ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیام تبریک وزیر کار: ارتقای کیفیت زندگی و تحکیم خانواده نیازمند مشارکت فعال زنان است

پیام تبریک وزیر کار:  ارتقای کیفیت زندگی و تحکیم خانواده نیازمند مشارکت فعال زنان است

ایرنا/ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ارتقای کیفیت زندگی زن ایرانی و تحکیم خانواده نیازمند مشارکت فعال زنان است،گفت: فقط در سایه به رسمیت شناختن واقعیت اجتماعی زن است که شناخت دقیق ذهنیت و تحولات اجتماعی ناشی از آن ها در دستور کار سیاست گذاری و برنامه ریزی قرار خواهد گرفت و جامعه به خودآگاهی درباره زن می رسد.

علی ربیعی در پیامی به مناسبت میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن افزود: روزها گاه به یک مناسبت فرخنده می شوند و 21 فروردین 1394 چه باشکوه روزی که سالروز تولد فاطمه زهرا (س)، بزرگداشت روز زن و زادروز امام خمینی (ره) است.

وی ادامه داد: صدیقه طاهره (س) تجلی مهربانی و منت نهادن خداوند بر پیامبرش، پیوندگاه دو رکن نبوت و امامت است. بی تردید تداوم خاندان رسول خدا از طریق فاطمه زهرا (س) فضلی است از جانب خدا برای زنان، و سیره زندگی او راهی است به سوی سعادت و معرفت بر حیات وی الگویی ستودنی برای زنان جامعه ماست.

ربیعی در این پیام بیان داشت: هر بار گرامی داشتن سالروز تولد فاطمه زهرا (س) در جامعه ایرانی، بزرگ داشتن میلیون ها زن مسلمان ایرانی است که با تکیه بر ارزش های انسانی و اسلامی، هر یک جلوه هایی از ارزش های شخصیت و زندگی فاطمه زهرا (س) را متجلی کرده اند و از این روست که انقلاب اسلامی، سال های دفاع مقدس، و حیات اجتماعی جامعه ایرانی متأثر از وجود زن ایرانی است. بزرگداشت روز زن به یاد آوردن سهم عظیم زنان در حیات جامعه ایرانی است.

به گفته وزیر کار، زنان اگرچه سهمی مهم در جامعه ایرانی دارند اما ظرفیتی عظیم تر برای ایشان متصور است و امید می رود در سالی که مقام معظم رهبری آن را سال همدلی و هم زبانی خوانده اند، دولت و جامعه موفق شوند پایه های شکوفایی شخصی و حضور اجتماعی مؤثرتر زنان را فراهم آورند. اما برنامه ریزی و زمینه سازی برای نقش آفرینی بیشتر زنان، بدون آگاه شدن از واقعیت اجتماعی زن میسر نیست.

وزیر کار در این پیام یادآور شده، وقت آن است که جامعه ایرانی آگاهانه، و نه به جبر واقعیت، تعیین کنندگی زنان را دریابد. ضروری است نقش زنان در شکل دادن به حیات اخلاقی، سبک زندگی، انگیزه های اجتماعی، الگوهای عمل خانواده، زندگی اقتصادی و اشتغال، آینده توسعه، نظامی علمی و تکنولوژی، و حیات سیاسی شناسایی و به رسمیت شناخته شود.

به گفته ربیعی، انکار واقعیت اجتماعی زن یا هر تلاشی برای کمتر از حد واقعی دیدن آن، عواقب ناخوشایندی برای نظام برنامه ریزی و سیاست گذاری اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی خواهد داشت. فقط در سایه به رسمیت شناختن واقعیت یاد شده است که شناخت دقیق ذهنیت، گرایش ها، فعالیت ها و مطلوب های زنان، و تحولات اجتماعی ناشی از آن ها در دستور کار سیاست گذاری و برنامه ریزی قرار خواهد گرفت و جامعه به خودآگاهی درباره زن می رسد.

وی تاکید کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز می کوشد تا بر مبنای به رسمیت شناختن واقعیت اجتماعی زن از الگوی برنامه ریزی و سیاست گذاری حساس به جنسیت برای تنظیم گری در حوزه های مربوط به زنان استفاده کند. تلاش می کنیم تا در عرصه هایی نظیر اشتغال زایی، کارآفرینی، بهبود معیشت زنان، ارتقای استانداردهای زندگی زنان بالاخص درخصوص زنان آسیب پذیر، سیاست های بیمه ای، زنان در محیط کار و همه عرصه های دیگری که به زنان ارتباط دارد، سیاست گذاری حساس به جنسیت و مبتنی برعدالت جنسیتی را مد نظر قرار دهیم.

وی در این پیام تصریح کرد: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم چنین بر ظرفیت عظیم موجود در سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه زنان آگاه است و بر این باوریم که هنوز بخش عظیمی از این ظرفیت بدون استفاده باقی مانده است. می کوشیم تا این سازمان ها را در زمینه امور زنان فعال سازیم و از همین جا نیز اعلام می کنم ما نیازمند مشارکت زنان هستیم.

وی افزود: بی گمان ارتقای کیفیت زندگی زن ایرانی و تحکیم خانواده نیازمند ترکیبی از سیاست گذاری حساس به جنسیت، رعایت عدالت جنسیتی، و مشارکت فعال خود زنان در تعیین سرنوشت خویش است.

وی در پایان این پیام اظهار داشت: به جاست تا در سالروز ولادت دختر گرامی پیامبر اسلام (ص)، تولد زریّه ایشان امام خمینی (ره) را به ملت شریف ایران و مقام معظم رهبری تبریگ بگویم. بی گمان نام امام خمینی (ره) یادآور تلاش ایشان برای رقم زدن زندگی بهتر و مشارکت فعال تر زنان ایرانی در زندگی اجتماعی و علو مقام زن است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده