ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«سیروس الوند»: بخش بین المللی فیلم فجر بر سینمای آسیا تمرکز کند

«سیروس الوند»: بخش بین المللی فیلم فجر بر سینمای آسیا تمرکز کند

ایرنا/ سیروس الوند کارگردان سینما ، تمرکز بخش بین المللی جشنواره فیلم فجر در حوزه سینمای آسیا را خواستار شد.
الوند گفت: بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر می تواند در حوزه های خاورمیانه، جهان اسلام، آسیا یا جهانی فعالیت کند و موضوعات و مضمون های مختلفی را پوشش دهد. البته معتقدم بهتر است برای تثبیت جایگاه بین المللی جشنواره ابتدا روی حوزه آسیا تمرکز کنیم.
این کارگردان سینمای ایران در عین حال برگزاری یک جشنواره بین المللی را کاری سخت و پیچیده توصیف کرد و گفت: رقابت با جشنواره های معتبر دنیا ساده نیست و نباید تنها به صورت ظاهری برگزاری یک جشنواره بین المللی بسنده کرد.
کارگردان فیلم دست های آلوده همچنین مجزا شدن بخش های ملی و بین الملل جشنواره فیلم فجر را باعث افزایش اعتبار جهانی آن دانست و گفت: بخش بین الملل این جشنواره فضایی متفاوت با بخش ملی جشنواره دارد و همیشه هیات های انتخاب و داوری جداگانه ای نیز داشته و دارد.
وی در پایان با اشاره دوباره به استقلال بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر از بخش ملی آن گفت: به رغم آنکه بخش ملی جشنواره فجر به دلیل ریشه داخلی سینمای ایران تاثیرگذاری ویژه ای دارد اما معتقدم که برگزاری جشنواره بین المللی مستقل نیز می تواند تاثیر خاصی بر سینمای ملی بگذارد.
** جشنواره بین المللی فیلم فجر می تواند سریع تر قدم بردارد
جعفر صانعی مقدم عضو شورای سیاست گذاری گروه هنر و تجربه گفت: بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر می تواند از فرصت این روزها و تعامل بین المللی ایجاد شده استفاده کرده و سریع تر و قاطع تر قدم بردارد.
وی درباره مجزا شدن بخش بین الملل جشنواره از بخش ملی آن گفت: اکنون که بخش بین الملل جشنواره از بخش ملی مجزا شده، باید برجسته تر از گذشته برگزار شود.
این تهیه کننده همچنین گفت: محدودیت های موجود در بخش مسابقه بین الملل ناگزیر هستند اما طبیعتا باید از طریق کسانی که به جشنواره دعوت می شوند بتوان سمت و سوی برگزاری جشنواره را تشخیص داد.
وی با اشاره به برگزاری بخش های غیررقابتی و همچنین بخش های فیلم کوتاه و مستند جشنواره عنوان کرد: باید در بخش حرفه ای از کسانی دعوت شود که به اعتبار جشنواره بیافزایند و حضور مدیران موفق جشنواره های معتبر خارجی و مبادله ارتباطات میان جشنواره ها می تواند جشنواره فجر را موفق تر کند.
صانعی مقدم سپس درباره تمرکز جشنواره بر حوزه جغرافیایی خاص گفت: سینمای ما در دهه ۶۰ در دنیا مطرح شد و ارتباطات خود را برای پایه ارتباط بیشتر با کشورهای اروپایی قرار داد.
وی افزود: از طریق این ارتباطات، سینمای ما شناخته شد و این نکته ای مثبت بود و آن زمان جشنواره می توانست در مبادلات فرهنگی ایران با کشورهای آسیایی نقش مهمی ایفا کند اما این اتفاق رخ نداد.
این عضو شورای سیاست گذاری گروه هنر و تجربه افزود: جشنواره برگزار می شود تا مکانی برای عرضه اقتصادی بهتر یک فیلم ایجاد کند و اگر از برگزاری جشنواره ها استفاده بهینه نشود، پس از مدتی فروش فیلم ها محدود به داخل آن می شود.
وی با بیان این که بازار اقتصادی سینمای ایران می تواند در حوزه آسیا گسترش یابد، افزود: فیلم هایی که بارها تحسین شده اند، می توانند با پخش کننده های قوی در کشورهای دیگر اکران شده و تاثیرگذار باشند که البته برای رسیدن به این بازارها نیاز به حمایت های دولتی است.
صانعی مقدم حضور فیلم های خارجی در بخش بین الملل جشنواره را عاملی برای افزایش اعتبار آن دانست و گفت: همه بخش های جنبی که در جشنواره های دنیا مهم است، باید در جشنواره فجر هم در نظر گرفته شود.
بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر، از 5 تا 12 اردیبهشت ماه در تهران برگزار خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده