ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران: تجاوز به یمن تامین کننده منافع صهیونیست ها وبه ضرر فلسطین است

فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران: تجاوز به یمن تامین کننده منافع صهیونیست ها وبه ضرر فلسطین است

ایرنا/ مرتضی سرمدی قایم مقام وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که همه درگیری های کنونی در سطح جهان عرب و اسلام از جمله تجاوز به یمن در خدمت منافع صهیونیسم و استکبار جهانی و به ضرر قضیه فلسطین است.

سرمدی امروز( پنجشنبه) و در دومین روز از سفرش به لبنان در دیدار با شخصیت های مذهبی ، سیاسی و فرهنگی و مسئولان و نمایندگان گروه های فلسطینی مقیم لبنان از جمله جنبش های حماس ، جهاد اسلامی و فتح که در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، خاطرنشان کرد: باید به درگیری ها و اختلافات پایان داد و همه مسلمانان و اعراب و آزادگان جهان برای آزادی فلسطین و تامین حقوق ملت آن متحد شوند.

** ایران حق خود در زمینه هسته ای را تثبیت کرد

وی دربخش اول سخنان خود به تفاهم هسته ای که پنجشنبه هفته گذشته در لوزان سوییس اعلام شد، اشاره کرد وگفت: جمهوری اسلامی ایران بعداز یک دهه از بین المللی شدن برنامه صلح آمیزهسته ای، موفق شده است تا این مرحله در چارچوب بیانیه لوزان حق داشتن این برنامه را در تمامی ابعاد مختلف آن از جمله غنی سازی اورانیوم ، نگهداری مداد در داخل کشور و مطالعات و تحقیقات هسته ای تثبیت و زمینه پیشرفت های علمی و صنعتی را مطابق نیازهای کشور فراهم کند.

قایم مقام وزیر امور خارجه افزود: پیشرفت های علمی و صنعتی ایران از جمله درعرصه هسته ای یک برنامه جامع بومی است و ادعاهای واهی نظامی بودن برنامه هسته ای صلح آمیز ایران توطئه ای بود تا جلوی پیشرفت های علمی و صنعتی ایران گرفته شود.

سرمدی اظهارداشت: در مذاکرات فشرده 18 ماه گذشته تلاش کردیم حق خود را در عرصه هسته ای برای فراهم شدن ادامه برنامه واقعی صلح آمیز هسته ای حفظ و تثبیت کنیم.

فرستاده ویژه رییس جمهوری، تفاهم هسته ای را یک نتیجه برد – برد دانست و تاکید کرد که اگر برخی کارشکنی ها و جوسازی های دشمنان بر منافع کشورهای عربی گروه 1+5 غلبه نکند، دستیابی به توافق نهایی هسته ای دور از دسترس نیست.

** باید برای توقف تجاوز به یمن همه تلاش کنند

وی در بخش دیگر سخنان خود با تشریح تحولات و دلایل گسترش درگیری ها در منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: تبلور و تحقق انگیزه و اراده اراده ملت های اسلامی برای مقاومت و مبارزه با دشمن صهیونیستی به منظور آزادسازی کامل فلسطین کارآیی خود را نشان داد و بعداز آن شاهد هستیم که تحولات منطقه وارد فاز جدیدی شد و کنترل این اراده و انگیزه در دستور کار دشمنان اسلام قرار گرفت.

قایم مقام وزیر امور خارجه تصریح کرد: بدنبال تشدید درگیری های مسلحانه و خونین در مناطق مختلف جهان اسلام و عرب ، مدت هاست که اثری از نامی از فلسطین و آزادی فلسطین در برخی رسانه ها و اظهارات برخی از مقامات اسلامی و عربی دیده نمی شود.

سرمدی تاکید کرد: با ترویج ایران هراسی و شیعه ستیزی و پیدایش گروه های تروریستی تکفیری که به هیچ دین و قانونی پایبند نیستند و درصدد هستند با جنایات خود چهره اسلام عزیز را مخدوش کنند، فلسطین و ملت آن بیش از گذشته فراموش شده است.

فرستاده ویژه رییس جمهوری اظهارداشت: طرف هایی که سرمایه گذاری آنها بر گزینه های نادرست و سیاست های اشتباه از جمله حمایت همه جانبه از تروریست های تکفیری نتیجه بخش نبوده به گسترش اختلافات و درگیری های منطقه ای دامن می زنند.

وی گفت: متاسفانه برخی کشورها برای بازگرداندن یک رییس جمهوری برخلاف مقررات بین المللی به بمباران مناطق مسکونی و مدارس و بیمارستان های یمن مبادرت می کنند و به دنبال تشکیل ارتش عربی هستند اما بعداز نزدیک به 70 سال از اشغال فلسطین اقدامی برای بازگرداندن ملت فلسطین به سرزمین خود و تامین حقوق ملت مظلوم فلسطین انجام نمی دهند .

قایم مقام وزیر امور خارجه با تاکید به اینکه تبدیل یمن به یک لیبی دیگر در کنار مرزهای عربستان سعودی به صلاح و نفع این کشور نیست، ادامه حملات را موجب تضعیف قدرت و امکانان جهان اسلام و عرب از جمله عربستان و یمن دانست.

سرمدی افزود: همه شخصیت ها و علما و مقامات مسئولیت پذیر در جهان اسلام و عرب باید برای توقف تجاوز به یمن که تنها به کشتن مردم بی گناه و تخریب زیرساخت های این کشور منجر شده است، اقدام نمایند و همه تلاش خود را معطوف به یافتن راه حلی سیاسی بین گروه های یمنی جهت شکل گیری دولت فراگیر نمایند.

فرستاده ویژه رییس جمهوری با بیان اینکه « فلسطین باید در راس امور جهان اسلام و عرب قرار گیرد»،تاکید کرد: همه باید پرچم واقعی اسلام را که مقاومت در مقابل ظلم و تقویت اعتدال، وحدت و تلاش است ، به اهتزاز در آوریم و با متوقف کردن درگیری ها در همه مناطق جهان اسلام و عرب همت خود را متوجه آزادسازی کامل فلسطین و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین اصلی خود کنیم.

** ایران حق هسته ای خود را با صبر ومقاومت گرفت

حسن حب الله مسئول پرونده فلسطین در حزب الله لبنان و دبیرکمیته حمایت از مقاومت اسلامی هم در سخنانی اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای و با دستیابی به تفاهم هسته ای حق خود را بعداز سال های طولانی مقاومت و تحمل سختی ها ، تحریم ها و فشارهای بین المللی گرفت.

وی گفت: این پیروزی و موفقیت تاریخی افتخارآفرین ایران اسلامی باعث سربلندی و سرافرازی محور مقاومت و آزادگان جهان شد.

حب الله افزود: اکنون که دشمن به این موفقیت ایران اعتراف کرده است باید در جهان اسلام و عرب ید واحده باشیم و با الگو گرفتن از این پیروزی و دیگر پیروزی ها مانند آزادسازی جنوب لبنان برای اخذ حقوق خود تلاش کنیم.

مسئول پرونده فلسطین در حزب الله ابراز امیدواری کرد که کشورهای اسلامی و عربی درگیری های جانبی را کنار بگذارند تا دشمن صهیونیستی و استکباری بیش از این سوء استفاده نکند.

** توافق هسته ای بر پرونده فلسطین تاثیر مثبت دارد

فتحی ابوالعردات نماینده جنبش فتح و دبیر گروه فلسطینی های زیرمجموعه سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) در لبنان گفت: تفاهم هسته ای سوییس را پیروزی ملت های اسلامی و عربی به ویژه فلسطین می دانیم و مطمئن هستیم توافق نهایی که دستیابی به آن نزدیک است بر امنیت و ثبات منطقه و پرونده فلسطین تاثیری مثبت دارد.

وی تصریح کرد: اگرچه جهان اسلام وعرب روزگاری بسیار سخت را سپری می کنند اما معتقدیم که همسبتگی اسلامی و عربی دور از دسترس نیست و نقش جمهوری اسلامی ایران که یک کشور بزرگ و پیشرفته منطقه است در ایجاد این همبستگی اساسی و موثر است.

ابوالعردات خاطرنشان کرد: حل بحران های سوریه و یمن تنها با راهکار سیاسی و مسالمت آمیز امکان پذیر است بنابراین باید به اختلافاتی که تنها دشمنان از آن استفاده می کنند، پایان داد.

این مقام فلسطینی تاکید کرد: قضیه فلسطین باید در راس امور قرار گیرد و برای آزادسازی سازی سرزمین های اشغالی ، بازگشت فلسطینی ها به سرزمین خود و جلوگیری از یهودی سازی و شهرک سازی تلاش کرد.

** ایران در پرونده هسته ای به نتایج مطلوب دست یافت

عماد الرفاعی نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان نیز تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با تفاهم هسته ای و تثبیت برنامه هسته ای برای اهداف صلح آمیز از جمله غنی سازی اورانیوم و مطالعات و تحقیقات هسته ای ، حق خود را اثبات کرد و به نتیجه مطلوب دست یافت.

وی گفت: فلسطین درکانون توجه و در راس سیاست های جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و به همین دلیل توافق هسته ای تاثیری مثبت بر پرونده فلسطین خواهد داشت.

الرفاعی افزود: توطئه گسترش درگیری های بدون چشم انداز در بیشتر کشورهای عربی برای حمایت از دشمن اسراییلی و تخریب زیر ساخت ها و تضعیف جهان عرب و اسلام است به ویژه بعدازسلسله شکست های سختی که مقاومت فلسطین و لبنان بر آن وارد کرده اند.

وی با قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از ملت و مقاومت فلسطین تاکید کرد که فلسطینی ها همه سختی ها از جمله آوارگی و محاصره ظالمانه را تحمل می کنند و سرانجام با مقاومت و مبارزه به همه حقوق خود از جمله آزادسازی سرزمین فلسطین دست می یابند.

محمد فتحعلی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان نیز با قدردانی از مشارکت گسترده مقامات و مسئولان فلسطینی مقیم لبنان در این نشست صمیمی ، در باره اهداف سفر فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران به چند کشور منطقه و از جمله لبنان و نتایج دیدارهای سرمدی با مقامات ارشد لبنانی توضیحاتی ارائه کرد.

سرمدی که بامداد دیروز چهارشنبه در راس هیاتی وارد بیروت شد، با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله، نبیه بری رییس مجلس ، تمام سلام نخست وزیر و جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان دیدار و در دو کنفرانس خبری به سئوالات خبرنگاران پاسخ گفته است.

قایم مقام وزیر امور خارجه ایران پیش از لبنان به عمان ، عراق ، تونس و الجزایر سفر کرده بود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده