ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس اتاق بازرگانی خرمشهر، تخفیف معافیت 25 درصدی کالاهای وارداتی راخواستار شد

به گزارش ایرنا سید احمد حسینی فر پنجشنبه در نشست هم اندیشی تجار و حق العمل کاران خرمشهری در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، لایروبی نشدن رودخانه اروند را یکی از مشکلات عمده تجار خرمشهری دانست و گفت: لایروبی نشدن اروند مانع ورود کشتی های با تناژ بالا شده و کالاهای خرمشهر به ناچار در جبل علی ترانشیب شده و هزینه های گزاف را متحمل می شود.
وی اظهار داشت: برای رفع این معضل به رئیس گمرک ایران پیشنهاد دادیم کالاهای وارداتی که در جبل علی، بندرعباس و بندر امام خمینی (ره) با بارنامه خرمشهر ترانشیب می شود مشمول معافیت گمرکی 25 درصدی شود و با این شرط که کالا منتظر شناور نشود و روی کامیون حمل شود تا زمان کمتری صرف کند.
حسینی فر ابراز امیدواری کرد این پیشنهاد در شورای معاونان گمرکات مطرح و مصوب شود و اگر این مصوبه گرفته شد حجم کار ما در خرمشهر مضاعف شده و حداقل دو برابر می شود.
وی با اشاره به مشکلات سامانه اظهار از راه دور گمرک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه سامانه گمرکی اظهار از راه دور به تازگی برای تجار و واردکنندگان کالا مشکل ایجاد کرده با نشستی که با گمرک ایران داشتیم این مشکل مطرح و قرار بر این شد که مشکل برطرف شود.
یکی از تجار خرمشهر که به صادرات محصولات کشاورزی فعالیت دارد در این نشست گفت: با توجه به اینکه خرمشهر ارتباط نزدیکی با کشور عراق دارد و شماری از کالاها به طور مستقیم وارد عراق نمی شوند، ما مجبوریم که کالاها از کشورهای مبداء وارد بندر خرمشهر کنیم و پس از آن از مرز شلمچه به عراق ترانزیت کنیم.
سید حسین موسوی افزود: با توجه به اینکه برخی از محصولات وارداتی به صورت فله وارد بندر می شود باید ظرف 24 ساعت ترخیص شود، جایی برای نگهداری به عنوان کانتینر یخچالی برای آنها در بندر وجود ندارد.
وی ادامه داد: در مورد واردات میوه های گرمسیری نظیر موز، آناناس و انبه چون در داخل کشور تولید نمی شود در طول سال ثبت سفارس این نوع کالاها آزاد است و انتظار می رود این نوع کالاها حمل یکسره شود و از مرز خارج شود ولی داخل بندر متاسفانه جلوی این کار گرفته می شود.
محمد رحمانی یکی از حق العمل کاران خرمشهر در این نشست گفت: یک سری قوانین گمرکی که در نقاط دیگر قابل اجرا نیست در منطقه آزاد اروند در خرمشهر قابل اجرا هست ولی متاسفانه قوانین مناطق آزاد در اینجا اجرا نمی شود.
وی اظهار داشت: تفکیک کالاهای گروه نهم و دهم از قوانینی که پروسه 10 روزه دارد و علاوه بر صرف هزینه زمان زیادی برای تفکیک کالاها صرف می شود.
حمید حمیداوی از دیگر حق العمل کاران خرمشهری در این نشست گفت: وضعیت تجهیزات و تمام دستگاههای بندر خرمشهر قدیمی هستند و در ترافیک و اوج کاری که باید روزانه 300 کانتینر خارج شود جوابگو نیست.
وی افزود: ارزش افزوده برای انبارداری و وضعیت ترمینال قرار بود برداشته شود ولی تاکنون به قوت خود باقی است.
رئیس اداره امور بندری اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر در این باره گفت: در بحث تجهیزات که شرکت کشتیرانی جنوب خط بهره بردار ترمینال کانتینری بندر است در سال 1382 قرارداد 10ساله با بندر منعقد کرد و در همان سال تجهیزات نو از خارج از کشور وارد بندر کرد.
مهران میدری افزود: در این قرارداد 70 درصد سهم بندر و 30 درصد سهم شرکت کشتیرانی جنوب خط می باشد این درحالی است که در بنادر دیگر مانند بندر امام که ترافیک پایین تری دارد، عکس این قضیه بوده است.
وی نبود ترمینال کانتینری استاندارد در خرمشهر را یادآور شد و گفت: در بنادر دیگر کالاها از کشتی به وسیله ریل وارد محوطه متمرکز کانتینری شده و در شش طبقه چیده می شود ولی در خرمشهر به علت نداشتن چنین امکاناتی استهلاک تجهیزات را افزایش می دهد.
میدری اظهار داشت: در زمان حاضر 17 هکتار زمین در محوطه بندر وجود دارد و برای جذب سرمایه گذاران، با سرمایه گذاری 700 میلیاردریال فراخوان گذاشته شده است. وی ادامه داد: برای اجرای این طرح در روز گذشته در نشست هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی مطرح و مصوب شد و قرار است ظرف دو ماه آینده برنده مشخص شود.
رئیس اداره امور بندری اداره کل بندر و دریانوردی خرمشهر افزود: در بحث تعرفه های انبارداری یک نرخ مصوب طبق نظر شورای عالی سازمان بنادر ابلاغ شده و ما هیچ گونه دخل و تصرفی در تغییر این نرخ نمی توانیم داشته باشیم و لازم است که در شورای عالی سازمان مطرح شود.
میدری افزود: کالاهایی که احتیاج به نگهداری در فضای خاص مانند کانتینری یخچالی داشته باشند، الان در محوطه بندر وجود دارد ولی اینکه کالا از لنج به صورت فله ای تخلیه و در کانتینرهای یخچالی نگهداری شود، همچون مواردی در بنادر مرسوم نیست و باید از مبدا در کانتینر یخچالی حمل شود.
وی گفت: هم اینک حدود 100 پلاک یخچالی با ظرفیت خالی داریم و قرار است این تعداد به 250 پلاک برسد.
معاون فنی گمرک خرمشهر در این نشست استفاده از سامانه اظهار از راه دور لازم و ضروری دانست و گفت: امروزه استفاده از روش سنتی جوابگو نیست و باید همگام با فناوری روز دنیا قدم برداریم.
مجید آخوندی اظهار داشت: طبیعی است راه اندازی هر سامانه نو با مقاومت کارکنان درون سازمانی و برون سازمانی و خدمات گیرندگان رو به رو می شود.
وی گفت: 80 تا 90 درصد اشکالات این سامانه به افراد اجرا کننده برمی گردد و 20 درصد آن اشکال سیستمی دارد.
آخوندی افزود: در زمان حاضر گمرک ایران با تمهیدات اساسی ، در حال رفع نواقص این سامانه است.
وی اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک این طرح پیاده شود و کارشناسان مجازی در مرکز استان ها مستقر شود و تقریبا به شکل استانی این طرح به نتیجه برسد.
وی روند رو به رشد کار سامانه اظهار از راه دور گمرک خرمشهر در دو ماه اخیر را خوب ارزیابی کرد و گفت: در دو ماه اخیر کار سامانه روان تر شده و کارشناسان مجازی آموزش دستورهای معاونان فنی و روسای سرویس را به مخاطبان انجام می دهند.
معاون فنی گمرک خرمشهر در خصوص تعرفه کالاها گروه نهم و دهم گفت: در رابطه با تعرفه کالاهای گروه نهم و گروه دهم یکی نیست و اغلب تعرفه کالاهای گروه دهم بالاتر است و به جهت اینکه جا به جایی اظهار کالاها صورت نگیرد و حقوق دولت ضایع نشود گمرک ایران تفکیک این کالاها را در دستور کار قرار داده است.
آخوندی افزود: در مواقع اجرای این طرح با مواردی برخورد کردیم که تفکیک کالاهای نهم و دهم همیشه ثابت نیست و برخی اوقات کالاهای گروه دهم به قدری پایین است که برای تنظیم اظهارنامه به صرفه نیست.
وی ادامه داد: پیشتر کسانی بودند که از روی قصد و یا بدون قصد جا به جایی می زدند و حقوق دولت را پرداخت نمی کردند و این امر باعث شد که کنترل بیشتری در تفکیک کالاهای گروه نهم و دهم انجام شود.
7100/6065

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده