ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جایزه "بانو قدس ایران" برای تقدیر از بانوان فعال در عرصه انقلاب

جایزه "بانو قدس ایران" برای تقدیر از بانوان فعال در عرصه انقلاب

مهرخانه/ یکی دیگر از اهداف برگزاری همایش بانوی انقلاب در هفته زن عطف توجه مسئولان و متولیان امور بانوان و خانواده است که عمیق‌تر به معرفی چهره‌های موفق بانوان انقلاب اسلامی بپردازند. این تکریم زن در جایگاه‌های مختلف باید اتفاق بیفتد. در نظام حقوقی ما هنوز مشکلات زیادی در زمینه تکریم زنان وجود دارد که باید برطرف شود. در زمینه تبیین نقش بانوان در انقلاب نیز مشکلی که وجود دارد این است که جایگاه اندکی به زنان اختصاص داده می‌شود.
قائم مقام مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی (ره) گفت: دوستان امام (ره) و انقلاب نسبت به خدمات بانو احساس دین کردند و معتقد بودند یاد ایشان باید گرامی داشته شود. از 2 سال پیش در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) کمیته علمی ستاد بزرگداشت بانو تشکیل شد.

 نشست خبری همایش «بانوی انقلاب» با حضور دکتر حمید انصاری؛ قائم مقام مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی (ره) و دبیر همایش بانوی انقلاب و حجت‌الاسلام خوانساری؛ معاون فرهنگی هنری و ارتباطات مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی (ره) در محل این مؤسسه برگزار شد.

در ابتدای این نشست انصاری گفت: بانو خدیجه ثقفی ملقب به قدس ایران در 60 سال زندگی مشترک با امام (ره) در سخت‌ترین شرایط همراه ایشان بود و در روزهای سخت مقابله امام با تحجر و سیاست‌ستیزی در حوزه‌های علمیه تا قیام 15 خرداد و مبارزات امام (ره) با رژیم طاغوت و حوادث پیروزی انقلاب تا رحلت امام (ره)، با صبوری ایشان را همراهی کرد. مقام معظم رهبری نیز در پیامی که به مناسبت رحلت این بانو داشتند، تصریح فرمودند که نقش بانو در فراهم‌سازی آرامش امام (ره) به عنوان رهبر انقلاب، بی‌بدیل بود.

وی در رابطه با اهداف برگزاری همایش بانوی انقلاب بیان داشت: دوستان امام (ره) و انقلاب نسبت به خدمات بانو احساس دین کردند و معتقد بودند یاد ایشان باید گرامی داشته شود. از 2 سال پیش در مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام (ره) کمیته علمی ستاد بزرگداشت بانو تشکیل شد. طی این دو سال پژوهشگران با ما همکاری داشتند و اسناد مختلفی بررسی شد. خاطراتی از شاهدان گرفته شد و مجموعه‌ای از آثار ارزشمند برای معرفی زوایای ناگفته زندگی ایشان تدوین شد که هم‌زمان با برگزاری همایش منتشر می‌شود.

تبیین ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری ممتاز این بانو برای جامعه بانوان کشور آموزنده است
انصاری افزود: هدف دیگر ما از برگزاری این همایش تبیین واقعیات زندگی کسی است که نقشی تعیین‌کننده در تاریخ معاصر ایران داشته است. تبیین ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری ممتاز این بانو از جنبه‌های مختلف برای جامعه بانوان کشور ما آموزنده است. صبر بانو ثقفی کم‌نظیر است. حوادث تلخ زندگی ایشان مانند داغ‌هایی که دیدند و دشواری زندگی ساده‌ امام (ره) که مجبور شدند بارها از منزل استیجاری خود نقل مکان کنند و داغ شهادت فرزند فقیه‌شان حاج آقا مصطفی و داغ فوت حاج احمد آقا و امام (ره) نتوانست ایشان را از پا درآورد.

قائم مقام مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی (ره) با اشاره به این‌که بانو ثقفی محرک خانواده و فرزندان و امام (ره) برای مواجهه با طاغوت بود، اظهار داشت: بانو در دوران تبعید امام (ره) به نجف همراه ایشان بود؛ در زمانی‌که حتی امکانات اولیه هم در آن‌جا فراهم نبود. ایشان همچنین در هجرت به فرانسه نیز همراه امام (ره) بود. پس از بازگشت به ایران نیز در روزهای پرالتهاب زندگی در قم و جماران که منزل امام (ره) هدف اصلی بمباران عراق بود، کمترین خدشه‌ای در روح مقاوم او پدید نیامد. بانو در عرصه تربیت فرزندان و نقش مادری نیز زندگی نمونه‌ای دارد. در بسیاری از ادوار زندگی، ایشان به دلیل اشتغالات امام (ره) یک تنه بار تربیت فرزندان را به دوش کشیدند و فرزندانی تربیت کردند که هر یک از فرهیختگان این کشور هستند. روحیه سازگاری بانو نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت ایشان بود. ایشان از جهت مادی دو برهه مختلف در زندگی داشتند. قبل از ازدواج در رفاه کامل بودند، اما بعد از ازدواج به واسطه زندگی ساده و زاهدانه امام (ره)، زندگی متفاوتی را تجربه کردند. از سوی دیگر، ایشان در همه حوادث، حلقه اتصال اعضای خاندان امام (ره) و خانواده‌های مبارز همراه امام (ره) بودند.

در نظام حقوقی ما هنوز مشکلات زیادی در زمینه تکریم زنان وجود دارد
دبیر همایش بانوی انقلاب خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اهداف برگزاری همایش بانوی انقلاب در هفته زن عطف توجه مسئولان و متولیان امور بانوان و خانواده است که عمیق‌تر به معرفی چهره‌های موفق بانوان انقلاب اسلامی بپردازند. این تکریم زن در جایگاه‌های مختلف باید اتفاق بیفتد. در نظام حقوقی ما هنوز مشکلات زیادی در زمینه تکریم زنان وجود دارد که باید برطرف شود. در زمینه تبیین نقش بانوان در انقلاب نیز مشکلی که وجود دارد این است که جایگاه اندکی به زنان اختصاص داده می‌شود.

انصاری در رابطه با مهمانان همایش بانوی انقلاب گفت: نمایندگانی از قشرهای مختلف فرهنگی، علمی، دانشگاهی و اجرایی، ترکیبی از نسل جوان مانند اعضای مجلس دانش‌آموزی، نمایندگان معلمان و مدیران آموزش و پرورش، خانواده معزز شهیدان و ایثارگران، جامعه بانوان قرآن‌پژوه، اعضای خاندان امام (ره) و مسئولین نهادها و وزارت‌خانه‌ها و قوای مختلف، از در این همایش حضور دارند. همچنین در این نشست رییس‌جمهور و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنرانی خواهند داشت.

جایزه "بانو قدس ایران" برای تقدیر از بانوان فعال در عرصه انقلاب
قائم مقام مؤسسه نشر و تنظیم آثار امام خمینی (ره) تصریح کرد: برای این همایش فراخوان مقاله درباره تبیین دیدگاه امام (ره) درباره نقش زنان در نظام و انقلاب اسلامی دادیم که در همایش برخی از این مقاله‌ها ارائه می‌شود. همچنین تصمیم داریم پیشنهاد دهیم جایزه‌ای به نام بانو قدس ایران طراحی شود تا در آن از بانوان فعال در عرصه انقلاب تقدیر شود. 3000 صفحه مطلب درباره بانو جمع‌آوری شده و کتابی نیز با نام "بانوی انقلاب" یا "خدیجه‌ای دیگر" توسط مهندس حاج علی ثقفی برادر ایشان نوشته شده است. دو مستند نیز برای ایشان پیش‌بینی شده است.

احداث فرهنگسرای بانو در محل زندگی کودکی و نوجوانی بانو
وی اظهار داشت: برگزارکنندگان این همایش نهادهایی مانند نهاد ریاست‌جمهوری، وزارت علوم، وزارت کشور، شهرداری، معاونت پارلمانی نهاد ریاست‌جمهوری، بنیاد شهید، سازمان اسناد و کتابخانه ملی و معاونت امور زنان و خانواده هستند.

انصاری در خاتمه گفت: شهرداری متقبل شده است که محل زندگی کودکی و نوجوانی بانو در پامنار را تملک و نوسازی و فرهنگسرای بانو را در آن محل احداث کند. امیدواریم در این مکان فضایی برای حضور و معرفی بانوان فعال انقلاب باشد و هر ساله بتوانیم مراسمی در آنجا برگزار کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X