ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان تاکید کرد: لزوم ایجاد بانک اطلاعات معلولان زندانی

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان تاکید کرد: لزوم ایجاد بانک اطلاعات معلولان زندانی

ایسنا/ رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان گفت: در حال حاضر سه میلیون معلول در کشور وجود دارد که تنها 270 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی بوده و ماهانه معادل 1.5 کیلوگرم گوشت (52 هزار تومان) از سازمان بهزیستی کشور پول دریافت می‌کند.

علی همت محمود نژاد در مراسم گردشگری و عیددیدنی معلولان که با حضور حجت الاسلام امرودی، معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، یحیی سخنگوی معاون امور توانبخشی سازمان بهزستی کشور، عباس جدیدی عضو شورای شهر در پارک بعثت برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: امسال دهمین سال اجرای مراسم عیددیدنی معلولان برگزار شد و هدف از برگزاری این مراسم ایجاد نشات و شادی در میان معلولان بوده و پیام اصلی آن توجه مسئولان و مردم به معلولان است تا بتوان فرصت‌هایی برابر برای آنان در مقایسه با سایر مردم ایجاد کرد.

وی ادامه داد: محدودیت‌های بسیار زیادی برای معلولان در جامعه وجود دارد؛ این محدودیت‌ها شامل عرصه‌های نمایندگی مجلس، تدریس در دانشگاه‌ها و غیره است و به عنوان رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان خواستار این هستم که این چالش‌های زندگی معلولان رفع و برای بهبود اوضاع زندگی آنان برنامه‌ریزی‌های دقیق صورت گیرد.

محمود نژاد در ادامه تاکید کرد: خواستار آن هستیم که دولت نگاهی پیشگیرانه به معلولیت‌ها داشته باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: روزانه 110 نفر در کشور به دلیل تصادفات دچار معلولیت می‌شوند و توجه به این موضوع می‌تواند موجب ایجاد اقداماتی پیشگیرانه در خصوص معلولیت‌ها توسط دولت باشد.
وی ادامه داد: از اقدامات اساسی در این راستا این است که برای مثال پیچ‌های خطر در جاده‌ها حذف شوند و یا هیچ ماشین بدون ایربکی در کشور مجوز تولید و یا ورود نداشته باشد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان اظهار کرد: در حال حاضر دولت از طریق هدفمند کردن یارانه‌ها ثروت عظیمی را به دست می‌آورد که می‌تواند با برنامه ریزی دقیق چاله‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره زندگی معلولان را حل و رفع کند.

وی همچنین عنوان کرد: در حال حاضر حتی یک مرکز جامع توانبخشی برای رسیدن به معلولان در کشوری که ادعای در حال توسعه بودن دارد،وجود ندارد و سوال ما این است که چرا نباید چنین مرکزی در کشور وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: پس از هدفمندی یارانه‌ها شاهد سیر سعودی قیمت‌ها و هزینه‌های وسایل و تجهیزات توانبخشی معلولان بودیم و خواستار آن هستیم که حداقل این وسایل و تجهیزات معافیت مالیاتی دریافت کنند زیرا یک معلول قدرت خرید و تهیه این تجهیزات را با قیمت کنونی ندارد.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان همچنین تاکید کرد: همچنان خواستار تشکیل شورای عالی معلولان در کشور هستیم زیرا بهزیستی قدرت کافی برای مجاب کردن سایر دستگاه‌ها در خصوص اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان را ندارد و باید شورایی مانند شورای عالی حقوق معلولان تشکیل و به مسائل آنان رسیدگی کند.
محمود نژاد ضمن ابراز تاسف از فضای فرهنگی و نگاه غلط جامعه به معلولیت‌ها در کشور عنوان کرد: همواره در جامعه ما معلولین به عنوان شهروند درجه 2 محسوب می‌شوند و این نگاه غلط حتی در جامعه جهانی نیز وجود دارد زیرا شاهد آن هستیم که هیچ گاه معلولان در المپیک حضور نداشتند و همواره در پارالمپیک که حاشیه المپیک است حضور دارند.

محمود نژاد همچنین در خصوص نرخ بیکاری در میان معلولین گفت: نرخ بیکاری در میان معلولین 40 درصد است و این نرخ دقیقا 4 برابر جمعیت عادی کشور است و این در حالی است که براساس قانون باید سه درصد استخدامی هر سازمانی را معلولان تشکیل دهند.
وی افزود: براساس قانون همچنین باید مستمری معلولان یک سوم درآمد حقوق کارمندان باشد در حالی که اکنون شاهد آن هستیم که این مستمری تنها 52 هزار تومان و معادل یک و نیم کیلوگرم گوشت است.

رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان مهمترین راه حل برای کاهش و رفع محدودیت‌های زندگی معلولان را این دانست که بهزیستی با شجاعت اعلام کند بودجه آن به هیچ وجه پاسخگوی نیاز معلولین نیست.
پسران سالمی که با دختران معلول ازدواج می‌کنند از سربازی معاف می شوند؟
رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان ضمن بیان اینکه در قانون آمده است پسر سالمی که با یک دختر معلول ازدواج می‌کند باید از سربازی معاف شود گفت: در حال حاضر سازمان نظام وظیفه زیر بار این موضوع نمی‌رود و این مر را موجب ایجاد مسائل اجتماعی متعدد در جامعه می‌داند در حالی که ما برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده از این موضوع راه حل‌هایی ارائه داده‌ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: برای مثال یکی از راه حل‌هایی که به سازمان نظام وظیفه ارائه شده این است که تا زمانی که یک پسر سالم با دختر معلول ازدواج و عقد آنها به طور رسمی در شناسنامه ثبت شده است آن پسر از سربازی معاف باشد و چنانچه مهر طلاق در شناسنامه آنها زده شد این معافیت سربازی نیز لغو شود.
محمود نژاد همچنین خواستار ایجاد بانک جامع اطلاعاتی معلولان زندانی شد و عنوان کرد: خواستار این هستیم که بانک اطلاعاتی جامعی برای معلولان زندانی ایجاد شود تا بتوانیم با کمک خیرین آنها را آزاد کنیم.

وی ادامه داد: همچنین خواهان ایجاد آیین دادرسی ویژه معلولان هستیم تا پس از آن برای مجرمینی که علیه معلولان دست به اقدامات مجرمانه زده‌اند مجازات بیشتری اعمال شود تا بتوان از این موضوع به عنوان یک سپر دفاعی برای معلولان استفاده کرد.
رئیس انجمن حمایت از حقوق معلولان در خصوص برنامه گردشگری و عید دیدنی معلولان که امروز در پارک بعثت برگزار شده نیز گفت: امروز بیش از دو هزار نفر از معلولین در این مراسم شرکت و گرد هم آمدند و در این مراسم اقداماتی چون انتخاب بهترین سفره هفت سین، فروش دستاوردهای معلولین، پخت آش توسط آنها و غیره انجام شد.
به گزارش ایسنا، امروز معلولین زیادی در این مراسم گرد هم آمده بودند که بسیاری از آنها با حضور در میان خبرنگاران از وضعیت زندگی و معاش خود که شامل بیکاری، عدم حمایت‌های کافی و غیره بود شکایت کرده و خواستار رسیدگی هرچه بهتر بهزیستی به وضعیت خود شدند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده