ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معتمدین امام و رهبری در کمیته امداد چه کسانی بودند؟

معتمدین امام و رهبری در کمیته امداد چه کسانی بودند؟

نما نیوز/ متن پیش رو در نما نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

سابقه کمیته امداد امام خمینی(ره) به سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یعنی سالهای 1342- 1343 باز می گردد. تعدادی از انقلابیون که در زمره یاران امام(ره) بودند، ماموریت داشتند به خانواده های زندانیان، نیازمندان و مبارزین رسیدگی کنند.
با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، حمایت از نیازمندان در صدر برنامه ها قرار گرفت و با محوریت این هدف در 14 اسفندماه 1357 با صدور فرمان امام خمینی، کمیته امداد برای مدت نامحدودی تشکیل شد. این نهاد به منظور کمک به خانواده های محروم به خصوص برای خودکفا کردن آن ها تاسیس شد که پس از مدتی به نام کمیته امداد امام خمینی به فعالیت خود ادامه داد.

سابقه کمیته امداد امام خمینی(ره) به سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یعنی سالهای 1342- 1343 باز می گردد. تعدادی از انقلابیون که در زمره یاران امام(ره) بودند، ماموریت داشتند به خانواده های زندانیان، نیازمندان و مبارزین رسیدگی کنند. امدادگری به ویژه در دوران اوج گیری انقلاب در سال های 57 – 56 که اعتصاب و تحصن همه جا را فرا گرفته بود برای حمایت از اعتصاب کنندگان و زندانیان ادامه یافت.

در ابتدا شیوه اداره کمیته امداد، به صورت شورایی بود که مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی، مرحوم حبیب اللَّه شفیق و مهدی کروبی از مؤسسین و اعضای شورای مرکزی بودند. دو تن دیگر از یاران امام؛ یعنی سید رضا نیری و مرحوم ابوالفضل حاجی حیدری نیز به دعوت دیگر اعضا به این شورا پیوستند که به این ترتیب تعداد اعضای شورا به 5 نفر افزایش یافت اما مهدی کروبی مدت زیادی نگذشت که از این جمع جدا شد.

اساسنامه اولیه کمیته امداد که در 20 خرداد 1366 تنظیم و به تایید امام خمینی رسید، با اذن مقام معظم رهبری مورد بازنگری قرار گرفت و در یک مقدمه 20 ماده و 15 تبصره، 29 آذر 1380 به تایید معظم له رسید و اجازه دادند سرپرست کمیته امداد نسبت به ثبت و اجرای آن اقدام کند؛ بدین ترتیب با تصویب این اساسنامه، کلیه مقررات مغایر با آن ملغی شد.

کمیته امداد امام خمینی(ره) از نوع مؤسسات غیرانتفاعی و عام المنفعه است و تحت نظارت مقام معظم رهبری قرار دارد. پس از ولایت فقیه، شورای مرکزی عالی ترین رکن این نهاد است که مسئولیت کلی امور امداد را عهده‌دار است. سرپرستی به عنوان بالاترین مقام اجرایی و عضو شورای مرکزی امداد مجری مصوبات شورای مرکزی، اداره کل کمیته امداد استان به عنوان هماهنگ کننده و ناظر بر امور شاخه های اصلی مستقر در شهرستانها و کمیته امداد شاخه در همه شهرستان ها و برخی شهرها و مراکز دهستان ها به عنوان اصلی‌ترین واحد حمایتی امداد مستقیماً به امور مددجویان و ارباب رجوع رسیدگی می کند.

سیدرضا نیری را می‌توان اولین سرپرست کمیته امداد نامید، از اسفند 1357 همکاری اساسی و جدی خود را با این نهاد آغاز کرد و از سوی حضرت امام (ره) به عضویت در شورای مرکزی کمیته امداد درآمد و سپس مسئولیت اجرایی و سرپرستی کمیته امداد محول شد. نیری حدود 27 سال و تا پایان سال 1385 عضو شورای مرکزی و سرپرست کمیته امداد بود.

حسین انواری نیز پس از نیری سکان این نهاد را برعهده گرفت و در 13 اسفند 1385 سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) شد و ترکیب شورای مرکزی در آن زمان عبارت بود از: عسگراولادی، حاجی حیدری، ترقی ، مصری و انواری.
عبدالرضا مصری عضو تازه افزوده شده نیز مدیرکل استان کرمانشاه امداد و وزیر سابق رفاه بود.

با فوت مرحوم عسگراولادی در ترکیب شورای مرکزی تغییراتی به وجود آمد،به پیشنهاد شورای مرکزی کمیته امداد و با حکم مقام معظم رهبری و یحیی آل اسحاق به عضویت در شورای مرکزی در آمد. آل اسحاق پیش از آن عضویت در معاونت برنامه‌ریزی و هیئت مدیره مجتمع اقتصادی کمیته امداد را نیز در کارنامه کاری خود داشت.
اما پیش از فوت مرحوم عسگراولادی تغییر ساختار کمیته امداد در دستور شورای مرکزی قرار گرفته بود که با ارتحال دو عضو با سابقه آن در روند کار وقفه ایجاد کرد. سرانجام در نیمه دوم سال 1393 تدوین این پیشنهاد به پایان رسید و به خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم شد که با تصویب ایشان ساختار دچار تغییر اساسی گشت.


16 بدین صورت فروردین 94 سرآغاز تحولی جدید در این نهاد است؛ با حکم مقام معظم رهبری، شورای مرکزی 5 نفره به هیأت امنا تغییر هفت نفره کرد و به جای سرپرست نیز رئیس منصوب شد. این تغییر فقط در الفاظ نبود، بلکه در مأموریت های کمیته امداد و ساختار آن نیز تغییراتی ابلاغ شده است که هنوز رسانه ای نشده است اما به عملکرد بهتر این مجموعه منجر خواهد شد.

رهبر معظم انقلاب، اصلاحات اساسنامه کمیته امداد را تایید کردند و ترکیب جدیدی را برای این نهاد حمایتی انتصاب کردند.

بخشی از حکم مقام معظم رهبری بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با توجه به تغییراتی که در اساسنامه کمیته امداد امام خمینی(ره) صورت گرفته است؛ حضرات آقایان حجت‌الاسلام حاج شیخ محسن کازرونی، مهندس پرویز فتاح، حسین انواری، حمیدرضا ترقی، سید مرتضی بختیاری، مهندس سید منصور برقعی و خانم دکتر مرضیه وحیددستجردی را به‌عنوان اعضای هیئت امنا و جناب آقای مهندس پرویز فتاح را به‌عنوان رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) منصوب می‌کنم.

رجاء واثق دارم مجموعه فوق و رئیس محترم این نهاد انقلابی با استعانت از پروردگار متعال و بهره‌گیری از تجربیات ارزشمند موجود، در تحقق هدف نورانی این تشکیلات الهی که همانا توانمندسازی و شکوفایی استعدادها و تأمین خوداتکایی نیازمندان و محرومان و تقویت و رشد ایمانی و اعتقادی آنان با ارائه‌ی خدمات اجتماعی، حمایتی، فرهنگی و معیشتی می‌باشد، گام‌های اساسی و تکمیلی بردارند.
سید علی خامنه‌ای

اعضای جدید هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) نشان می دهد که افرادی با سوابق اجرایی-عملیاتی- مالی (فتاح)، فقهی (کارزرونی)- پزشکی (دستجردی)، قضایی (بختیاری)، بین الملل-اقتصادی (برقعی) فرهنگی- امدادی (ترقی)، اقتصادی-امدادی (انواری) در رأس این نهاد حمایتی قرار گرفته اند تا کارآمدی بیش از گذشته این نهاد به محرومین و مستضعفین را شاهد باشیم.

فصل جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) در حالی به ریاست مهندس فتاح آغاز می‌شود که در حال حاضر حدود 4.5 میلیون نفر از محرومین و نیازمندان جامعه تحت پوشش خدمات این نهاد قرار دارند و حدود 3 میلیون نفر نیز به صورت موردی از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده