ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تغذیه آیا می‌توان فقط با خوردن این نوشیدنی زنده ماند؟

تغذیه/ آیا می‌توان فقط با خوردن این نوشیدنی زنده ماند؟

دانشمند/ پختن و شستن را فراموش کنید، زمان استفاده از این نوشیدنی برای تامین انرژی بدن رسیده است. یان تیلور1 نوشیدنی جایگزین غذا را معرفی می‌کند که نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه باعث صرفه‌جویی در مصرف مواد غذایی نیز می‌شود.
آینده تغذیه انسان مانند چلاندن آب حوله ظرف خشک‌کنی داخل یک لیوان خواهد بود. این نظر منتقدی است که از جوانه‌های چشایی‌اش برای آزمایش روی یک محصول بحث‌برانگیز که جایگزین غذا می‌شود، استفاده کرده است، و ممکن است دنیا را متحول کند یا حتی آن را نجات دهد. بعضی از کارشناسان مزه‌شناسی می‌گویند این نوشیدنی خوشمزه است، برخی دیگر می‌گویند طعم خاصی ندارد و به نظر یک کارشناس دیگر، نوشیدن حتی یک جرعه از آن هم ناخوشایند است.
این محصول یک نوشیدنی جایگزین غذا به صورت پودر است و سویلِنت2 نام دارد که توزیع آن در ایالات متحده از ماه آوریل شروع شده است. این پودر سرشار از مواد مغذی است و نشان‌دهنده اوج تخیل در مورد غذا خوردن است، زیرا تمام مواد مورد نیاز بدن را در فرآورده‌ای با روش مصرف آسان جای داده است. با این محصول دیگر نیازی به پختن و صرف وقت برای غذا خوردن، تولید باقیمانده غذا در محیط زیست و شستن و تمیز کردن نیست، فقط کافی است به جای هر وعده غذا، این پودر را با آب مخلوط کنید. هزینه این پودر برای مصرف یک ماه 255 دلار (معادل 152 پوند)، یعنی تقریبا 8/1 پوند به ازای هر وعده غذا است. درست مانند این است که هیستون بلومنتال آشپز معروف، آرتور سی کلارک نویسنده داستان‌های علمی-‌تخیلی را به صرف چای دعوت کند، اما در واقع این محصول زاییده افکار یک صاحب شرکت در سیلیکون ولی است.
رابین راینهارت، موسس این شرکت، می‌گوید سویلنت به دلیل نیاز شدیدی که خودم داشتم، به وجود آمد. من مشغله زیادی داشتم، از نظر زمان و بودجه در مضیقه بودم و تغذیه خوبی‌ نداشتم. راینهارت مانند بسیاری دیگر از افراد در سیلیکون ولی با یک مشکل فنی رو‌به‌رو شده بود، این مشکل نیاز بدن او به انرژی بود. با در نظر گرفتن تشابهاتی که میان بدن انسان و سخت‌افزار و نرم‌افزار یک دستگاه وجود دارد، تصمیم گرفت سیستم را هک کند. او می‌گوید همه چیز مربوط به محاسبات و مواد شیمیایی می‌شود. هزاران سال است که از غذاهای یکنواخت تغذیه می‌کنیم، بدون اینکه غذای جدیدی درست کنیم، یا اصلا درکی از آن داشته باشیم. این درست مانند آن است که انسان همچنان از اسب استفاده کند، بدون اینکه به فکر ساخت خودرو باشد. بدن انسان جایگاه بعدی نوآوری است، و غذا می‌تواند یکی از انواع فناوری باشد و مانند نرم‌افزارها خیلی سریع پیشرفت کند.
راینهارت در زمینه مهندسی الکتریک و دانش رایانه سابقه دارد، اما مطالعات بسیار زیادی روی کتاب‌ها و مجلات علمی‌ داشت، و با دانشمندان علم تغذیه مشورت می‌کرد. وی می‌گوید با در نظر گرفتن مواد حیاتی که بدن به آن احتیاج دارد، نحوه استفاده بدن از مواد غذایی و مواد مورد نیاز سلول‌ها، به ماده‌ای دست یافتم که می‌تواند جایگزین وعده‌های غذایی شود و از آن زمان به بعد فقط با خوردن این نوشیدنی انرژی بدنم را تامین می‌کنم.
هر لیتر سویلنت یک هزار کالری دارد. راینهارت روزانه دو و نیم لیتر سویلنت می‌نوشد تا طبق توصیه‌های استاندارد در رابطه با تغذیه، روزانه 2500 کالری برای تامین انرژی دریافت کند. او می‌گوید از همیشه سالم‌تر است، نه تنها اندام متناسب‌تری دارد، بلکه فعال‌تر از قبل است و وضیعت پوستش که در سن‌های پایین‌تر آزارش می‌داد، بهتر شده است. در هر لیتر سویلنت 400 گرم کربوهیدرات، 50 گرم پروتئین، 65 گرم چربی‌ (روغن زیتون و روغن کلزا)، به اضافه فیبر و مجموعه‌ای از مواد معدنی و ویتامین‌ها وجود دارد.
راینهارت بیشتر از یک سال روی نحوه ساخت این پودر کار کرد، او آزمایش‌های مختلفی روی خودش انجام می‌داد و نتایج آن را در وبلاگی منتشر می‌کرد.
وی می‌گوید شاخص قند خون ابتدا بسیار بالا بود. سویلنت نباید باعث ترشح انسولین شود، مثل زمانی که نوشابه می‌خورید، زیرا بدن قادر به تحمل آن نیست. اما مشکل تنها کاهش قند خون نبود، راینهارت در برخی موارد آریتمی ‌قلبی، بالا رفتن فشار خون و احساس گُر گرفتگی را گزارش کرد.
رضایت مصرف‌کننده
مشکل دیگری که باید حل می‌شد "تجربه مصرف‌کننده"، یعنی ذائقه فردی بود. قبل از اینکه راینهارت منبع پروتئین را تغییر دهد، نوشیدنی در دهان حالت شن مانند داشت. برخی از ترکیبات این حالت را کمتر کرد. با این حال او نمی‌خواست از شیرین‌کننده‌ها یا طعم‌دهنده‌های متفاوت استفاده کند تا طعم ترکیبات نامطبوع را از بین ببرد. او می‌خواست تا جایی که ممکن است سویلنت طعم خاصی نداشته باشد. این در حالی است که شرکت‌های مواد غذایی میلیاردها دلار برای ساخت طعم‌های جدید هزینه می‌کنند تا با گمراه کردن خریداران آنها را به محصول خود وابسته کنند، اما راز سویلنت در این است که طعم به خصوصی ندارد. باید توجه کنید که سویلنت ماده غذایی نیست، بلکه منبع تامین انرژی است؛ لازم نیست طعم آن را دوست داشته باشید، فقط برای ادامه حیات آن را مصرف می‌کنید.
طولی نکشید که راینهارت متوجه شد دیگران هم همین نظر را دارند. زمانی که وبلاگ او مورد توجه قرار گرفت، سویلنت در یک سایت جمع‌آوری کمک‌های مالی یک میلیون دلار و از سرمایه‌گذاری در سیلیکون ولی 5/1 میلیون دلار دیگر به دست آورد. راینهارت آزمایش‌های کوچکی انجام می‌داد و همان‌طور که اصلاحاتی در ترکیبات سویلنت به وجود می‌آورد، فرمول آن را به صورت آنلاین منتشر کرد. او طرز تهیه سویلنت را قابل دسترس توصیف می‌کند، تعبیری که تنها سیلیکون ولی می‌تواند به آن دست یابد.
از آن به بعد مصرف‌کنندگان، سویلنت را در خانه به روش خودشان درست می‌کنند و صفحه‌ای در وب‌سایت شرکت وجود دارد که در آن مصرف‌کنندگان به تبادل نظر می‌پردازند و وضعیت سلامت خود را در نتیجه مصرف سویلنت با دیگران به اشتراک می‌گذارند. راینهارت می‌گوید: "بیش از هزار دستورالعمل تهیه سویلنت توسط مردم وجود دارد که سعی می‌کنند این ترکیب را به شیوه خود درست کنند، من همیشه می‌خواستم فرمول سویلنت برای همه قابل دسترس باشد تا بازخورد آن را از طرف مصرف‌کنندگان ببینم. حالا مردم موادی که دوست دارند را اضافه می‌کنند، نسبت مواد مغذی، میزان کالری و عطر و طعم آن را تغییر می‌دهند. بعضی‌ها از آن به عنوان آرد برای تهیه کیک و کلوچه استفاده می‌کنند."
با اینکه تلاش‌ها بر این بوده است که حتی‌المقدور این محصول مزه خاصی نداشته باشد، اما مصرف‌کنندگان به‌دنبال طعم‌های متفاوت هستند. شرکت سازنده مدعی است قبل از عرضه سویلنت در ماه آوریل بیش از 2 میلیون دلار پیش سفارش ثبت شده است. با وجود اینکه مشتریان بی‌صبرانه منتظر سویلنت هستند، این محصول با انتقاد‌های زیادی از سوی دانشمندان علوم تغذیه مواجه شده است. به اعتقاد منتقدان، رویکرد شرکت سویلنت در مورد تغذیه انسان ساده‌انگارانه و بر اساس حجم نمونه‌های کوچک است که نشانگر نیازهای متنوع تغذیه‌ای انسان نمی‌باشد. در نهایت آنها معتقدند ادامه زندگی تنها با مصرف سویلنت امکان‌پذیر نیست.
کمال پتل مدیر Examine.com است، این سازمان مستقل گزارش‌هایی درباره مکمل‌های سلامت و تغذیه منتشر می‌کند. او می‌گوید در مورد سویلنت سه احتمال مطرح است که وجود این احتمالات خوب نیست، محققان تغذیه می‌دانند بدن انسان برای سالم بودن و جلوگیری از انواع بیماری‌ها به چه موادی احتیاج دارد، سویلنت به دقت دانش هزاران محقق سلامت را جمع‌آوری کرده است، اما بسیاری از این محققان مخالف این هستند که غذا تنها محدود به آنچه که بدن به آن نیاز دارد باشد تا به این ترتیب زندگی سالم، رضایت بخش و طولانی میسر شود.
انتقاد اصلی که بسیاری از دانشمندان علوم تغذیه از سویلنت دارند، این است که بین زنده ماندن و لذت بردن از زندگی تفاوت وجود دارد. بله می‌توان با یک رژیم ساده که در برگیرنده تمام مواد مغذی است زنده ماند،
در حال حاضر هم مکمل‌های غذایی وجود دارند، اما در موارد اندک و شرایط غیرعادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مکمل‌ها به طور مثال برای کودکانی که سوء‌تغذیه دارند یا بیمارانی که دوران نقاهت را سپری می‌کنند تجویز می‌شود.
البته بسیاری از کسانی که رژیم دارند، برای کاهش وزن روزی یک بار یا چند بار در هفته از نوشیدنی‌های جایگزین غذا استفاده می‌کنند. بررسی شش مطالعه که دهه گذشته در مجله نیچر منتشر شد، نشان داد استفاده از این روش‌ها در کاهش وزن بی‌خطر به افراد کمک می‌کند. ورزشکاران نیز اغلب از انواع مکمل‌ها برای بازیابی ‌عضلات استفاده می‌کنند.
تفاوت سویلنت در این است که مکملی نیست که در کنار یک رژیم غذایی طبیعی و سالم مصرف بشود، بلکه به عنوان جایگزین رژیم غذایی طبیعی مصرف می‌شود. همین مسئله با واکنش برخی از منتقدان رو به رو شده است. پتل می‌گوید: " چه اتفاقی می‌افتد اگر استفاده از سویلنت بین مردم رایج شود، در حالی که دارای کمبودهایی برای داشتن زندگی طولانی، تولید مثل یا بسیاری از احتمالات پیش‌بینی نشده دیگر باشد؟ بدن انسان نیازمند تغذیه از گیاهان و گوشت حیوانات است، علوم تغذیه آنقدر پیشرفته نیست که تنها موادی که می‌دانیم برای بدن مهم است را در یک محصول جمع کنیم و از مصرف سایر مواد دست بکشیم."
مطمئنا بسیاری از موادی که در سفره طبیعت وجود دارد در فرمول ساخت سویلنت به کار نرفته است. در سویلنت اسیدهای چرب امگا 3، و همین‌طور هیچ‌کدام از فلاونوئیدهای3 سالم که شکلات تلخ را لذت‌بخش می‌کند، وجود ندارد. دُرو پرایس، کارشناس تغذیه و مدرس دانشگاه متروپلیتن لندن، می‌گوید: "در مجموع تقریبا 200 هزار ترکیب که انسان از طریق مواد غذایی آنها را دریافت می‌کند، در سویلنت وجود ندارد." برخی از این ترکیبات در جذب مواد ضروری موجود در غذا به بدن کمک می‌کند. به طور مثال مرکبات که هم سرشار از ویتامین ث هستند، و هم دارای فلاونوئید که به جذب و استفاده از این ویتامین کمک می‌کنند".
مواد بسیار زیادی در سویلنت برای هضم کردن وجود دارد، البته تغذیه انسان‌ها هم کامل و بی‌نقص نیست. طبق برآوردهای‌های سازمان ملل بین سال‌های 2010 تا 2012، 870 میلیون نفر از سوء‌تغذیه مزمن رنج می‌بردند، یعنی تقریبا یک نفر از هر هشت نفر در دنیا، یا یک نفر از هر چهار نفر در شدیدترین مناطق آسیب دیده جنوب صحرای آفریقا. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته بیش از 500 میلیون بزرگسال چاق و بیشتر از این رقم افرادی که دارای اضافه وزن هستند، وجود دارد و این روند همچنان ادامه دارد. در بریتانیا برآوردها نشان می‌دهد بیش از نیمی‌ از جمیعت بزرگسال تا سال 2050 دچار چاقی خواهند شد.
نا آن زمان ممکن است 2 میلیارد نفر دیگر به جمیعت جهان اضافه شود که باید تغذیه شوند، گزارش اخیر دانشمندان زیست‌محیطی در دانشگاه مینه‌سوتا نشان می‌دهد، مواد غذایی کافی در جهان وجود ندارد. مطالعات این دانشمندان که در مجله پلاس وان منتشر شده است، هشدار می‌دهد که تولید چهار محصول بسیار مهم یعنی ذرت، برنج، گندم و سویا با توجه به پیش‌بینی میزان تقاضا در آینده کافی نیست. با توجه به مشکل تغییرات آب و هوایی، که با فعالیت‌های زیست‌محیطی همچون کشاورزی و فرآیند تولید غذا تشدید می‌شود، دلایل راینهارت برای استفاده از سویلنت منطقی به نظر می‌رسد.
راینهارت می‌گوید: "میزان انرژی‌ای که صرف تولید سویلنت می‌شود در مقایسه با یک چیزبرگر تفاوت بسیار زیادی دارد، بیشتر مردم در جریان ناکارآمدی و هزینه‌های اقتصادی و زیست‌محیطی کشاورزی نیستند. به نظر من در آینده سویلنت غذای ایده‌ال و اصلی در مقیاس جهانی خواهد بود." شرکت سویلنت هم اکنون در حال مذاکرات اولیه با سازمان‌های غیر‌دولتی در ارتباط با چشم‌اندازهای این محصول در کشورهای در حال توسعه است، اگرچه فعلا تمرکز آن روی کشورهای توسعه یافته می‌باشد. راینهارت در حال بحث و گفت‌وگو با کنترل‌کنندگان وضعیت غذا در چند کشور است و معتقد است بریتانیا یکی از اولین کشورهایی خواهد بود که سویلنت را در سطح بین‌المللی صادر می‌کند.
همان‌طور که انتظار می‌رود سفارش‌هایی از سوی افرادی که مشغله زیاد فرصت غذا خوردن برایشان باقی نمی‌گذارد، دریافت شده است، مانند کسانی که در سیلیکون ولی کار می‌کنند، ورزشکارانی که از مکمل‌های غذایی استفاده می‌کنند یا به‌دنبال این‌گونه محصولات هستند، مادران مجرد با مشغله فراوان، راننده‌های کامیون و مدیر عاملان شرکت‌ها، همه این افراد صرف وقت برای تهیه غذا را نوعی زحمت می‌دانند. به عقیده راینهارت سویلنت می‌تواند موجب اتحاد این افراد با هم شود، هدف او این است که کل انسان‌ها از این محصول استفاده کنند.
از قضا این همان چیزی است که منتقدان از آن ایراد می‌گیرند، چرا که عملا غیر‌ممکن است بتوان نیازهای تغذیه‌ای انسان را به طور دقیق در سطح کل انسان‌ها مشخص کرد. پتل می‌گوید از آنجایی که سویلنت محصولی نیست که با نسخه تجویز شود، نمی‌توان موارد جزئی که استفاده از این محصول ممکن است برایشان خطرناک و اشتباه باشد را تشخیص داد، مانند کسانی که از نظر سلامتی شرایط خاصی دارند، افراد دارای ژنوتیپ‌های خاص یا مصرف کنندگان داروهای خاص.
راینهارت در پاسخ به این انتقادات می‌گوید انتظار ندارد مردم برای ادامه حیات سویلنت را مصرف کنند. لازم نیست مردم دست از خوردن استیک‌های خوشمزه و آبدار بکشند، چون شستن ماهی‌تابه زحمت دارد. او می‌گوید من هنوز هم از خوردن غذایی که دوست دارم لذت می‌برم، فقط از پختن غذاهای ناسالم و پُر دردسر خلاص شده‌ام. شاید سویلنت چیزی نباشد که همیشه آن را مصرف کنید، اما خوب است که می‌توانید بعضی اوقات از آن استفاده کنید. غذایی است که می‌توانید در مورد مصرف آن حداقل فکر کنید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده