ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

80 درصد توت‌ فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود

توت فرنگی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان اینکه ۸۰ درصد توت‌ فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود اظهار داشت: یکی از مشکلات توت‌فرنگی در استان کردستان نداشتن بسته‌بندی‌های مدرن و نبود صنایع تبدیلی و همچنین زمان عرضه کوتاه آن به بازار است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، کریم ذوالفقاری در ششمین جشنواره استانی توت فرنگی کردستان که در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، اظهار داشت: توت‌فرنگی ریشه در فرهنگ مردم کردستان دارد و هم‌اکنون 3 هزار و 200 هکتار از اراضی استان کردستان زیر کشت این محصول هستند.

وی افزود: کردستان بیش از 1 میلیون و 100 هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که از این مقدار 4 هزار هکتار آن را باغات تشکیل می‌دهند.

ذوالفقاری با بیان اینکه سالانه در استان کردستان بیش از 40 هزار توت‌فرنگی تولید می‌شود، گفت: خاک بیشتر مناطق استان کردستان مستعد کشت توت‌فرنگی است و یکی از ویژگی‌های این محصول این است که در اراضی شیب‌دار نیز برخلاف سایر محصولات دیگر می‌توان را کشت کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: میانگین قطعات زیرکشت توت‌فرنگی در این استان حدود 3 هزار متر است و یکی از محصولات پر درآمد در بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در یک هکتار توت‌فرنگی 40 تن میوه برداشت می‌شود، خاطرنشان کرد: کدام بخش صنعتی می‌تواند اینگونه درآمدزا باشد.

ذوالفقاری گفت: رقم بومی توت فرنگی کردستان با وجود اینکه خوشمزه و شیرین است اما بسیار ریز و میزان عملکرد آن در واحد سطح بسیار کم و در حدود 3 تن است و علاوه بر آن نیز سریع‌الفساد بوده و امکان انتقال آن به بازار مصرف با هیچ روشی امکان پذیر نیست.

 رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان افزود: اکنون جهاد کشاورزی با وارد کردن چند رقم خارجی میزان عملکرد این محصول در واحد سطح را به 40 تن رسانده است.

ذوالفقاری ابراز داشت: اکنون 70 درصد از مزارع توت‌فرنگی کردستان از ارقام جدید و کمتر از 30 درصد مزارع از ارقام سنتی هستند.

وی با بیان اینکه 80 درصد توت‌فرنگی کشور در کردستان تولید می‌شود، گفت: یکی از مشکلات توت‌فرنگی در استان کردستان نداشتن بسته‌بندی‌های مدرن و نبود صنایع تبدیلی و همچنین زمان عرضه کوتاه آن به بازار که حدود دو ماه است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: درصدد هستیم تا با اجرای طرح صنایع تبدیلی فصل برداشت این محصول را به بیشتر از دو ماه افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: بیشترین مزارع توت فرنگی استان کردستان در شهرستان‌های سنندج، کامیاران و سروآباد قرار دارند و شهرستان‌های دیگر نیز کم‌کم به آن روی می‌آورند و در آینده نزدیک این میوه در کردستان چهار فصل خواهد شد.

ذوالفقاری تصریح کرد: اگر بتوانیم میزان تولید توت فرنگی در واحد سطح را افزایش بدهیم در آن صورت خواهیم توانست مردم را در روستاها ماندگار و اقتصاد استان را توسعه دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان با بیان اینکه کشاورزی ما باید اقتصادی شود، گفت: با توجه به اینکه 12 هزار خانوار در کردستان از طریق کشت توت‌فرنگی امرار معاش می‌کنند، افزود: اگر منابع آبی و اعتبارات ویژه در اختیار این بخش قرار گیرد می‌توان برای افراد زیادی ایجاد اشتغال کرد.

وی با تأکید بر اینکه توت‌فرنگی کردستان عاری از هرگونه سم و مواد شیمیایی است، عنوان کرد: یکی از مزیت‌های کشاورزی کردستان ارگانیک بودن آن است و کشاورزان کردستانی نیز روی این موضوع حساسیت و غیرت دارند.

 ذوالفقاری خاطرنشان کرد: به زودی اجرای طرح ثبت مالکیت زمین‌های توت‌فرنگی برای کشاورزان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی کردستان و سازمان نظام مهندسی کشاورزی انجام خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کردستان عنوان کرد: این اقدام کشاورزان را از نگرانی خارج کرده و به آنان انگیزه می‌دهد.

وی افزود: استان کردستان اعتبارات عمرانی زیادی ندارد اما می‌توان از این حداقل‌ها بیشترین بهره را برد و در این راستا برای سال جاری چندین پروژه در مورد صنایع تبدیلی و افزایش عملکرد در واحد سطح را تعریف کرده‌ایم.

ذوالفقاری در پایان ابراز داشت: باید در مورد ترغیب سرمایه‌گذار برای سرمایه گذاری در زمینه صنایع تبدیلی توت‌فرنگی  استان کردستان اقدامات اساسی انجام گیرد و برای این کار نیز 30 میلیارد تومان سرمایه لازم است و دولت نیز با تأمین آب، برق، جاده، زیرساخت‌ها و تسهیلات در کنار سرمایهگذار خواهد بود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده