ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

محمدجواد حق شناس: ایران در مذاکرات لوزان از انزوای جهانی خارج شد

محمدجواد حق شناس: ایران در مذاکرات لوزان از انزوای جهانی خارج شد

فرجام نیوز/ متن پیش رو در فرجام نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

دولت یازدهم به خواسته مردم که حل و فصل پرونده هسته ای از طریق گفتگو و مذاکره بود به صورت عملی پاسخ مثبت داده است.

محمد جواد حق شناس، فعال سیاسی اصلاح طلب درخصوص دستاورد مذاکرات لوزان گفت: تحولاتی که در نگرش جمهوری اسلامی ایران نسبت به پرونده هسته ای پس از انتخابات 92 رخ داد؛ منجر به تغییراتی در سیاست خارجی شد.

وی با اشاره به رویکردی که توسط دولت نهم و دهم در پیش بود، افزود: در دوره گذشته روندی تقابلی در سیاست خارجی و در برابر قدرت های بزرگ و مشخصا محور غربی قرار گرفتیم که نقطه تقابل آن پرونده هسته ای ایران بود.

حق شناس ادامه داد: در دوره تقابلی، رویکرد جمهوری اسلامی حالت خصمانه به خود گرفته بود؛ به گونه ای که این پرونده با اظهارات غیر متعارف رئیس جمهور سابق و برخی دست اندرکاران دولت روند حل و فصل پرونده هسته ای را با مشکل مواجه کرد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی طرح مسائلی همچون هلوکاست و همچنین برگزاری کنفرانس هلوکاست توسط وزارت خارجه در دولت قبل را روند غیرقابل بازگشتی در فضای بین المللی خواند و تاکید کرد: این عوامل به صدور 5 قطعنامه تحریمی در حوزه فناوری و اقتصادی و... و یک قطعنامه تاکیدی توسط شورای امنیت منجر شد.

این استاد دانشگاه افزود: در آن دوره به دلیل تحریم ها در حوزه نفتی و بانکی عملا اداره کشور در چند سال آخر ریاست جمهوری دولت دهم با مشکلات سخت و غیر قابل توجیهی مواجه شد که آثار آن برای عموم جامعه و شهروندان قابل لمس بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران و رویکرد جدید وی در حوزه سیاست خارجی خاطر نشان کرد: اتفاق مهم این دوره این است که جمهوری اسلامی ایران نشان داد که خواهان ادامه تخاصم با قدرت های جهانی نبوده و همچنین حاضر به گفتگو و مذاکره در چارچوب منافع ملی است.

وی با بیان اینکه دولت جدید در گفتگوها و مذاکرات هسته ای به قاعده برد-برد اعتقاد دارد و ضمن حفظ منافع ملی برای نگرانی ها و دغدغه های طرف مقابل مذاکره هم احترام قائل است، تصریح کرد: دولت یازدهم به خواسته مردم که حل و فصل پرونده هسته ای از طریق گفتگو و مذاکره بود به صورت عملی پاسخ مثبت داده است.

حق شناس نقطه کانونی تغییرات در رویکرد سیاست خارجی دولت یازدهم را پیام مقام معظم رهبری مبنی بر نرمش قهرمانانه دانست که پس از ورود حسن روحانی به پاستور بیان کردند.

این فعال اصلاح طلب با بیان اینکه روند عملیاتی استراتژی برد-برد در سیاست خارجی در گام اول تفاهم عمومی ژنو بود، خاطر نشان کرد: بیانه لوزان که مورد توافق ایران و 5+1 است، گام روشن تر و صریحی بود که روند به انزوا کشیده شده ایران را ترمیم ساخت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده