ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لزوم برنامه ریزی برای توسعه وترویج طب سنتیرعایت حداعتدال درطب جدید وسنتی

به گزارش ایرنا، وی عصر پنجشنبه در دیدار مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در مساله طب سنتی، برخی تندروها آن را کاملا نفی کرده و کنار می گذارند، اما کتاب قانون ابن سینا بیش از 300 سال در دانشگاه های اروپا تدریس می شد و ما نمی توانیم بگوییم که آنها این همه مدت اشتباه کرده اند.
آیت الله مکارم شیرازی خاطرنشان کرد: تفکر افراطی از سوی دیگر در مصرف نامناسب داروهای گیاهی وجود دارد و برخی افراد تجربه پدر و پدربزرگ خود را برای مردم تجویز می کنند و معنای آن هرج و مرج و به خطر انداختن جان مردم است که این کار اشتباه می باشد و ما باید در بهره مندی از طب سنتی حد اعتدال را رعایت کنیم.
وی با بیان اینکه طب سنتی، مزاج های افراد و حتی فصول سال را از هم جدا می کند، اما این مسائل در طب امروزی مطرح نمی شود، تصریح کرد: خود من بارها از داروهای گیاهی نتیجه گرفته ام و همه ما حداقل یکبار آن را آزموده ایم، بنابراین نمی توان طب سنتی را انکار کرد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه طب امروزی و طب سنتی هر کدام فواید و مشکلاتی دارد، گفت: متاسفانه در طب سنتی شیادان بسیاری بروز کرده اند که حتی گاهی با سوءاستفاده از نام ائمه اطهار(ع)، جان مردم را به خطر انداخته و پول های گزافی به دست آورده اند.
وی با اشاره به عوارض بسیار داروهای جدید و از سوی دیگر آثار منفی کمتر داروهای گیاهی، گفت: البته در اینکه از طب جدید و یا طب سنتی استفاده کنیم، باید مسائل را بدون تعصب پیگیری کرده و چه خوب می شد مردم به جای استفاده از داروهای گوناگون بیشتر از غذا درمانی استفاده می کردند.
آیت الله مکارم شیرازی افزود: متاسفانه در حال حاضر برخی پزشکان به دلیل خواست عمومی جامعه، داروهای بسیاری را برای بیماران خود تجویز می کنند که در این زمینه باید تلاش و برنامه ریزی شود تا فرهنگ مردم اصلاح شود.
وی با بیان اینکه کشورمان به لحاظ برخورداری از گیاهان دارویی متنوع بسیار کم نظیر است، استفاده همزمان از داروهای جدید و گیاهی را تجویز خوبی ارزیابی کرد و گفت: باید به مردم این آگاهی را بدهیم که به دفاع طبیعی بدن در برابر بیماری ها هم توجه داشته باشند و در مواجهه با بیماری هایی که با کمی استراحت و پرهیز خوب می شوند، از مصرف داروها پرهیز نمایند.
این مرجع تقلید در پایان با بیان اینکه به دلیل برخورد با برخی عطاری های غیرمجاز، شایعه شده که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کلی با طب سنتی مخالف است، تصریح کرد: بهتر است هنگامی که با عطاری های غیرمجاز برخورد می شود، برنامه های وزارتخانه برای حمایت از طب سنتی برای آنها تبیین و تشریح شود.
محمود خدادوست مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه در سفر یک روزه به شهر مقدس قم با شماری از مراجع تقلید و علما دیدار و گفت و گو کرد.
8146 / 1175/1352

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده