ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شفاخونه با گندم استخوان هایی قوی داشته باشیم

شفاخونه/ با گندم استخوان هایی قوی داشته باشیم

قدس آنلاین/ گندم طبیعتی گرم، خشک دارد. برای رفع بیماری های پوستی، استفاده از گندم بسیار مفید است. برای تقویت کودکان بهتر است در وعده های غذاییشان از گندم استفاده شود. علاوه براین آرد گندم برای درمان بیماری های پوستی از قبیل ورم پوست بسیار مفید است. در گندم املاح معدنى و عناصر کاتالیتیک فراوان وجود دارد مثل: کلسیم، منیزیوم، سدیم، پوتاسیوم، کلر، گوگرد، فلوئور، سیلیسیوم، مس ، منگنز، کوبالت ، ید، آرسنیک ، چربى فوسفور، روى، نشاسته، ویتامین آ، ب 1، ب 2 که در جوانه گندم به وجود مى آید و ویتامین کا. گندم از مواد غذایى کامل طبیعت است که قرن ها خوراک بشر را تاءمین مى کند و یکى از نعمتهاى بزرگ خداوند است. امروز در سایه علم و دانش ‍ معلوم شده است این دانه کوچک و حقیر گنجى از املاح و ویتامین در خود نهفته دارد چنانکه به این امر در توصیه های غذایی ائمه اطهار (ع) پرداخته شده است.

در این باره از امام باقر (ع) روایت شده است که ایشان فرموده اند:
بهترین غذا، آرد سبوس گرفته گندم است که اگر گرسنه باشی سیر می کند و اگر سیر باشی هضم می کند غذایت را، و نیزحسین بن احمد بن اسحاق از بکر بن محمد از ابی عبدالله (ع) روایت نموده است که فرمودند: آرد سبوس گرفته، گوشت می آورد و استخوان را محکم می کند، و نیز در جایی دیگر فرمودند: همانا آرد گندم غذای پیامبران است.

علاوه بر این امام موسی کاظم (ع) درباره این ماده غذایی بیان داشته اند
: به درستی که آرد گندم از آسمان با وحی (به زمین) نازل شده است و از علی بن محمد بن بندار از احمد از موسی بن قاسم از یحیی بن مساور از ابی عبدالله (ع) روایت شده که فرمودند: آرد گندم تلخی و بلغم را به کلی از معده می برد و دفع می کند 70 نوع از بلاها را، و نیز آمده است: هر کس بنوشد (جوشانده) آرد گندم سبوس گرفته را (به مدت) 40 صبح، دو بازو و کتف او را قوتمند می کند.

همچنین بنا به روایات رسیده، این ماده غذایی برای کودکان نیز ثمرات فراوانی دارد، چنانکه از ابی عبدالله (ع) روایت شده که فرمودند: درباره ی نوزادی که ضعیف است چه چیزی شما را بازداشت از آرد گندم؟ به درستی که آن استخوان ها را محکم می کند و گوشت می رویاند، و نیز در جایی دیگر می فرمایند: به فرزندان کوچکتان (جوشانده ی) آرد گندم بنوشانید که آن گوشت می رویاند و استخوان را محکم می کند و فرمودند: هر کس چهل صبح از آرد گندم بنوشد بازوانش از قوت پر خواهد شد.

علاوه بر این از ابراهیم ابن بسطام از مردی از اهل مرو روایت شده که: امام رضا (ع) نزد ما آمد و درخواست آرد گندم کرد پس به سوی ایشان فرستادیم آرد مخلوط و خمیر شده (با آب یا روغن) (ملتوت) پس قبول نکردند و فرمودند: به درستی که آرد گندم چون صبح ناشتا در حالی که خشک است، خورده شود، حرارت درون را خاموش می کند و ناراحتی را از بین می برد و اگر ملتوت باشد چنین نمی کند، ونیز از اباعبدالله (ع) روایت شده است که فرمودند: نوشیدن (جوشانده) آرد گندم با روغن زیتون گوشت می رویاند و استخوان را محکم می کند و پوست را براق می کند و قوه ی جنسی را می افزاید.

با این وجود امروزه کارشناسان امور تغذیه به این نتیجه رسیده اند که باید از مشتقات گندم بسیار استفاده نمود، زیرا جوانه گندم براى تمام کسانى که دچار کمبود املاح معدنى شده اند یا بى خونى و ضعف پیدا کرده اند و از لحاظ جسمى و روحى ناتوان و ضعیف شده اند، رشد آنها سریع نیست، نرمى استخوان دارند، مسلول شده اند، خانم هایى که حامله هستند و یا فارغ شده و یا بچه شیر مى دهند غذایى عالى و ممتاز است و مصرف آن به تمام این اشخاص توصیه مى شود.

منابع:


1-کلینی، فروع کافی، ج6: 305، 306.

2-برقی، المحاسن: 488.

3-حمیری، قرب الاسناد: 9.

4-محمد حسین ورپشتی، آیین تندرستی (ترجمه جلد 16-17 وسایل الشیعه): 31-33.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده