ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تنش ماهاتیر محمد و نخست وزیر مالزی به تلویزیون کشید نجیب: ادامه می دهم

تنش ماهاتیر محمد و نخست وزیر مالزی به تلویزیون کشید/ نجیب: ادامه می دهم

ایرنا/ تنش بین نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی و ماهاتیر محمد، نخست وزیر پیشین این کشور به تلویزیون کشید و نجیب گفت که به دستور یک فرد تصمیم نمی گیرد.

به گزارش ایرنا، ماهاتیر محمد طی ماه های اخیر نجیب تون رزاق را متهم به ناتوانی در مدیریت مالزی کرده و هفته جاری نیز در یکی از جنجالی ترین اظهارات خود از وی خواست برای نجات این کشور و حزب حاکم آمنو استعفا دهد.

نخست وزیر پیشین مالزی همچنین اخیرا از نجیب خواست در خصوص بدهی 11 میلیارد دلاری شرکت توسعه استراتژیک مالزی موسوم به وان.ام.دی.بی با مالکیت دولتی پاسخگو باشد.

نجیب تون رزاق طی ماه های گذشته به وسیله ماهاتیر محمد و مخالفان دولت متهم به سوء مدیریت در امور مالی کشور، اسراف اموال به وسیله خانواده اش، مساله رشوه در خریدها و فشار سیاسی به مخالفان با استفاده از قانون ضد اغتشاش شده است.

ماهاتیر 89 ساله از نخست وزیر مالزی خواسته بود در خصوص قتل یک دختر مغولی و ارتباط آن با وی و یکی از دوستان نزدیک نجیب در زمان مدیریت وزارت دفاع توضیح دهد.

نخست وزیر مالزی پس از انتقادات اخیر و تقاضای ماهاتیر برای استعفای وی شب گذشته با حضور در شبکه سه تلویزیون این کشور، گفت که براساس منافع مردم تصمیم می گیرد نه به دستور یک فرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش انتقادات از وی، گفت که آنها را به عنوان بخشی از سیاست پذیرفته و به رهبری مالزی ادامه می دهد تا زمانی که مردم دستور دهند.

نجیب تون رزاق، انتقادات را دردناک دانست، اما گفت: من مسئول مردم و حزب حاکم آمنو هستم. تا زمانی که مردم و حزب اعتماد دارند، من ادامه می دهم.

ماهاتیر محمد، نخست وزیر اسبق مالزی با این عنوان که نام مالزی در عرصه جهانی بد شده و رسانه های جهان این کشور را فاسد می دانند، خواستار کناره گیری نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی شده بود.

این پیرعرصه سیاست در مالزی، گفت که عملکرد نجیب تون رزاق در مقایسه با نخست وزیر پیش از وی، بسیار بدتر است.

وی گفت: حزب آمنو برای نجات باید رهبر خود را عوض کند و تعیین جانشین نجیب به اعضای حزب آمنو بستگی دارد، اما نجیب باید استعفا دهد.

نجیب تون رزاق در پاسخ به این انتقادات، گفت: اگر من احساس کنم آنچه انجام شده است توسط حزب آمنو و مردم حمایت می شود، به سیاست ها و تصمیم گیری های خود ادامه می دهم.

وی بزرگترین چالش دولت مالزی را در حال حاضر مقابله با تاثیرپذیری افراد از قدرت شبکه ها و رسانه های اجتماعی دانست.

نخست وزیر مالزی که رئیس حزب حاکم آمنو است در پاسخ به دیدگاه انتقادی ماهاتیر در خصوص مدیریت حزب حاکم و احتمال از دست دادن جایگاه در انتخابات عمومی، گفت که این نظر شخصی نخست وزیر پیشین است.

** دخالت در مرگ زن مغول

ماهاتیر محمد که از سال 1981 تا 2003 سکان هدایت مالزی را در این اختیار داشت و سپس قدرت را به عبدالله احمد بداوی واگذار کرد، از نجیب خواسته بود در خصوص مرگ یک زن مغول و ارتباط آن با نجیب پاسخ دهد.

پلیس مالزی هشت سال پیش در جنگل های حومه کوالالامپور بقایای جسد یک زن مغول را پیدا کرد که به وسیله دینامیت تکه تکه شده بود.

پلیس پس از بررسی، عبدالرزاق باگیندا سیاستمدار برجسته مالزیایی و مدیر موسسه تینک تانک که یک مرکز مشاوره سیاسی برای دولت بود و رابطه نزدیکی با نجیب تون رزاق، نخست وزیر کنونی مالزی داشت را دستگیر کرد.

عبدالرزاق باگیندا حدود 13 سال پیش خرید زیردریایی های فرانسوی را برای مالزی در دستور کار داشت و گفته می شود اختلاس گسترده یک میلیارد و 100 میلیون دلاری در این ماجرا اتفاق افتاده است.

گفته می شود در این رسوایی عبدالرزاق باگیندا با این زن نیز ارتباط داشته و زمانی که این زن مغول وی را تهدید می کند که این رابطه را در نزد خانواده اش فاش می کند، دستور قتل وی به دو افسر پلیس داده می شود.

نجیب تون رزاق، نخست وزیر مالزی در گفتگوی تلویزیونی خود، تصریح کرد که او هرگز به طور مستقیم یا غیرمستقیم با مرگ زن مغولی درگیر نبوده است.

دادگاه عالی مالزی چندی پیش حکم اعدام دو افسر پلیس قاتل زن مغول را تایید کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده