ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گاردین: نزاع یمن بافت اجتماعی این کشور را تهدید می کند

گاردین: نزاع یمن بافت اجتماعی این کشور را تهدید می کند

شفقنا/ متن پیش رو در شفقنا منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

نوای مسحور کننده موسیقی روانه گوش های سارا جمال می شود تا او از وحشت حملات هوایی که در بیرون خانه در جریان است، رهایی یابد. هر شب، وقتی بمباران صنعا پایتخت یمن با شدت و حدت آغاز می شود، سارا به اشعاری پناه می برد که او و دوستانش زمانی در میدان تحریر صنعا اجرا می کردند؛ زمانی که بهار عربی، 4 سال پیش، تولد یک یمن جدید را وعده می داد.
"آنها با آهن و آتش می آیند، اما از پوشال و کاه ناچیزترند." این سروده البرادونی، شاعر نامدار یمنی است که همراه با نوای عود در یک قطعه موسیقی شنیده می شود.
خشونت های اخیر در فقیرترین کشور جهان عرب، با آن روزهای امید انگیز، فاصله زیادی دارد. ائتلافی به رهبری عربستان سعودی طی دو هفته گذشته برای مقابله با حوثی هایی که کنترل صنعا را به دست گرفته و به سمت بندر جنوبی عدن پیش رفته اند، یمن را بمباران کرده است.
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، از زمان آغاز خشونت ها در 19 مارس (یک هفته پیش از آغاز حملات هوایی) 549 نفر کشته و 1707 نفر زخمی شده اند. در حالی که وضعیت انسانی در یمن رو به وخامت می رود، کمیته بین المللی صلیب سرخ روز یکشنبه موافقت ائتلاف را برای تامین حریم هوایی و پرواز یک فروند هواپیمای حامل کمک های پزشکی دریافت کرد، اما روز دوشنبه اعلام شد به دلیل "مشکلات لجستیکی" این پرواز به تعویق افتاده است.
سارا جمال، جامعه شناس، به گاردین می گوید: "این نخستین جنگی نیست که شاهدش بوده ام اما به یقین بدترین آنهاست."
جمال می افزاید: "به نظر می رسد هرچه از عمرمان می گذرد، تحمل ما در برابر صدای انفجار کمتر و کمتر می شود. گویی ترس ما از زمان کودکی، بیشتر شده است."
در حالی که سارا جمال تلاش می کند وحشت ناشی از حملات هوایی در صنعا را تاب بیاورد، خانواده وی در عدن روزهاست که آب و برق ندارند. سارا بیم آن را دارد که این درگیری ها، صدمات جبران ناپذیری را به هستی و روح کشورش یمن وارد کند.
وی می گوید: "این جنگ دارد بافت اجتماعی یمن را تکه پاره می کند؛ به گونه ای که ترمیم و بهبود آن هرگز ممکن نخواهد بود. تهاجم مضاعفی که ما از داخل و خارج با آن روبرو هستیم، در پیکره جامعه شکاف ایجاد کرده است. من می بینم که تمام عزیزانم با درد و اندوه به تماشای این تحولات ایستاده اند، در حالی که می دانند پس از پایان جنگ – اگر اصلا پایانی داشته باشد- هیچ چیز مثل گذشته نخواهد بود."
سارا می افزاید: "ما از جنگ های زیادی جان به در برده ایم. ما پیش از این هم از شغل و کار خود، از امنیت و از خدمات اساسی محروم مانده ایم؛ این بار اما جنگ خانه های مان را نیز از ما گرفته است."
این حس خسران و اندوه، در عدن شدت بیشتری دارد؛ جایی که محمد و دو نوه اش، از بیم درگیری های خیابانی بین حوثی ها و جوانان محلی، در خانه نیم سوخته خود زمین گیر شده است. پسر او و چند نفر دیگر از دوستانش، در جریان درگیری ها جان باخته اند. او می گوید اگر در شهر به قدر کافی دارو و امکانات پزشکی وجود می داشت، پسرش می توانست از آن چند زخمی که برداشته بود، جان سالم به در ببرد.
محمد می گوید: "به خدا قسم، نه تسلیم می شوم و نه صلح خواهم کرد مگر آن که انتقام پسرم و دوستانش را بگیرم. آنها هر آنچه زیبا بود را کشتند و نابود کردند؛ دیگر چیزی نمانده که به خاطرش لبخندی بر صورت ما ظاهر شود."
محمد می گوید در جریان وقفه کوتاهی که بین درگیری ها ایجاد شد، توانسته پیکر پسرش را به خاک بسپارد اما مجال نیافته تا برای او مراسم بگیرد.
او می گوید شورشیان بی هدف به خانه ها شلیک می کرده اند، و اکنون تعداد زیادی از مردم چندین روز است که بدون آب و برق مانده اند.
محمد و خانواده اش تلاش می کنند در حالی که درگیری های خیابانی آنها را در خانه نگه داشته، برای زنده ماندن موجودی غذا و خواربار خود را جیره بندی کنند.
جنگ، می تواند وحدت یمن را نیز به مخاطره بیندازد؛ نفرت و خشم جنوبی ها که بسیاری از آنها به هادی وفادار هستند، نسبت به جنبش حوثی ها در شمال، رو به افزایش است.
محمد می گوید: "ما می جنگیم، حتی اگر توافق آتش بس یا صلح را امضا کنیم، ما وارد خانه های آنها خواهیم شد، ما نمی توانیم آنها را ببخشیم. صحبت از خون است. این فقط احساس من نیست، تمام جنوبی ها همین احساس را دارند. زخم های ما عمیق تر شده است. ما نمی توانیم در این وضعیت بمانیم."
عدن به شدت نیاز به کمک های دارویی و انسان دوستانه دارد اما امدادگران می گویند برای دسترسی به مناطق تحت محاصره، مشکل دارند. شورشیان طی چند روز گذشته 4 امدادگر را در عدن کشته اند. دفتر همکاری امور انسان دوستانه سازمان ملل می گوید شورشیان همچنین 6 دستگاه آمبولانس را در عدن توقیف کرده اند. آنها، دو مرکز بهداشت و درمان و 5 مدرسه را به اشغال خود در آورده اند.
هشام عبدالعزیز، پزشکی که طی چند روز اخیر دهها مجروح را در اردوگاه آوارگان مزرق مداوا کرده است، می گوید: "هر جنگی تلفات دارد، اما نکته دردناک این است که شما قربانیان و مجروحان را می بینید، ولی به هر دلیل نمی توانید به آنها امدادرسانی کنید."
دکتر عبدالعزیز می گوید صنعا به شدت درگیر کمبود سوخت و غذاست و بسیاری از خانواده ها مجبور به ترک شهر شده اند. به گفته وی قیمت بعضی اقلام اساسی مثل آرد، از دو برابر بیشتر شده است.
او می افزاید: "ما می نشینیم و به صدای بمب ها گوش می دهیم و دعا می کنیم که زنده بمانیم، اگرچه همه چیز به تقدیر و اقبال بستگی دارد."

*کریم شاهین

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X