کنند تا اعتماد نسبت به این معاهده احیاء شود.

«غلامحسین دهقانی»، سفیر و معاون نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد-نیویورک در اجلاس کمیسیون خلع سلاح این سازمان سخنرانی کرد.
وی در این سخنرانی گفت: هیچ پیشرفتی در اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای که طبق ماده 6 معاهده منع گسترش سلا‌ح‌های هسته‎ای(NPT) توافق شده‌اند، وجود ندارد زیرا کشورهای هسته ای در انجام تعهدات خود خلف وعده کرده و این وضعیت ان پی تی را با بحران اعتماد مواجه ساخته است.
معاون نماینده دائم ایران گفت: اگر ان پی تی بخواهد پایدار بماند، کشورهای هسته‌ای باید نسبت به امحاء زرادخانه هسته‌ای خود به نحو قابل راستی آزمایی اقدامات فوری و مستمری را اتخاذ کنند تا اعتماد نسبت به این معاهده احیاء شود.
دهقانی با اشاره به برنامه نوسازی تسلیحات هسته ای در کشورهای هسته‌ای گفت: کشورهای هسته‌ای به جای برنامه ریزی برای اجرای تعهدات خلع سلاح هسته‌ای، بودجه‌های هنگفت به منظور نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود اختصاص داده‌اند که نشانگر عزم این کشورها برای تضمین تملک دائمی بر این گونه تسلیحات است.
وی خاطر نشان ساخت که کشورهای هسته ای دائما بر آن اصرار می ورزند که برای تحقق خلع سلاح هسته ای باید یک رویکرد گام به گام و تدریجی اتخاذ کرد و در عین حال از ارائه هر گونه زمانبندی مشخص برای امحاء تسلیحات هسته ای خود امتناع می ورزند. بنابر این رویکرد کشورهای هسته ای نتیجه ای به بار نیاورده و شکست خورده است.
سفیر کشورمان تاکید کرد: همان شیوه ای که جامعه بین المللی در مورد منع و امحاء سلاح های شیمیایی و میکروبی در پیش گرفت باید برای منع و امحاء کامل سلاح های هسته ای به کار بسته شود. دهقانی گفت باید مذاکرات چندجانبه با مشارکت همه کشورهای هسته ای و غیرهسته ای در مورد انعقاد یک کنوانسیون جامع، الزام آور و قابل راستی آزمایی در مورد امحاء کامل سلاح های هسته ای آغاز شود و در چنین کنوانسیونی باید زمانبندی مشخصی برای امحاء کامل سلاح های هسته ای تعیین گردد.
دهقانی همچنین در مورد تسلیحات هسته ای رژیم صهیونیستی و پیامدهای آن بر منطقه خاورمیانه گفت: ماهیت و سیاست های خطرناک و خشن این رژیم بر همگان آشکار است. تجاوز، اشغال، ارتکاب جنایات جنگی و نسل کشی جزو ویژگی های لاینفک رژیمی است که مسلح به سلاح هسته ای است. وجود سلاح های هسته ای در دستان رژیم صهیونیستی همه تلاش های بین المللی و منطقه ای برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای و دیگر سلاح های کشتار جمعی را به شکست کشانده است و برای امنیت و ثبات اعضای ان پی تی در منطقه خاورمیانه تهدید جدی می باشد.
نماینده ایران گفت امتناع رژیم صهیونیستی در پیوستن به ان پی تی و رها ساختن سلاح های هسته ای نه تنها خطر اشاعه سلاح های کشتار جمعی در منطقه خاورمیانه را افزایش داده است بلکه باعث نپیوستن برخی کشورهای دیگر به معاهدات بین المللی حاکم بر سلاح های کشتار جمعی شده است. وی همچنین گفت چشم انداز ایجاد منطقه خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای زمانی می تواند تقویت شود که برخی کشورهای هسته ای سیاست معافیت اسرائیل از ان پی تی را کنار نگذارند.
دهقانی در پایان تاکید کرد: که ایجاد یک منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و دیگر سلاح‌های کشتار جمعی همواره یک هدف و اولویت مهم برای جمهوری اسلامی ایران می باشد.
شایان ذکر است؛ که پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای 40 سال پیش بر مبنای توافق میان کشورهای هسته‌ای و غیر هسته ای بنیان گذارده شده که طبق آن کشورهای غیر هسته‌ای دنبال سلاح هسته‌ای نروند و کشورهای هسته‌ای نیز سلاح‌های هسته‌ای خود را امحاء کنند، کشورهای غیر هسته ای سهم خود را اجرا کرده‌اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده