ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

درخواست گروه‌های لیبرال آمریکایی از عدم رای دادن دموکرات‌ها به طرح وتوی توافق هسته‌ای با ایران

درخواست گروه‌های لیبرال آمریکایی از عدم رای دادن دموکرات‌ها به طرح وتوی توافق هسته‌ای با ایران

تسنیم/ گروه‌های لیبرال آمریکایی طی نامه‌ای از سناتورهای دموکرات خواستند تا به طرح جمهوری‌خواهان درباره امکان وتوی توافق هسته‌ای با ایران رای مثبت ندهند.

به گزارش رویترز، گروه‌های لیبرال آمریکایی روز پنجشنبه نامه‌ای را منتشر کرده و طی آن از سناتورهای دموکرات درخواست کردند تا از طرح کنگره برای امکان وتوی توافق با ایران حمایت نکنند این در حالی است که کاخ سفید تاکید کرده این طرح می‌تواند به مذاکرات با ایران لطمه بزند.

این گروه‌ها که شامل گروه برجسته لیبرال آمریکایی هستند نامه هشدارآمیزی به "هری رید" رهبر اقلیت سنا و "ویپ ریچارد دوبرین" و هفت سناتور دیگر آمریایی ارسال کردند و اعلام کردند در صورت حمایت آنها از این طرح و به شکست انجامیده شدن مذاکرات، آنها مسئول خواهند بود.

این در حالی است که حامیان این طرح در سنا اعلام کردند که در حال نزدیک شدن به جمع آوری 67 امضای سناتورها برای حمایت از طرح سناتور جمهوری‌خواه"باب کورکر" و سناتور دموکرات "رابرت منندز" هستند که طی آن به کنگره این فرصت داده می‌شود که کاهش تحریم‌ها بر اساس توافق هسته‌ای با ایران پذیرفته یا رد شود.

کمیته روابط خارجی سنا قصد دارد رای گیری درباره این طرح را روز 14 آوریل برگزار کند.

گروه‌های لیبرال در نامه خود اعلام کردند که آنها نماینده میلیون‌ها فعال در سرتاسر آمریکا هستند که ده‌ها میلیون‌دلار برای جمع آوری رای در راستای کمک به انتخاب شدن دموکرات‌ها جمع آوری کرده‌اند.

آنها در نامه خود نوشتند: ما از شما می‌خواهیم که از روند دیپلماتیک حمایت کرده و این اطمینان را حاصل کنیم که دموکرات‌ها به جمهوری‌خواهان رای مورد نیاز برای تصویب طرح امکان وتوی قانونی را که دیپلماسی را از بین می برد و امکان وقوع جنگ دیگری در خاورمیانه را به وجود می‌آورد، فراهم نکنند.

هفته پیش "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران و "فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری از حصول تفاهم سیاسی میان ایران و غرب درباره برنامه هسته‌ای تهران خبر دادند.

بر اساس راه‌حل به دست آمده، دوره زمانی برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه غنی‌سازی ایران 10ساله خواهد بود. در طول این مدت، تعداد بیش از 5000 ماشین سانتریفیوژ در نظنز به تولید مواد غنی‌شده در سطح 3.67 درصد ادامه خواهند داد و تأسیسات هسته‌ای فردو به مرکز تحقیقات هسته‌ای و فیزیک پیشرفته تبدیل خواهد شد و بیش از 1000 ماشین سانتریفیوژ و تمامی زیرساخت آنها در فردو حفظ و نگهداری خواهند شد.

راکتور تحقیقاتی اراک آب سنگین باقی خواهد ماند و با انجام بازطراحی ارتقا یافته و روزآمد خواهد شد و در بازطراحی راکتور ضمن کاهش میزان تولیدی پلوتونیوم، کارآیی راکتور اراک به‌میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

براساس راه‌حل‌های به دست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یک‌جانبه آمریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و خودرو سازی فوراً لغو خواهند شد.

در چارچوب راه‌حل‌های به دست آمده؛ برای بازگشت پذیری متقابل تعهدات مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک در صورت نقض تعهدات از سوی هریک از طرفها سازوکار لازم پیش‌بینی شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده