کتابخانه های عمومی ظرفیتی برای ایجاد ارتباط بین انجمن های علمی و نخبگان است

به گزارش ایرنا سعیده ابراهیمی، پنجشنبه در همایش ملی 'نقش انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در توسعه علم' در شیراز بیان کرد: این کتابخانه ها با تمام ظرفیت خود پاسخگوی نیازهای جامعه، متناسب با ظرفیت‏ها و امکانات موجود خواهند بود و دانش خود را در خدمت رشد و تعالی علمی و فرهنگی استان فارس قرار می دهند.
وی افزود: می کوشیم با سیاستگذاری مناسب و با استفاده از همفکری نهادهای علمی و فرهنگی استان فارس، در آینده نزدیک همگان شاهد رشد و بالندگی کتابخانه های عمومی این استان باشند.
ابراهیمی اظهارداشت: جامعه ای که فضایی ایده آل برای رشد کتابخانه ها ایجاد کند، حرکتی شتابنده به سوی تعالی دارد و چنانچه کتابخانه ها گوشه نشین شهرها شوند، ضعف جامعه در فرآیند توسعه علمی و فرهنگی برجسته می شود.
وی اضافه کرد: امروزه سازمان های مردم نهاد به عنوان نهادهایی خردورز و دانش مدار، فراهم آورنده شرایطی هستند تا اهالی علم و اندیشه، در فضایی علمی و به دور از تعصبات سیاسی و منش اقتصادی، در باره وضعیت امروز و فردای حرکت های علمی جامعه تصمیم سازی کنند.
او ادامه داد: متاسفانه در ایران به جز در سطوح نخبگان و رشته های دانشگاهی، هنوز جایگاه انجمن های علمی روشن و شفاف تعریف نشده و ظرفیت ها و قابلیت های آنها در مشارکت مدنی به وضوح و به گونه ای مشخص مد نظر قرار نگرفته است.

** انجمن های مردم نهاد به موتور محرکه توسعه تبدیل شوند
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس هم در این همایش گفت: هم اینک توسعه یافتگی کشورهای جهان با شاخص های مختلفی سنجیده می شود که یکی از مهم‌ترین این شاخص ها، نهادهای مدنی است و در این میان انجمن ها و سازمان های مردم نهاد جایگاه ویژه‌ای دارند.
کوروش کمالی سروستانی افزود: سازمان های غیردولتی پدیده ای جدید در هیات اجتماعی جوامع محسوب می شوند که به دنبال بسیج نیروهای مردمی و داوطلب برای بهبود وضعیت جامعه، رفع کاستی ها و توسعه پایدار هستند.
وی بیان کرد: انجمن های غیردولتی می توانند با انسجام اجتماعی و با ایجاد شبکه های اجتماعی به سرمایه اجتماعی تبدیل شوند.
کمالی سروستانی ادامه داد: در برنامه های توسعه ایران، توجه جدی به مشارکت مردم و ایجاد سازو کارهایی برای واگذاری اختیار تصمیم گیری به آنان نشده اما به باور بسیاری از نخبگان و مردم، ناکار آمدی ساختارهای رسمی می تواند از طریق انجمن ها و تشکل های مردم نهاد جبران شود.
وی اضافه کرد: در سازمان های دولتی اصل بر اقدام و در انجمن ها اصل بر اقناع است، سازمان های ما، انجمن های غیر وابسته به دولت را رقیب یا جایگزین خود تلقی می کنند و همین امر مانع شکل گیری یک الگوی مناسب و منسجم برای هم افزایی و همکاری بین بخش های سه گانه خصوصی، عمومی و دولتی می شود.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس ادامه داد: این انجمن ها در صورتی که از آسیب های دولتی شدن، بورکراتیک شدن، کارنامه‌ای شدن، حسادت ها، نام جویی ها و عدم تحمل دیدگاه های انتقادی اعضا مصون بمانند، مهم‌ترین رکن توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور خواهند بود.
او بیان کرد: ضروری است دولت، مجلس و نهادهای عمومی با دیدگاه باز و تصویب قوانین حمایتی مانند همه کشورهای جهان این انجمن ها را به موتور محرکه توسعه تبدیل کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: عرصه فرهنگ، عرصه معطوف به حقیقت است و به همین دلیل است که در بوروکراسی فرهنگی همیشه شاهد نوعی نارضایتی در عاملان و مخاطبان هستیم.
جایگاه انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در راهبری اسناد بالا دستی، انجمن های علمی و حرفه ای و جایگاه آنها در توسعه پایدار، نقش انجمن در مدیریت و توسعه سرمایه انسانی و انجمن در قلمرو آموزش از جمله محورهای مورد بحث در همایش ملی 'نقش انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در توسعه علم' است.
همچنین نقش انجمن در ارتقا و توسعه علم اطلاعات و دانش شناسی و انجمن و بسترسازی برای توسعه گفتمان علمی از دیگر محورهای این همایش است.
این همایش تا فردا (جمعه) در شیراز ادامه دارد.
3002 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کتابخانه های عمومی ظرفیتی برای ایجاد ارتباط بین انجمن های علمی و نخبگان است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X