ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نکاتی برای خرید روسری، هدیه خوب همیشگی مادرانه

نکاتی برای خرید روسری، هدیه خوب همیشگی مادرانه

همشهری آنلاین/ حکایت روسری خریدن برای مادر‌ها تا حدودی همسنگ جوراب خریدن برای پدرهاست.
روسری زیاد استفاده می‌شود و هر چقدر هم که خودشان روسری داشته باشند یک روسری نو و جدید بازهم ذوق‌زده‌شان می‌کند و به کارشان می‌آید. روسری خریدن اندازه دانستن نمی‌خواهد، زیاد گران یا زیاد ارزان نیست، طرح و فرم و رنگ و قیمتش متنوع است و خلاصه دستمان برای خریدنش باز است. برای این کار، غیراز خرید تک نفره، می‌توانید یک مغازه شال و روسری‌فروشی مناسب، نشان کنید و برای همسر یا مادرتان گردش کوچکی ترتیب بدهید تا روسری مورد علاقه‌شان را خودشان انتخاب کنند. می‌توانید این گردش کوچک را بسته به پول باقیمانده توی جیبتان با رفتن به یک رستوران، کافه یا بستنی‌فروشی کامل کنید.

چه انتخاب‌هایی داریم؟
زیبایی یک روسری یا شال را مدل، جنس، طرح، رنگ و اندازه آن به‌وجود می‌آورد. هر کدام از این ویژگی‌ها اهمیت خاص خودشان را دارند و در مقبول افتادن هدیه شما تأثیر گذارند.

رنگ و طرح
مهم‌ترین ویژگی شال یا روسری رنگ و طرح آن است. رنگ‌های رایج و ملایم، رنگ‌های خاص و سیر، هر کدام طرفداران خودشان را دارند. در طرح شال و روسری هم آنقدر تنوع وجود دارد که نمی‌شود دسته‌بندی دقیقی از آن ارائه کرد اما کالای غالب در بازار چیزی است که خواه ناخواه انتخاب‌های شما را محدود و هدایت می‌کند. برای انتخاب طرح و رنگ هم بهتر است اول به طرح و رنگ‌های شال و روسری‌های کسی که می‌خواهید برایش هدیه بخرید توجه کنید و سعی کنید هدیه‌‌تان در‌‌ همان سبک اما کمی متفاوت‌تر باشد. بهتر است موقع انتخاب رنگ، رنگ پوست و چشم‌ها را هم درنظر بگیرید.
طرح سنتی: طرح‌های سنتی این روزها مورد پسند همه هستند. جز چاپ‌های سنتی که در چند سال اخیر مد شده‌اند، روسری‌های سنتی اصیل انواع مختلفی دارند و هر کدام متعلق به شهر و قوم و قبیله‌ای هستند. هر کدام از این روسری‌های سنتی دارای ویژگی‌های خاصی ازجمله اندازه، رنگ و طرح خاص خود هستند. گلونی، روسری مخصوص زنان و دختران استان لرستان با طرح‌های خلوتی از بته‌جقه و گل‌های تک‌رنگ یا 2 رنگ است. چارقدهای ترکمنی هم روسری‌های بزرگ و ریشه‌داری هستند، نخی و با گل‌های رنگارنگ. چارقد مازندرانی هم رنگ زمینه روشن و اغلب سفید دارد با حاشیه‌های گلدار و ریشه‌های بلند. شال‌های جنوبی یا اصطلاحا بندری رنگ‌های گرم دارند و با طرح‌های مشبک سوزن‌دوزی یا پولک دوزی و آینه‌دوزی شده تزیین شده‌اند. برای روسری‌های سنتی اصیل باید سراغ مغازه‌های لوازم سنتی‌فروشی، بازار بزرگ و جمعه بازار بروید چون کم پیدا می‌شوند روسری‌فروشی‌هایی که این روسری‌های سنتی واقعی را داشته باشند اما اگر پیدا بشوند به‌طور قطع یک هدیه ارزشمند و فراموش‌نشدنی خواهند بود.
طرح‌های مدرن: طرح‌های زنجیری و طرح‌هایی برگرفته از برند‌های خاص، جزو طرح‌های مدرن هستند که با هر سلیقه‌ای جور نیستند اما خب طرفداران و کاربرد خودشان را دارند. شال‌ها و روسری‌های راه راه و چهارخانه پرکاربرد‌تر و متنوع‌تر هستند و طرفداران بیشتری هم دارند.
تک‌رنگ: شال‌های تک‌رنگ همیشه لازم و کاربردی هستند. تنوع رنگ شال‌های نخی به قدری زیاد است که به‌راحتی می‌توانید با انتخاب یک رنگ ناب و جدید هدیه مناسبی تهیه کنید.

نوع

قبل از هر چیز باید درنظر بگیرید که مادر یا همسرتان بیشتر روسری سرشان می‌کنند یا شال. خانم‌ها اصولا فقط با یکی از این دو نوع راحت هستند. اکثر کسانی که شال سرشان می‌کنند زیاد با روسری کنار نمی‌آیند و برعکس کسانی که به روسری عادت دارند کم پیش می‌آید که‌ شال سر کنند. پس بهتر است ریسک نکنید و چیزی بخرید که متناسب با تیپ و سلیقه‌شان باشد. اگر هم می‌خواهید برای تنوع ایجاد کردن انتخابتان را برعکس کنید، باید چیزی که می‌خرید به قدر کافی جذاب، متناسب و وسوسه‌انگیز باشد.

جنس

خانم‌ها که خودشان واردند اما برای آقایان بگوییم که شال و روسری هر کدام جنس‌های بسیار متنوعی دارند. اکثرا جنس شال‌ها نخی، پشمی یا حریر است. روسری‌ها هم در انواع سنتی‌تر نخی و پشمی هستند اما ساتن و ابریشم جنس ویژه و متداول روسری است. البته این جنس‌ها هر کدام چندین زیرمجموعه خوب و بد دارند. جنس‌های حریر و پشمی تک‌فصل هستند اما جنس‌های نخی، ساتن و ابریشم اصولا در همه فصل‌ها استفاده می‌شوند. تراکم و نظم تار و پود، دوخت لبه، نوع ریشه‌ها، چروک‌پذیری و لطافت، چیزهایی هستند که باید موقع انتخاب جنس روسری به آنها دقت کنیم.
نخی: شال‌ها و روسری‌های نخی، خصوصا در فصل گرما طرفداران خیلی زیادی دارند. این جنس، زیرمجموعه پارچه‌های پنبه‌ای است و گرما را از خودش عبور می‌دهد؛ یعنی حرارت بدن را به بیرون منتقل می‌کند، در نتیجه خنک است. علاوه بر این به‌راحتی لکه‌گیری و شسته می‌شود، در برابر ساییدگی مقاوم است و راحت اتو می‌شود. مهم‌تر اینکه شال‌ها و روسری‌های نخی راحت‌تر روی سر می‌ایستند و سر نمی‌خورند.
حریر: در بازار اصطلاحا به هر نوع شال یا روسری نازک و خنک حریر می‌گویند اما پارچه‌های حریر اصل، سبک‌تر، لطیف‌تر و لخت‌تر از انواع دیگر روسری و شال‌های نازک هستند و قیمت گران‌تری هم دارند. شال‌ها و روسری‌های حریر برای مهمانی‌های تابستانی بسیار مناسبند و ظاهر زیبایی هم دارند. البته جنس حریر برای شال بیش از حد سُر است و روی سر بند نمی‌شود.
ساتن: روسری‌های ساتن طرفداران خاص خود را دارند؛ طرفدارانی که خوب بلدند با این جنس پارچه چطور کنار بیایند. ساتن‌ها سطحی صاف و براق دارند اما پشتشان مات است. روسری‌های ساتن موجود در بازار طرح‌های زیبایی دارند و از نمونه‌های ابریشمی ارزان‌تر هستند اما فقط کسانی می‌توانند این روسری‌ها را سر کنند که قلق پارچه ساتن دستشان باشد.
ابریشم: روسری‌ها و شال‌های ابریشم سبک، مقاوم و لطیفند. در زمستان و تابستان قابل استفاده‌اند و دیر چروک می‌شوند. روسری‌ها و شال‌های ابریشمی بیشتر مجلسی هستند و با طرح‌ها و رنگ‌آمیزی‌های زیبایی در بازار موجودند. ابریشم پارچه‌ای نفیس و محبوب است و برای هدیه بسیار مناسب.

موقع خرید دقت کنید
شال‌ها و روسری‌ها بسته به جنس، طرح و اندازه، قیمت‌های بسیار متنوعی دارند. شال‌ها عموما ارزان‌تر از روسری‌ها هستند. قیمت شال‌هایی با جنس معقول در تهران از 20هزار تومان شروع می‌شود تا 70هزار تومان و قیمت روسری‌ها از 20هزار تومان تا 200هزار تومان متغیر است.
موقع خرید دقت کنید روسری زدگی و نخ‌کش‌شدگی و لک نداشته باشد.
موقع خرید دقت کنید به سلیقه خودتان و ویژگی‌های مورد علاقه همسر یا مادرتان توجه کنید نه سلیقه فروشنده یا مُد روز.
موقع خرید دقت کنید به اسم تخفیف ویژه روز مادر، روسری را گران‌تر از قیمت معمول نخرید!
موقع خرید دقت کنید هدیه را در بسته‌بندی شکیلی بپیچید. پاکت‌های دسته‌دار رنگی بهترین بسته‌بندی برای هدیه دادن روسری هستند چون کاغذ پیچ کردن ممکن است باعث چروک شدن هدیه‌تان شود.ر

چه برای شال و چه برای روسری هرچقدر اندازه بزرگ‌تر باشد بهتر است. چون شال و روسری بزرگ‌تر شکیل‌تر هستند و راحت‌تر و خوش فرم‌تر روی سر می‌ایستند. عرض شال‌ها بهتر است 90سانتی‌متر به بالا باشد چون لبه شال باید روی سر تا بخورد. روسری‌ها هم هرچه بزرگ‌تر باشند در گره زدن دسته‌ها زیبا‌تر می‌ایستند. حداقل عرض روسری بهتر است 100 تا 110سانتی‌متر باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده