ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هفده ژن بیماری‌زای گیاهی برای نخستین بار شناسایی شد

هفده ژن بیماری‌زای گیاهی برای نخستین بار شناسایی شد

ایسنا/ دانشجوی دانشگاه تبریز در قالب رساله دکتری خود موفق به شناسایی 17 ژن بیماری زای گیاهی برای نخستین بار شد.
حبیبه جباری غازانی، اولین دانشجوی دکترای رشته بیماری شناسی گیاهی در گرایش نماتد شناسی دانشگاه تبریز است که با دفاع از رساله دکترای خود تحت عنوان "فراسنجه های زیستی، تغییرات جمعیتی، دامنه میزبانی، تنوع ژنتیکی و بیماری زایی نماتد سیستی کلم در مزارع سبزی شمال غرب کشور" در این رشته فارغ التحصیل شده است.

وی گفت: از اصلی ترین دستاوردهای این پایان نامه شناسایی 17 ژن بیماری زایی در این نماتد در ایجاد بیماری روی گیاهان است که تاکنون هیچ گزارشی از وجود این ژن ها در این نماتد در سطح جهانی وجود نداشته است و تعیین تعداد نسل های نماتد سیستی کلم در مزارع سبزی اطراف تبریز از نتایج دیگر این پایان نامه می‌باشد.
جباری غازانی تشریح کرد: نماتد سیستی کلم از جمله نماتدهای انگل داخلی ساکن است که در مورد آن، شاید به علت خسارت کم و پراکندگی محدود جغرافیایی، تحقیقات کمتری در مقایسه با سایر نماتدهای سیستی مثل نماتد سیستی سویا و نماتد سیستی چغندرقند، انجام شده است. این نماتد از نقاط مختلف جهان از جمله انگلستان، آمریکا، ترکیه، روسیه و ایران گزارش شده است. نماتد سیستی کلم در سبزی کاری های اطراف تبریز، گیاهان میزبان مختلف و هم چنین علف های هرز را مورد حمله قرار می دهد.

این دانش آموخته دانشگاه تبریز در ادامه افزود: بررسی جامع و دقیقی در مورد این نماتد در ایران صورت نگرفته است، به همین دلیل در پژوهش حاضر جنبه های مختلف زیست شناختی مثل تنوع ژنتیکی جمعیت های آلوده کننده میزبان های مختلف، تعداد نسل نماتد در هر فصل زراعی در شرایط مزرعه‌ای، گلخانه و میکروپلات (ریزکرت) مورد بررسی قرار گرفت.

گفتنی است، دکتر غلامرضا نیکنام راهنمایی و دکتر زهرا تنها معافی از موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور و دکتر سید ابوالقاسم محمدی مشاوره این رساله را بر عهده داشتند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده