ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

استفاده از بلور برای شناسایی ماده هسته‌ای

استفاده از بلور برای شناسایی ماده هسته‌ای

ایسنا/ محققان آمریکایی به دنبال استفاده از ویژگی‌های بلورهای استیلبن برای ساخت آشکارسازهای هسته‌ای هستند.
فناوری‌های متعددی برای شناسایی‌ مواد هسته‌ای به کار می‌روند، اما یافتن تسلیحات پیش از منفجرشدن آن‌ها چالش خاصی است و نوع خاصی از بلورها می‌توانند در این رابطه کارساز باشند.

بلورهای استیلبن (stilbene) عملکرد ساده‌ای داشته و زمانی که مورد اصابت نوترون‌های منتشرشده از ماده هسته‌ای قرار می‌گیرند، روشن می‌شوند. این بلورها که با یک آشکارساز ساده‌ نوری جفت شده‌اند، به ابزاری برای شناسایی ماده هسته‌ای تبدیل می‌شوند.
بلورهای استیلبن به ویژه در شناسایی نوترون‌های سریع منتشرشده از پلوتونیم عملکرد خوبی دارند؛ این نوترون‌ها توسط مواد هسته‌ای به کاررفته در تسلیحات هسته‌ای منتشر می‌شوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده