ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روزنامه البناء لبنان گزارش داد: نتیجه جنگ یمن در ترسیم معادلات منطقه سرنوشت ساز است

روزنامه البناء لبنان گزارش داد: نتیجه جنگ یمن در ترسیم معادلات منطقه سرنوشت ساز است

تسنیم/ روزنامه البناء لبنان در مقاله‌ای نوشت تمامی دنیا امروز سرنوشت جنگ عربستان سعودی و آمریکا با پوشش ناتوی عربی بر ضد یمن را دنبال می‌کند، این جنگ تجاوزطلبانه در زمان بندی و نتایج آینده خود عنوان مرحله جدیدی است که می‌تواند تمام منطقه را در سرنوشت هرج ‌و مرجی قرار دهد که سال‌های متمادی ادامه داشته باشد.
تأثیرات این جنگ در واقعیت منطقه‌ای خارج از چارچوب واقعی جنگ خواهد بود، ما این موضوع را از طریق اظهارات و تحلیلات و توجه بخش‌های تصمیم‌سازی در جهان و همچنین برخی رسانه‌های جهانی و دیدگاه های نویسندگان و تحلیلگران و صاجب نظران عربی می توانیم درک کنیم. به عنوان مثال رابرت فیسک تحلیلگر مسائل بین‌المللی در روزنامه ایندیپندنت انگلیس طی مقاله‌ای با عنوان "درگیری یمن عربستان را به سمت باتلاق می‌کشاند " نوشت: این جنگ مورد رضایت غرب و اسرائیل قرار خواهد گرفت که به دیدگاه وارد کردن عرب‌ها در جنگ در کنار خودشان اعتقاد دارند. فیسک می افزاید اگر این موضوع به واقعیت تبدیل شود، باید دید آیا اقدامات عربستان آخرین تلاش این کشور برای تثبیت خود به عنوان یک قدرت نظامی بزرگ خواهد بود؟
این سؤال ما را به طرح مجموعه‌ای از سؤال‌ها می‌کشاند که از روش و ترتیب سؤال اصلی و اولیه شکل گرفته است. سود عربستان سعودی و نظام این کشور از پیامدهای جنگ کنونی که امروز بر ضد یمن به راه انداخته است، چیست؟ این در حالی است که عربستان هم ‌اکنون در مجموعه ای از بحران‌ها قرار گرفته که خود آن‌ها را در منطقه به راه انداخته است، این بحران‌ها از اوضاع سوریه آغاز شده و با ورود مستقیم به جنگ تجاوز طلبانه در یمن به پایان نخواهد رسید.
به نظر می‌رسد تمامی محاسبات عربستان سعودی برای موفقیت دست کم در یکی از این جنگ‌ها و بحران‌ها است که به شکست منجر شده است، سعودی‌ها از ماهیت شکست‌های خود در میدان‌های متعدد که اخیراً حاصل شده به ویژه در سوریه اطلاع دارند و به همین علت نمی‌خواهند شکست جدیدی را متحمل شوند.
انتظار می‌رود سعودی‌ها به شدت در جنگ تجاوز طلبانه خود بر ضد یمن وارد شده و بر پایه ائتلاف 10 عضوی خود که به ناتوی عربی معروف شده، تکیه کنند. آن‌ ها به خوبی می‌ دانند که باز کردن جبهه درگیری ‌های جدید در مرز جنوبی آن‌ها چیست. آن‌ها از میزان خطرات آینده این اقدام و حجم پیامدهای آن بر عربستان سعودی اطلاع دارند. ریاض همچنین به احتمال فراوان از حجم تأثیرات ورود مستقیم عربستان سعودی در این جنگ در عرصه داخلی این کشور در شرق و جنوب اطلاع دارند. با وجود تمام این احوال سعودی‌ها تصمیم به ورود در این ماجراجویی و قمار جدید گرفتند، آن‌ها شاید بتوانند یک پیروزی ولو تبلیغاتی بر روی جنازه کودکان و زنان در اردوگاه‌های آوارگان یمنی به دست آورند و با این پیروزی شاید کورسوی امیدی بعد از شکست‌های مفتضحانه و متوالی آن‌ها در چندین عرصه منطقه‌ای به دست آورند.
در مورد واشنگتن که از 7 دهه پیش متحد عربستان سعودی شده‌ و ارکان این ائتلاف با عبدالعزیز آل سعود و فرانکلین روزولت مستحکم گشت، این کشور با نگرانی زیادی تحولات موجود در عرصه‌های درگیری‌های جدید عربستان سعودی و سناریوی جدید این کشور در یمن را پیگیری می‌کند. واشنگتن در جنگ عربستان در یمن خدمات مجانی زیادی به آن‌ها داده است. ارائه لیست‌ها و بانک اهداف پایگاه‌های نظامی و انبارهای تسلیحاتی وابسته به ارتش یمن و جنبش انصار الله اولین و آخرین این اقدامات نخواهد بود. امروزه از طریق سخنرانی‌های برخی مقامات سیاسی آمریکا و ژنرال‌های این کشور مشخص است که حمایت و تأیید آمریکایی‌ها از ریاض در جنگ بر ضد یمن با وجود تمامی نگرانی‌های تصمیم‌سازان آمریکایی از پیامدهای آینده این جنگ ادامه پیدا خواهد کرد. این برداشت ناشی از رویکردهای عملی و منفعت طلبانه آمریکا ناشی می‌شود که تنها نگران این موضوع است که بروز جنگ فراگیر در منطقه به خروج نفت خلیج فارس از تنگه باب المندب به غرب آسیب خواهد رساند. به این ترتیب این روند ممکن است به جنگ فراگیر منطقه‌ای تبدیل شود که اسرائیلی‌ها نیز بخشی از آن خواهند بود. این موضوعی است که واشنگتن از آن می‌ترسد، به همین علت به دنبال تضعیف تمام عواملی برآمده است که می‌تواند نشانگر بروز چنین جنگی بشود.
جریان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی می‌دانند که ماجراجویی اخیر عربستان در مرزهای جنوبی و شعله ‌ور کردن آتش جنگ و درگیری شدید در منطقه پیامدهای خطرناکی بر آینده منطقه و ثبات شکننده آن خواهد داشت. به ‌گونه‌ای که نتایج این درگیری در هر صحبتی از این سازش برای بحران یمن در بیشتر پرونده‌های منطقه و تغییر کامل و مطلق در شرایط مذاکرات سرنوشت ساز خواهد بود.
مرحله آینده در برگیرنده بسیاری از پیش‌بینی‌ها و تردیدها و حتی غافلگیری های بزرگ در زمینه ماهیت و روند تجاوز عربستان سعودی به یمن است، این جنگ ابعاد آینده و مرحله‌ای خواهد داشت و هیچ کس نمی‌تواند به ‌صورت محلی نتایج آن در آینده را پیش‌بینی کند، چرا که روند این درگیری‌ها وابسته به تحولات میدانی پس از مداخله زمینی احتمالی در یمن است.
بنابراین در 3 هفته آینده باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری برای ما مشخص شود، در این صورت می‌توان یک درک درست از اوضاع آینده در ابعاد امنیتی و سیاسی ارائه کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده