ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پارسینه نوشت: پیام بازگشت محسن رضایی به سپاه چیست؟

پارسینه نوشت: پیام بازگشت محسن رضایی به سپاه چیست؟

پارسینه/ متن پیش رو در پارسینه منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

محسن رضایی، "اولین" نظامی بعد از انقلاب اسلامی بود که بعد از رخداد دوم خرداد 76 لباس نظامی را کنار گذاشت و وارد دنیای سیاست شد،
باتایید اخبار بازگشت محسن رضایی به سپاه که با پوشیدن لباس نظامی در راهپیمایی روز قدس گذشته کلید خورد، می توان مقطع چهارده ساله حضور محسن رضایی در سیاست را مرور و تحلیلی دوباره کرد.

محسن رضایی، "اولین" نظامی بعد از انقلاب اسلامی بود که بعد از رخداد دوم خرداد 76 لباس نظامی را کنار گذاشت و وارد دنیای سیاست شد، محسن رضایی "رسانه" و "حرب" تاسیس کرد، در انتخابات مجلس ششم (1378) شرکت کرد و تنها شخصیتی بود که در دو لیست جامعه روحانیت و روحانیون مبارز قرار داشت، اما ناکام ماند، بعد بخت خود را در انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم و یازدهم امتحان کرد و بازهم طرفی نبست.

استراتژی سیاسی محسن رضایی ایجاد خط سوم و فیض برداری از دو جناح اصلی کشور، بدون دادن هزینه بود، راهبردی که به نظر می رسد از اساس در بن بست بود، اینک او نه جایگاه قابلی در جناح اصولگرا دارد و نه در میان اصلاح طلبان به او اعتماد و شوقی وجود دارد.

نمونه واضح بن بست این راهبرد را می توان در رفتار و عملکرد محسن رضایی در انتخابات 88 و حرکت های سینوسی وی در حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری دید.

شاید به همین دلیل بود که در انتخابات یازدهم- آخرین حضور سیاسی در قامت نامزد ریاست جمهوری -او گروه هدف خود را "قوم بختیاری" قرار داد.

سرمایه گذاری محسن رضایی روی مباحث قومیتی و "استانهای زاگرس نشین" و رای نسبتا قابل قبول در استان های مرکزی و غربی در انتخابات یازدهم، شاید تنها خروجی حضور وی در سیاست بود.

بعد از محسن رضایی، شماری از نظامیان دیگر مثل محمدباقر قالیباف هم راه او را در پیش گرفتند و با الگوی او به تشکیل ساز وبرگ رسانه ای و سیاسی وتشکیلاتی وارد سیاست شدند.

اما دلایل این تغییر رویکرد چه می تواند باشد؟ محسن رضایی در طول چهارده سال گذشته، دریافت که تغییر رویکرد مردم و رای دهندگان و حتی نخبگان به نظامیان وارد سیاست شده و اعتماد به آنان بسیار دشوار و حتی ناممکن است و بد یا خوب، فرد نظامی همیشه در خاطره تاریخی مردم ایران، "نظامی" باقی خواهد ماند.

در نگاه دیگر، محسن رضایی که همیشه علاقه داشت به عنوان فرمانده سپاه در دوران جنگ، از کاریزما و محبوبیت این عنوان استفاده کند، عملا دریافت که با حضور در دریای رسانه و سیاست این جایگاه هم بشدت آسیب دیده و حتی ممکن است کاملا از بین برود.

به گزارش پارسینه، بازگشت محسن رضایی به سپاه با هدف "تدریس تجربیاتش به نسل جدید" می تواند "چهره انتخابات زده"(!) محسن رضایی را تا حدود زیادی بهبود بخشد و حتی او را دوباره در قطار ترفیع در عرصه نظامی گری قرار دهد و چهره وی را در میان همقطاران سابق که نظر چندان خوشی به او ندارند هم تقویت و بازسازی کند.

نکته قابل تامل در این میان می تواند این مساله باشد که بازگشت دوباره محسن رضایی-به عتوان اولین و شاخص ترین شخصیت نظامی که وارد سیاست شد- به سپاه و عرصه نظامی گری را می توان پایان این نوع تجربه در سیاست ورزی ایرانی دانست و بازگشت به ساحت نظامی گری، سرنوشت تقریبا محتوم دیگر چهره های این طیف نیز باشد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده