ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کتابخانه های عمومی ظرفیتی برای ایجاد ارتباط بین انجمن های علمی و نخبگان است

به گزارش ایرنا سعیده ابراهیمی، پنجشنبه در همایش ملی 'نقش انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در توسعه علم' در شیراز بیان کرد: این کتابخانه ها با تمام ظرفیت خود پاسخگوی نیازهای جامعه، متناسب با ظرفیت‏ها و امکانات موجود خواهند بود و دانش خود را در خدمت رشد و تعالی علمی و فرهنگی استان فارس قرار می دهند.
وی افزود: می کوشیم با سیاستگذاری مناسب و با استفاده از همفکری نهادهای علمی و فرهنگی استان فارس، در آینده نزدیک همگان شاهد رشد و بالندگی کتابخانه های عمومی این استان باشند.
ابراهیمی اظهارداشت: جامعه ای که فضایی ایده آل برای رشد کتابخانه ها ایجاد کند، حرکتی شتابنده به سوی تعالی دارد و چنانچه کتابخانه ها گوشه نشین شهرها شوند، ضعف جامعه در فرآیند توسعه علمی و فرهنگی برجسته می شود.
وی اضافه کرد: امروزه سازمان های مردم نهاد به عنوان نهادهایی خردورز و دانش مدار، فراهم آورنده شرایطی هستند تا اهالی علم و اندیشه، در فضایی علمی و به دور از تعصبات سیاسی و منش اقتصادی، در باره وضعیت امروز و فردای حرکت های علمی جامعه تصمیم سازی کنند.
او ادامه داد: متاسفانه در ایران به جز در سطوح نخبگان و رشته های دانشگاهی، هنوز جایگاه انجمن های علمی روشن و شفاف تعریف نشده و ظرفیت ها و قابلیت های آنها در مشارکت مدنی به وضوح و به گونه ای مشخص مد نظر قرار نگرفته است.

** انجمن های مردم نهاد به موتور محرکه توسعه تبدیل شوند
رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان فارس هم در این همایش گفت: هم اینک توسعه یافتگی کشورهای جهان با شاخص های مختلفی سنجیده می شود که یکی از مهم‌ترین این شاخص ها، نهادهای مدنی است و در این میان انجمن ها و سازمان های مردم نهاد جایگاه ویژه‌ای دارند.
کوروش کمالی سروستانی افزود: سازمان های غیردولتی پدیده ای جدید در هیات اجتماعی جوامع محسوب می شوند که به دنبال بسیج نیروهای مردمی و داوطلب برای بهبود وضعیت جامعه، رفع کاستی ها و توسعه پایدار هستند.
وی بیان کرد: انجمن های غیردولتی می توانند با انسجام اجتماعی و با ایجاد شبکه های اجتماعی به سرمایه اجتماعی تبدیل شوند.
کمالی سروستانی ادامه داد: در برنامه های توسعه ایران، توجه جدی به مشارکت مردم و ایجاد سازو کارهایی برای واگذاری اختیار تصمیم گیری به آنان نشده اما به باور بسیاری از نخبگان و مردم، ناکار آمدی ساختارهای رسمی می تواند از طریق انجمن ها و تشکل های مردم نهاد جبران شود.
وی اضافه کرد: در سازمان های دولتی اصل بر اقدام و در انجمن ها اصل بر اقناع است، سازمان های ما، انجمن های غیر وابسته به دولت را رقیب یا جایگزین خود تلقی می کنند و همین امر مانع شکل گیری یک الگوی مناسب و منسجم برای هم افزایی و همکاری بین بخش های سه گانه خصوصی، عمومی و دولتی می شود.
مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس ادامه داد: این انجمن ها در صورتی که از آسیب های دولتی شدن، بورکراتیک شدن، کارنامه‌ای شدن، حسادت ها، نام جویی ها و عدم تحمل دیدگاه های انتقادی اعضا مصون بمانند، مهم‌ترین رکن توسعه فرهنگی و اجتماعی کشور خواهند بود.
او بیان کرد: ضروری است دولت، مجلس و نهادهای عمومی با دیدگاه باز و تصویب قوانین حمایتی مانند همه کشورهای جهان این انجمن ها را به موتور محرکه توسعه تبدیل کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: عرصه فرهنگ، عرصه معطوف به حقیقت است و به همین دلیل است که در بوروکراسی فرهنگی همیشه شاهد نوعی نارضایتی در عاملان و مخاطبان هستیم.
جایگاه انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در راهبری اسناد بالا دستی، انجمن های علمی و حرفه ای و جایگاه آنها در توسعه پایدار، نقش انجمن در مدیریت و توسعه سرمایه انسانی و انجمن در قلمرو آموزش از جمله محورهای مورد بحث در همایش ملی 'نقش انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران در توسعه علم' است.
همچنین نقش انجمن در ارتقا و توسعه علم اطلاعات و دانش شناسی و انجمن و بسترسازی برای توسعه گفتمان علمی از دیگر محورهای این همایش است.
این همایش تا فردا (جمعه) در شیراز ادامه دارد.
3002 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده